Bitcoin: Pojemność Lighting Network wzrosła do 333 BTC

źródło: pixabay.com
1 397

Sieć Lighting Network osiągneła 4100 węzłów, nawiązujac do danych z portalu 1ml.com. Daje to 8-procentowy wzrost ilości węzłów od zeszłego miesiąca. Ponadto, pojemność sieci stanowi aktualnie 333 BTC, z niemalże 200% wzrostem w porównaniu do ostatnich 30 dni. Lighting Network to otwarty protokół typu open source, który zapewnia dwukanałową ścieżkę transakcji i mikropłatności. LN jest określany jako „druga warstwa” i najczęściej jest umieszczany na szczycie protokołu Bitcoina.

Bitcoin oraz inne systemy oparte na technologii blockchain są z natury ograniczone w ich skalowalności. Płatności w ramach blockchainu muszą być zweryfikowane i przechowywane przez każdy węzeł w sieci, co oznacza, że ​​węzeł, który posiada najmniej zasobów ogranicza ogólną przepustowość systemu jako całości.

Dzięki Lightning Network użytkownicy mogą przeprowadzać transakcje za pośrednictwem tzw. kanałów płatności. Kanały te pozwalają stronom na nieograniczoną liczbę transakcji między sobą przez określony czas, bez transmitowania ich do blockchainu Bitcoina. Po zakończeniu sesji zamykają kanał, przesyłając ostateczny zaktualizowany status salda kanału z powrotem do głównego łańcucha. W skrócie, Lighting Network poprawia funkcjonowanie sieci Bitcoina, w celu usprawnienia przesyłu BTC bez nadmiernego obciążania sieci. Zmniejsza to koszty transferu oraz czas oczekiwania na potwierdzenie transakcji przez sieć.

Bitcoin
źródło: https://1ml.com/statistics

Bitcoin i Lighting Network

Wzrost zainteresowania Bitcoinem oraz jego bezprecedensowy sukces wiąże się również z większymi kosztami: zwiększone zapotrzebowanie na Bitcoina, wszelkiego rodzaju aplikacje, użyteczność nie tylko jako narzędzie spekulacyjne, ale jako prawdziwej waluty, używanej do finalizowania transakcji.  Z czasem problemy związane ze skalowalnością sieci Bitcoin stały się coraz bardziej widoczne i mogą poważnie ograniczyć możliwości kryptowaluty jako środka płatniczego.

Całość opisu Lighting Network zawarliśmy w tym artykule. Wróćmy jednak do problemu skalowalności. Blok o wadze 1 MB da możliwość wykonania około 220 miliony transakcji w ciągu roku – mało dla jednego miasta, nie wspominając o całym świecie. Zakładając, że 7 miliardów ludzi na świecie, robiłoby codziennie 2 transakcje to blok musiałby ważyć 24 GB a dziennie łańcuch powiększałby się o 3,5 TB. Im większe bloki tym mniej pełnych węzłów, mniej górników i większa centralizacja. Co wpływa na ogólną niekorzyść funkcjonowania Bitcoina jako systemu.

Cena Bitcoina wynosi aktualnie 5480$, z 3,14% spadkiem w przeciągu ostatnich 24 godzinach.

Komentarze