Bitcoin spada poniżej 6600$ po decyzji SEC w sprawie ETF

5 839

Po ogłoszeniu przez SEC o przesunięciu decyzji ws. funduszy inwestecyjnych ETF na Bitcoinie, cena wszystkich kryptowalut odnotowała ogromne spadki, rzędu 10-15%. Bitcoin nie zareagował natychmiast na wiadomość o decyzji przesunięcia terminu ETF, ale cena spadła kilka godzin później. Decyzja SEC wpłynęła również na resztę kryptowalut, bo aż 100 największych walut cyfrowych pod względem kapitalizacji rynkowej, znajduje się w fazie spadkowej. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut wynosi obecnie 231 miliardów dolarów i jest to najniższy wynik od listopada 2017 roku.

Decyzja podjęta przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w celu opóźnienia zbliżającej się decyzji dotyczącej zatwierdzenia lub odrzucenia Bitcoin ETF, ogromnie wpłynęła na cały rynek walut wirtualnych. Pierwotny termin został wyznaczony na ten piątek, ale ich dokument pozwolił na przedłużenie  decyzji o 45 dni. Aktualny termin, jak i ostateczna decyzja ws. ETF zostanie podjęta 30 września 2018 roku.

W chwili pisania artykułu, tak wyglądały notowania top10 kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej (wg coinmarketcap). Jedynie Tether, który jest oparty o dolara amerykańskiego, zachował trend wzrostowy.

Bitcoin
źródło: https://coinmarketcap.com/

Co to jest Bitcoin ETF i dlaczego wpływa na rynek krypto?

Fundusz ETF (ETF) to fundusz inwestycyjny specjalizujący się w określonym rynku, zwykle odzwierciedlającym indeksy giełdowe, tj. S&P 500. ETF pozwala inwestorom na bezpośredni wpływ na konkretny indeks, bez potrzeby kupowania aktywów. Podajmy przykład S&P 500, który jest indeksem giełdowym, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych (New York Stock Exchange) i NASDAQ. Nasz ETF indeksu S&P 500 rośnie i spada bez konieczności inwestowania we wszystkie akcje spółek notowanych na S&P 500. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, które aktualnie cieszy się wysoką popularnością w sferze firm instytucjonalnych.

Fundusze inwestycyjne ETF znacznie ułatwiłyby inwestowanie w kryptowaluty klientom i inwestorom instytucjonalnym, zarządzającym ogromnymi portfelami. Dla inwestorów instytucjonalnych, oszczędziłoby to kłopotu z założeniem portfela kryptowalutowego czy wyborem najlepszej giełdy kryptowalut. Dlatego ważne jest dla rynku kryptowalut, aby decyzja SEC została rozpatrzona pozytywnie. Wraz z zaakceptowaniem przez SEC wniosku o zaakceptowanie ETF-ów, wpłynie ogromna ilość kapitału z firm instytucjonalnych, chcących wejść na rynek kryptowalut bez potrzeby inwestowania na giełdach, tj. Binance, czy Bitfinex.

Co sądzicie o ETF na Bitcoinie? Czy SEC pozytywnie rozpatrzy wnioski o ETF? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze