Bitcoin nie ochroni przed tyranią, wszystkie pieniądze są polityczne – Yanis Varoufakis

Według Yanisa Varoufakisa, byłego ministra finansów Grecji i sekretarza generalnego MeRA25, Bitcoin i złoto nie ochronią przed geopolitycznymi zawirowaniami.

„Znalezienie wolności poza rządem to niebezpieczna fantazja” – powiedział.

Varoufakis jest również doktorem ekonomii i autorem bestsellerów. Rozmawiał z Davidem Lin, kotwicą i producentem w Kitco News.

CBDC i Blockchain

„Nie wierzę, że…„oligarchiczna”, z definicji, kryptowaluta, taka jak Bitcoin, kiedykolwiek zastąpi [konwencjonalną walutę]”, powiedział Varoufakis. „Nie powinno, nie może i byłby to koszmar, gdyby tak się stało”.

Dodał jednak, że technologia blockchain przyda się bankom centralnym.

„Chiński bank centralny już wdraża cyfrową krypto-podobną walutę w celu ominięcia przeszkód stawianych na drodze fiducjarnych przez banki komercyjne, które są źródłem niestabilności finansowej i tych, którzy faktycznie tworzą bufor strefę oddzielającą ludzi od ich pieniędzy” – powiedział Varoufakis.

Varoufakis od dawna opowiada się za cyfrową walutą Europejskiego Banku Centralnego (CBDC).

Tyrania rządądzych

Odpowiadając na obawę, że CBDC mogą zwiększyć tyranię rządących, Varoufakis powiedział:

„To poważne zmartwienie. Skoncentrowana władza nigdy nie jest pomyślnym pomysłem na wolność. Tak więc akceptuję to, ale jednocześnie odrzucam, ponieważ nie może być apolitycznych pieniędzy… Jedyną rzeczą, która nadaje pieniądzowi wartość, jest zdolność pieniądza do niwelowania podatków. Tak więc do tego stopnia, że ​​żyjemy w stanach, które robią coś dla nas, w naszym imieniu, czasami przeciwko nam, ale mimo to jesteśmy jak ryby, które nie mogą żyć poza wodą. Jesteśmy obywatelami państw… potrzebujemy tych państw”.

Dodał, że rozwiązaniem dla rządowej tyranii jest demokracja i przejrzystość.

„Tym, którzy twierdzą, że rząd może być dyktatorski i ograniczać wolność, mówię tak” — zauważył Varoufakis.
„Więc właśnie dlatego potrzebujemy demokracji. Dlatego na przykład jestem zwolennikiem wykorzystywania technologii blockchain w kontekście walut cyfrowych banku centralnego, aby zapewnić pewien stopień przejrzystości, abyśmy wszyscy wiedzieli, ile pieniędzy znajduje się w systemie”.

Złoto, Bitcoin i inflacja

Jeśli chodzi o twierdzenie, że złoto i Bitcoin są zabezpieczeniem przed rządowymi zawirowaniami, Varoufakis odpowiedział:

„To czysty idiotyzm… Musisz kontrolować podaż pieniędzy. Pomysł, że podaż pieniądza powinna być niezależna od polityki i rządu, jest… bardzo niebezpieczny”.

Następnie wyjaśnił, że w czasach kryzysu bank centralny musi udostępnić pieniądze, aby zapobiec depresji.

Varoufakis odpowiedział na twierdzenia, że ​​luźna polityka monetarna może prowadzić do inflacji. – Analfabetyzm finansowy – powiedział:

„… Powodem, dla którego mamy teraz inflację, nie jest luzowanie ilościowe. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze z powodu przerwania łańcuchów dostaw. Mamy blokady, które zasadniczo całkowicie zdemontowały łańcuchy dostaw zglobalizowanego kapitalizmu… Drugim powodem jest to, że mamy okres, w którym wzrost popytu na towary… zbiegł się z ograniczeniem podaży tych rzeczy z powodu zakłócenia łańcuchów dostaw. I to zapoczątkowało spiralę inflacyjną”.

Twierdzenia byłego ministra finansów Grecji wydają się odstające od wielu innych spotykanych na rynku. Jednak należy pamiętać, że ten komentator tworzył politykę znaczącego państwa i posiada praktyczną oraz unikalną wiedzę na temat rzeczywistego funkcjonowania światowych finansów.

Praktyczna strona komentarza sprowadza się do właściwej interpretacji jego słów i zastosowania we własnych strategiach inwestycyjnych. Wnioski na teraz nie są pozytywne dla ani dla złota, ani dla bitcoina.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx