Czy Salwador zaliczył wpadkę przyjmując Bitcoina?

Czy Salwador zaliczył wpadkę przyjmując BTC i czyniąc z niego legalny środek płatniczy w kraju?

Większość obywateli tak myśli – wyniki ankiety

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele otrzymał wiele pochwał od społeczności kryptograficznej za to, że jego kraj jako pierwszy przyjął Bitcoina (BTC) jako prawny środek płatniczy. Ale niewiele ponad rok później większość Salwadorczyków postrzega ten ruch jako „porażkę”, zgodnie z najnowszym sondażem.

Ankieta przeprowadzona przez University of Central America (UCA) wykazała, że ​​75,6% ankietowanych nigdy nie używało kryptowaluty w tym roku, a 77% uważa, że ​​adopcja kryptowalut „była porażką”, podała AFP, powołując się na ankietę.

Salwador uczynił Bitcoin prawnym środkiem płatniczym obok dolara amerykańskiego na początku października 2021 r., umożliwiając korzystanie z kryptowaluty w dowolnej transakcji, od zakupu filiżanki kawy po zakup nieruchomości i płacenie podatków.

„Przyjęcie Bitcoina jest najbardziej niepopularnym środkiem rządu, najbardziej krytykowanym i wzbudzającym największe niezadowolenie” – powiedział rektor UCA Andreu Oliva, omawiając wyniki sondaży.

Bitcoin spadł o 72% w stosunku do rekordowego poziomu 69 000 USD, który osiągnął ponad 11 miesięcy temu. Cała przestrzeń cyfrowych aktywów jest w środku kryptowalutowej zimy, a analitycy zastanawiają się, jaki katalizator pomoże największej na świecie kryptowalucie wyrwać się z wąskich przedziałów, w których utknęła tej jesieni.

Bitcoin był ostatnio notowany po 19 156,25 USD, co oznacza spadek o 1,2% w ciągu dnia. Kiedy Bukele uczyniła Bitcoin legalnym środkiem płatniczym, cena kryptowaluty wynosiła około 45 000 USD.

„Bitcoin pozostaje mocno nakręcony po tym, jak w zeszłym tygodniu utrzymał się powyżej swojej długoterminowej strefy wsparcia (~18,3 tys. USD-19,5 tys. USD)”, powiedziała założycielka i partner zarządzający Fairlead Strategies, Katie Stockton.

„Pozostajemy w średnioterminowym trendzie niedźwiedzia, z ceną poniżej spadającej dziennej chmury. Nadal istnieje podwyższone ryzyko załamania Bitcoina poniżej 50-dniowego MA [blisko 19,7 tys. USD], co zwiększyłoby ryzyko wtórnego wsparcia w pobliżu ~ 13,9 tys”.

Przeczytaj także: Bitcoin może spaść do 6 000 USD, gdy Crypto Winter się nasili, ale spodziewamy się poprawy w przyszłym roku – Florian Grummes

Długoterminowy impet pozostaje silnie ujemny pomimo mocno wyprzedanego rynku. Nie mamy jeszcze dowodów na to, że długoterminowy dołek został przez Bitcoina osiągnięty.

Jednym z głównych argumentów Bukele za przyjęciem Bitcoina było zaoszczędzenie pieniędzy na opłatach bankowych podczas otrzymywania lub przesyłania pieniędzy z zagranicy, zwłaszcza z/do USA. Mówi się, że przekazy pieniężne stanowią ponad jedną czwartą PKB Salwadoru.

Adopcja nie wydaje się jednak zbyt udana, biorąc pod uwagę dane z sondażu. Ponadto Salwadorski Bank Centralny powiedział we wrześniu, że Bitcoin nadal stanowił tylko „mniej niż dwa procent” wszystkich przekazów od emigrantów.

Bukele wykorzystał masową wyprzedaż w okresie letnim, aby kupić więcej Bitcoinów, ostatnio nabył dodatkowe 80 bitcoinów w lipcu za publiczne pieniądze. Całkowite rezerwy bitcoinów Salwadoru wynoszą 2 381 jednostek. Prezydent stracił ponad 61 milionów dolarów na swojej inwestycji w kryptowaluty.

Opinia publiczna również patrzy nieprzychylnie na ten ruch, a 77 % ankietowanych stwierdziło, że nie chcą, aby ich prezydent nadal wydawał „publiczne pieniądze na zakup Bitcoinów”.

W zeszłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podał w raporcie, że gospodarka Salwadoru wzrośnie tylko o 1,7% w 2023 r., co będzie przypominać recesję.

Jednak pomimo niepopularnej decyzji w sprawie Bitcoina i ponurych perspektyw gospodarczych, Bukele pozostaje popularnym prezydentem z najwyższymi ocenami poparcia w Ameryce Łacińskiej, według sondażu CID Gallup opublikowanego w zeszłym tygodniu.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze