Bitcoin osiąga szczyty popularności w Wenezueli. Rekordowa inflacja popycha obrót Bitcoinem

źródło: pixabay.com
5 590

Wraz z ogromnym wzrostem wartości inflacji w Wenezueli, wzrasta w kraju obrót Bitcoinem i innymi kryptowalutami. Rząd Wenezueli zamierza 4 sierpnia zdenominować własną walutę, usuwając trzy zera z boliwara wenezuelskiego. Bitcoin w niestabilnym systemie finansowym jest świetnym magazynem wartości w krajach tj. Wenezuela, gdzie wartość pieniądza narodowego jest bardziej zmienna od samej ceny Bitcoina. Stopa inflacji wynosi w Wenezueli około 16000%. Dla porównania, aktualna inflacja w Polsce wynosi około 1,70% (stan na maj 2018).

Pomimo kryzysu i ogromnych problemów społeczno-gospodarczych w Wenezueli, obrót Bitcoinem jest w swoim poziomie kulminacyjnym. Prezydent Nicolas Maduro zarządził, iż 4 czerwca br. miała wejść w życie denominacja boliwara wenezuelskiego o trzy zera. Termin denominacji został jednak przesunięty na 4 sierpnia 2018 roku, z powodu nieprzygotowanie banków na przyjęcie i emisję nowych banknotów.

W wysoko rozwiniętych krajach aktywa kryptograficzne, takie jak Bitcoin, jak dotąd służyły głównie w celach zarobkowych i spekulacyjnych. W krajach, w których system monetarny i struktury finansowe kruszą się, Bitcoin może zapewnić alternatywny magazyn wartości, w stosunku do lokalnej waluty. Poniższy wykres przedstawia tygodniowy wolumen obrotu Bitcoinem w parze z boliwarem wenezuelskim (VEF). Jak widać, od czasu zapowiedzi denominacji boliwara, obrót Bitcoinem wzrósł diametralnie w górę. Należy również zaznaczyć, iż Bitcoin to ostatnia deska ratunku dla większości Wenezuelczyków, ponieważ ich waluta jest praktycznie bezwartościowa.

Bitcoin
źródło: https://www.theatlas.com/charts/BJhNSW_gm

Na dzień dzisiejszy, 1 PLN odpowiada około 21875.64 VEF. Wenezuela zmaga się aktualnie z inflacją na poziomie 16000%, a gospodarka kraju jest kompletnie zrujnowana. Poniższe zdjęcie przedstawia szacowaną wartość boliwara wenezuelskiego, w porównaniu do dolara amerykańskiego. Jest to idealny przykład jak kryzys gospodarczy i inflacja wpływa na moc nabywczą pieniądza. Z tego też względu, obrót Bitcoinem w Wenezueli wzrasta, ponieważ jest bardziej stabilny od narodowej waluty.

źródło: reddit.com

Kryptowaluta Wenezueli. Petro i Bitcoin, a walka z hiperinflacją

Idea utworzenia kryptowaluty Petro była dosyć prosta – zbudować furtkę dla obejścia złowrogich sankcji całego świata. W zbudowaniu tej furtki pomógł Wenezueli kapitał z Chin, poprzez wsparcie przy przedsprzedaży tokenu. Chiny podczas przedsprzedaży zainwestowały w Petro ogromną sumę pieniędzy, a w pierwszy dzień sprzedaży, Petro uzyskało ponad 735 milionów dolarów. Wenezuela jest oficjalnie uznawana za kraj upadku finansowego i społecznego. Dostępność leków jak i pożywienia jest znikoma, co prowadzi do naprawdę katastrofalnych skutków społeczno-ekonomicznych. Utworzenie Petro pozwoliło zyskać sporą sumę, aby w pewien sposób odmienić przyszłość Wenezueli, jak i samych Wenezuelczyków. Niestety, Wenezuela od lat pogrążona jest w strasznej korupcji, co minimalizuje szansę kraju na powrót do finansowej niezależności i wzmocnienia boliwara wenezuelskiego.

Co sądzicie o sytuacji w Wenezueli? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze