Europejski Bank Centralny nie ma planów odnośnie emisji kryptowaluty

795

Wczoraj, tj. w piątek 14 września, prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, oświadczył o aktualnym braku zainteresowania emisją kryptowaluty wspartej przez bank centralny. Draghi zwrócił jednak uwagę na fakt, iż rozważają taką możliwość w przyszłości. Europejski Bank Centralny (EBC) nie ma aktualnie żadnego planu emisji waluty cyfrowej, gdyż w dalszym ciągu kryptowaluty są niestabilne, a wykorzystanie fizycznej gotówki wciąż jest wysokie w strefie euro – napisał w liście Draghi. 

Najwyraźniej prezes Europejskiego Banku Centralnego nie widzi powodu, by naśladować poczynania innych jurysdykcji. Draghi bagatelizował również popyt na cyfrową walutę wspartą przez bank centralny. Jako dowód podał argument dalszego utrzymywania się transakcji gotówkowych w strefie euro.

„Europejski Bank Centralny i Eurosystem nie mają obecnie żadnych planów odnośnie emisji cyfrowej waluty wspartej przez bank centralny. Niemniej jednak uważnie analizujemy potencjalne konsekwencje emisji takiej waluty jako uzupełnienie gotówki. W związku z tym uważnie śledzimy działania innych banków centralnych i współpracujemy ze społecznością banków centralnych w kontekście wyznaczającym standardy, takich jak Komisja Płatności i Infrastruktury Rynku (CPMI)” – napisał w liście prezes EBC, Mario Draghi

kryptowaluty
źródło: pixabay.com

Gotówka, a kryptowaluty

Pomimo rosnącej dostępności i zainteresowania płatnościami online oraz z użyciem kart płatniczych, gotówka dalej stanowi duże znaczenie, jeśli chodzi o preferencje płatnicze konsumentów w Europie. Nawiązując do Global Cash Index, prawie 75% transakcji w UE jest obecnie finalizowanych za gotówkę, zgodnie z najnowszym badaniem przeprowadzonym przez EBC, w którym wzięło udział ponad 65 000 konsumentów w 17 krajach. Nie można jednak ukryć, iż gotówka zaczyna odgrywać coraz mniejszą rolę w płatnościach konsumenckich, na rzecz cyfryzacji oraz znacznych ułatwień w płatnościach online.

Prężne i nagłe rozprzestrzenianie się kryptowalut oraz zwiększone zainteresowanie walutami cyfrowymi, tj. Bitcoin, wywołało globalną debatę nad tym, czy banki centralne powinny również uruchamiać własne cyfrowe waluty. Ponadto, niektóre jurysdykcje proponowały wszczęcie procesu inicjacji narodowych tokenów. Szwedzcy decydenci pracowali nad projektem „e-krona”. W celu rozwoju „E-krony”, Reichsbank zorganizował 10 pełnoetatowych miejsc pracy i budżet w wysokości około 340 000 euro na pracę nad tworzeniem „e-korony”.

Warto również przytoczyć słowa prezesa EBC, kiedy w lutym opisał kryptowaluty jako bardzo ryzykowne aktywa.

„Wirtualne pieniądze podlegają silnej zmienności, a ich cena jest niezwykle spekulacyjna. Podkreślić należy fakt, że wirtualne waluty nie są jeszcze dostatecznie uregulowane” – powiedział w lutym Mario Draghi

Co sądzicie o działaniach banków centralnych odnośnie emisji kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze