Bitcoin i Etherum klasyfikowane jako – towary cyfrowe
Bitcoin i Etherum klasyfikowane jako – towary cyfrowe – nowa ustawa w Senacie USA
Brak jasności regulacyjnej wokół Bitcoina (BTC) i rynku kryptowalut jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoi ekosystem, ponieważ większość inwestorów decyduje się na bezpieczną grę i czeka na zielone światło od rządu, zanim zainwestuje w rodzącą się klasę aktywów .
W środę liderzy Komisji Rolnictwa Senatu USA starali się zaradzić temu problemowi, wprowadzając ustawę Digital Commodities Consumer Protection Act z 2022 r. (DCCPA). Ustawę wprowadzili amerykańscy senatorzy Debbie Stabenow (D-MI), John Boozman (R-AR), Cory Booker (D-NJ) i John Thune (R-SD) w celu zapewnienia obowiązkowych ram mających na celu ochronę klientów jak również rynki finansowe.
Na podstawie tekstu ustawy Bitcoin i Ether (ETH) zostaną sklasyfikowane jako towary cyfrowe, a wszystkie firmy kryptograficzne zaangażowane w handel tymi towarami będą musiały zarejestrować się w Commodities Futures Trading Commission (CFTC).
Ustawa ma również na celu upoważnienie CFTC do regulowania rynków kasowych towarów cyfrowych, co pozwoliłoby jej na regulowanie samych aktywów bazowych, a nie tylko instrumentów pochodnych towaru, jak ma to obecnie miejsce w przypadku innych aktywów.
Jednym z obszarów, który nadal może sprawiać problemy, jest klasyfikacja każdej kryptowaluty. Jak się obecnie przedstawia, sądy oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) będą odpowiedzialne za ustalenie granic, dla których tokeny mogą być traktowane jako towar.
Kryptowaluty, które zostały oznaczone jako papiery wartościowe, zostaną wykluczone z jednoczesnego oznaczania ich jako towarów cyfrowych, przy czym te kryptowaluty podlegają jurysdykcji SEC.
W wyniku uznania niektórych tokenów za towary, podczas gdy inne są traktowane jako papiery wartościowe, każda giełda, która chce zaoferować dostęp do papierów wartościowych, musiałaby zarejestrować się w SEC jako giełda papierów wartościowych, podobna do giełdy nowojorskiej.
Jest to przeciwieństwo tego, czego chce wiele giełd, według Nathana Deana, starszego analityka ds. Polityki w Bloomberg Intelligence, który stwierdził, że „rejestracja w CFTC jest celem, który obrało za cel wiele giełd kryptowalutowych”, ponieważ „jest mniej restrykcyjna niż rejestracja w ramach SEC”.
Dean zasugerował, że zarejestrowanie w CFTC w przeciwieństwie do SEC „skutecznie usuwa groźbę działań egzekucyjnych ze strony przewodniczącego SEC Genslera” i „umożliwi giełdom i brokerom planowanie kolejnych kilku lat bez martwienia się o niepewne regulacje prawne zagrożenia.”
Jeśli chodzi o to, w jaki sposób wprowadzenie ustawy wpłynie na Bitcoin, Dean wskazał, że:
„Bitcoin jest już uważany za towar i dlatego nie przewidujemy, aby nastąpiły duże zmiany (przynajmniej w zakresie polityki)”.
Według Ethera projekt ustawy „utrwaliłby go w obozie towarowym, dając mu na dłuższą metę większą pewność regulacyjną”.
Podobnie jak w przypadku wszystkich spraw w rządzie, Dean nie widzi w najbliższym czasie rozwiązania DCCPA z różnych powodów.
„Nie wierzymy, że ustawa przejdzie w tym roku – jest zbyt blisko końca sesji Kongresu – i wydaje się, że ustawodawstwo stablecoinów jest na pierwszym miejscu”.
Jednocześnie dał nadzieję na przyszłość, zauważając, że „ta dwupartyjna ustawa – w połączeniu z ponadpartyjną pracą senatorów Lummisa i Gillibranda – stawia branżę kryptograficzną na dobrym piedestale, aby uzyskać jasność regulacyjną w 2023 roku”.
Jeśli chodzi o to, jak giełdy myślą o ustawie, dyrektor generalny FTX Sam Bankman-Fried podsumował to zwięźle, stwierdzając:
„Uznalibyśmy za konstruktywne i zdrowe rejestrowanie się w takim systemie, co w końcu zapewni kompleksową ochronę klientów i nadzór w celu promocji i uregulowania rynków towarowych kryptowalut w USA Pomogłoby to wzmocnić płynność, jednocześnie walcząc ze złymi praktykami w ekosystemie”.
Może Cię zainteresuje: