Bitcoin nie jest dobrą ideą, powiedział członek Europejskiego Banku Centralnego

2 165

Banki od początku istnienia Bitcoina zaprzeczały jego wykorzystaniu, czy możliwości zmiany globalnego systemu finansowego. Bankowość centralna również neguje pozycję kryptowalut, a ostatnie doniesienia od Europejskiego Banku Centralnego (EBC) tylko potwierdzają negatywny stosunek instytucji finansowych do walut cyfrowych. Na swoim profilu na Twitterze, EBC dodało wpis nt. kryptowaluty Bitcoin. Napisali, iż „Bitcoin był niezwykle mądrą ideą. Niestety, nie każdy sprytny pomysł jest pomysłem dobrym”. Słowa te padły od francuskiego ekonomisty, Benoît Cœuré, sprawującego funkcję członka zarządu w EBC.

Słowa te padły podczas konferencji Economics of Payments, która odbyła się 15 listopada 2018 r. w szwajcarskim mieście Bazylea. Benoît Cœuré, przewodniczący Komisji ds. Płatności i Infrastruktury Rynkowej Banku Rozrachunków Międzynarodowych oraz członek zarządu EBC, opowiedział o swoim poglądzie nt. infrastruktury kryptowalut.

„Piorun może mnie uderzyć za powiedzenie tego – ale Bitcoin był bardzo mądrą ideą. Niestety, nie każdy sprytny pomysł jest dobrym pomysłem. Możliwości blockchainu są liczne, ale problemy Bitcoina są również ogromne. Uważam, że Agustín Carstens dobrze podsumował kryptowalutę, mówiąc, że Bitcoin jest „kombinacją bańki spekulacyjnej, schematu Ponziego i katastrofy ekologicznej” – powiedział na konferencji w Bazylei

Cœuré powiedział również o technologii blockchain, która posiada wiele zalet i jest aktualnie wykorzystywana przez banki centralne do pilotażowych projektów elektronicznych walut. Jak stwierdził, w krajach które stanowczo odchodzą od płatności gotówkowych, trwają badania nad wdrożeniem walut cyfrowych. Takim krajem jest Szwecja, która pracuje nad projektem „e-korony”, elektronicznej waluty narodowej. Na początku tego roku Komitet ds. Rynków opublikował pierwsze badanie dotyczące cyfrowych walut centralnych (CBDC).

Bitcoin
źródło: pixabay.com

Europejski Bank Centralny, a Bitcoin

W piątek 14 września br., prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, oświadczył o aktualnym braku zainteresowania emisją kryptowaluty wspartej przez bank centralny. Draghi zwrócił jednak uwagę na fakt, iż rozważają taką możliwość w przyszłości. Europejski Bank Centralny (EBC) nie ma aktualnie żadnego planu emisji waluty cyfrowej, gdyż w dalszym ciągu kryptowaluty są niestabilne, a wykorzystanie fizycznej gotówki wciąż jest wysokie w strefie euro – napisał w liście Draghi.

Co sądzicie o słowach Benoît Cœuré? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze