Bitcoin | Jak Pan Mnuchin poruszył rynek…

2 277

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin zorganizował wczoraj konferencję prasową, aby wyartykułować obawy związane z popularnością kryptowalut, związane zwłaszcza z Bitcoinem i Libra.

Szybko i treściwie

Sekretarz Steven Mnuchin wydał komunikat w formie powiadomienia o stanowisku USA w sprawie kryptowalut. Najważniejszym punktem przemówienia były przede wszystkim obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z nielegalnym używaniem kryptowalut. Obejmują one pranie brudnych pieniędzy, handel ludźmi i finansowanie terroryzmu.

Mnuchin powiedział:

Nie mówię o zaletach inwestycyjnych bitcoina i wykorzystywaniu go do spekulacji. Mówię o zatrzymaniu nielegalnej działalności finansowej.

źródło: tradingview

Mimo, że było to nagłe wystąpienie (emergency speech), wielu traderów mogło obawiać się tej chwili. Jednak od czasu wystąpienia rynek zyskał około 750 dolarów. Cena Bitcoin o 3:45 UTC w dniu 16 lipca 2019 r. wynosiła 10786 dolarów. Przed wystąpieniem bitcoin był wyceniany na około 10 200 $ i osiągnął 12-godzinny wzrost do około 11 050 $.

Mati Greenspan, analityk rynku, obserwował wykres kursu bitcoina podczas przemówienia Mnuchina:

https://twitter.com/MatiGreenspan/status/1150843607710150658

Zobaczcie, jak to wyglądało na wykresie o interwale jednominutowym:

źródło: tutaj

Mnuchin wspomniał również, że kryptowaluty są obecnie uważane za „sprawę bezpieczeństwa narodowego”. Dlatego też, nawet jeśli inwestorom i traderom zasady wydają się być jasne, od USA można oczekiwać różnych nowych regulacji i przepisów. Mati Greenspan powiedział:

Greenspan skomentował to tak:

Wydaje się, że to atak wymierzony w Librę, a nie w Bitcoin. Nie ma jednak wątpliwości, że wkrótce rozprawią się z całą branżą.

Co więcej, sekretarz Mnuchin wyraźnie wspomniał, że główną przyczyną nagłego zwołania konferencji była uwaga przyciągnięta przez Librę. W piątek prezydent USA, Trump, również wyraził podobne poglądy. Powiedział, że nie jest „fanem Bitcoinów”.

Niemniej jednak społeczność kryptowalutowa nadal postrzega przemówienie Mnuchina jako triumf. Przyciągnęło ono uwagę mainstream’u, a nawet częściową akceptację tak pozytywnie odebraną przez traderów.

Trader i analityk rynku Vinny Lingham, ujął to na Twitterze w znakomity sposób:

Pełne wystąpienie sekretarza Mnuchina możecie obejrzeć tutaj:

Jaka jest Wasza opinia na ten temat?

Komentarze