2 zł za 20-minutową transakcję bitcoin | Jest coraz taniej…

Bitcoin to skomplikowany technicznie system, oprogramowanie, sieć, która jest brana pod lupę wszelakiej maści wskaźników estymacji. Jednym z ważniejszych jest kalkulator prowizji transakcyjnej w sieci bitcoin. W końcu musimy wiedzieć, o ile to uszczupli nasz portfel po każdorazowym wysłaniu środków do znajomego lub kontrahenta.

2 złote za 20 minut

W czym bitcoin jest lepszy od banków? Po co ja się dłużej z nim użeram? Dlaczego to tak długo trwa? Te i inne pytania przechodzą nam przez myśl, kiedy to przychodzi nam zapłacić bitcoinem i słono zapłacić za przelew. Czy tak musi być zawsze?

Otóż nie, zdarzają się okresy, kiedy to bitcoin jest całkiem tani. Można by powiedzieć, że zbliża się nawet ku znikomym opłatom transakcyjnym (groszowym), jakie to były jeszcze kilka lat wstecz.

W tym momencie, według kalkulatora prowizji bitcoin, za transakcję potwierdzoną w obrębie dwóch bloków (ok. 20 min) zapłacimy ok. 2 polskich złotych. Koszt takiego transferu tyczy się wyłącznie transakcji typu SegWit w standardowej formule – 2 wejścia (input) i 2 wyjścia (output). 

bitcoin fee

Musicie wiedzieć, że transakcje typu SegWit to już ponad 50% wszystkich przeprowadzanych transakcji.

Gwoli ścisłości, transakcja typu wcześniejszego (legacy) w tym samym trybie kosztuje obecnie nieco ponad 2,5 PLN. Co też, wydaje się niewielką sumą za bezpośredni transfer środków i funkcje pominięcia pośredników i instytucji płatniczych.

Co więcej, gdy tylko będziemy wystarczająco cierpliwi, a konkretnie przeczekamy ok. 240 min (≤ 24 bloki), to transakcja bitcoin kosztować nas będzie wyłącznie 16 groszy. Nie wszystkie portfele bitcoina oferują dowolne dostosowanie kosztów prowizji do naszych potrzeb, ale ze swojej strony serdecznie polecam Samourai Wallet. Informacje na temat innych portfeli, znajdziecie w specjalnie poświęconym temu zagadnieniu dziale – “Portfele”.

Co ciekawe w związku z kosztami transakcji w bitcoinie, które trafiają, rzecz jasna, do górników to to, że ich nie obchodzi w ogóle wartość transakcji. To, co ich najbardziej absorbuje i sprawia, że zarobią więcej na zabezpieczaniu sieci to wielkość (ilość bajtów) w danym bloku. Jeden blok może ważyć tylko milion bajtów bądź mniej, dlatego górnicy nie liczą sobie prowizji za transakcję, ale raczej prowizję za bajt.

A Wy jak często korzystacie z bitcoina i ile Was to kosztuje?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze