Co z tego, że cena Bitcoina może spadać! Już warto zaczynać konstruowanie długich pozycji

9 216

Co z tego, że cena Bitcoina może spadać! Już warto zaczynać konstruowanie długich pozycji

Wycisz hałas i skup się na sygnałach.

5 ważnych wskaźników cen BTC znajduje się w wieloletnich „strefach zakupu”.

W przypadku byków dzienna akcja cenowa Bitcoina (BTC) pozostawia wiele do życzenia, a na chwilę obecną niewiele jest oznak rychłego zwrotu.

Podążając za trendem z ostatnich sześciu lub więcej miesięcy, obecne czynniki nadal wywierają presję na cenę BTC:

  • Utrzymujące się obawy związane z potencjalnymi rygorystycznymi regulacjami dotyczącymi kryptowalut,
  • Polityka Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, podwyżki stóp procentowych i zacieśnienie ilościowe,
  • Obawy geopolityczne związane z Rosją, Ukrainą i uzbrojeniem zasobów naturalnych wysokiego popytu importowanych przez Unię Europejską,
  • Silny sentyment do ryzyka związanego z możliwością recesji w USA i na świecie,
  • W połączeniu te wyzwania sprawiły, że aktywa o wysokiej zmienności stały się mniej interesujące dla inwestorów instytucjonalnych, a euforia obserwowana podczas hossy w 2021 r. w dużej mierze osłabła.

Tak więc codzienna akcja cenowa nie jest zachęcająca, ale patrząc na wskaźniki dłuższego horyzntu czasowego, które mierzą cenę Bitcoina, nastroje inwestorów i postrzeganie wyceny, przedstawiają kilka interesujących danych.

Przeczytaj także: „Najgorsze dopiero przed nami” – strefa euro i Wielka Brytania są w recesji, USA „flirtuje” z recesją – Credit Suisse

Rynek wciąż flirtuje z warunkami wyprzedaży

W dziennym i tygodniowym przedziale czasowym cena BTC naciska na długoterminową linię trendu spadkowego. W tym samym czasie wstęgi Bollingera, prosty wskaźnik momentum, który odzwierciedla dwa odchylenia standardowe powyżej i poniżej prostej średniej ruchomej, zaczynają się zwężać.

Zawężanie się wstęg zwykle występuje przed ruchem kierunkowym, a handel cenami przy długoterminowym oporze jest również zazwyczaj wskaźnikiem silnego ruchu kierunkowego.

Wyprzedaż Bitcoina od 28 marca do 13 czerwca spowodowała, że ​​jego wskaźnik względnej siły (RSI) osiągnął wieloletni rekordowo niski poziom, a szybkie spojrzenie na wskaźnik w porównaniu z długoterminową akcją cenową BTC pokazuje, że kupowanie, gdy RSI jest mocno wyprzedane to opłacalna strategia.

Chociaż sytuacja krótkoterminowa jest tragiczna, agnostyczny pogląd na ceny Bitcoina i jego struktury rynkowej sugerowałby, że teraz jest odpowiedni moment na akumulację.

Teraz porównajmy wieloletnią akcję cenową Bitcoina z RSI, aby zobaczyć, czy pojawi się jakaś interesująca dynamika.

Moim zdaniem wykres mówi sam za siebie. Oczywiście mogą wystąpić dalsze spadki, a różne wskaźniki analizy technicznej i analizy łańcucha nie potwierdziły jeszcze dna rynkowego.

Niektórzy analitycy prognozują spadek do przedziału 15 000–10 000 USD i możliwe jest, że ściana kupna na poziomie 18 000 USD zostanie wchłonięta i zamieni się w pułapkę na byki. Poza tym wydarzeniem zwiększenie rozmiaru pozycji w przypadku wyprzedania tygodniowego RSI przyniosło pozytywne rezultaty dla tych, którzy są wystarczająco odważni, aby wykonać akcję cenową.

Inną interesującą metryką do obejrzenia w dłuższym przedziale czasowym jest oscylator rozbieżności-zbieżności średniej ruchomej (MACD). Podobnie jak RSI, MACD uległ głębokiej wyprzedaży, gdy cena Bitcoina spadła do 17 600 USD i chociaż MACD (niebieski) przekroczył linię sygnałową (pomarańczową), widzimy, że nadal utrzymuje się na wcześniej nietestowanym terytorium.

Histogram okazał się pozytywny, co niektórzy inwestorzy interpretują jako wczesny znak odwrócenia trendu, ale biorąc pod uwagę wszystkie makro wyzwania stojące przed kryptowalutami, nie należy na nim polegać w tym przypadku.

Interesujące jest to, że podczas gdy cena Bitcoina maluje coraz niższe szczyty i niższe dołki na wykresie tygodniowym, RSI i MACD poruszają się w przeciwnym kierunku. Jest to znane jako bycza dywergencja.

Z punktu widzenia analizy technicznej zbieg wielu wskaźników sugeruje, że Bitcoin jest niedowartościowany. Teraz, gdy to zostało powiedziane, wydaje się, że dno nie jest widoczne, biorąc pod uwagę, że szereg problemów niezwiązanych z kryptowalutami nadal wprowadza słabość do ceny BTC i szerszego rynku. Spadek do 10 000 USD to kolejny 48% spadek z obecnej wyceny BTC w pobliżu 20 000 USD.

Co w tej chwili pokazują dane on-chain

Wynik Z MVRV

MVRV Z-Score to wskaźnik on-chain, który odzwierciedla stosunek kapitalizacji rynkowej BTC do jego zrealizowanej kapitalizacji (kwota, jaką ludzie zapłacili za BTC w porównaniu do jego dzisiejszej wartości).

Według współtwórcy Davida Puella:

„Ta metryka wyraźnie pokazuje szczyty i załamania cyklu cenowego, podkreślając oscylacje między strachem a chciwością. Błyskotliwość zrealizowanej wartości polega na tym, że w znacznym stopniu tłumi „emocje tłumu”.

Zasadniczo, jeśli wartość rynkowa Bitcoina jest mierzalnie wyższa niż jego zrealizowana wartość, metryka wchodzi w czerwony obszar, wskazując możliwą górę rynku. Kiedy wskaźnik wejdzie w zieloną strefę, sygnalizuje, że aktualna wartość Bitcoina jest poniżej jego zrealizowanej ceny i że rynek może zbliżać się do dna.

Patrząc na wykres, w porównaniu z ceną Bitcoina, obecny wynik Z-Score 0,127 MVRV znajduje się w tym samym zakresie, co poprzednie wieloletnie minima i dna cyklu. Porównanie danych on-chain ze wspomnianymi wcześniej wskaźnikami analizy technicznej ponownie sugeruje, że BTC jest niedowartościowany w wyceniane i znajduje się w optymalnej strefie do budowania pozycji długiej.

Ryzyko rezerwy

Innym punktem danych w łańcuchu pokazującym interesujące dane jest metryka ryzyka rezerwy. Stworzony przez Hansa Hauge wykres pokazuje, jak „pewni siebie” inwestorzy Bitcoin są porównywani z ceną spot BTC.

Jak pokazano na poniższym wykresie, kiedy zaufanie inwestorów jest wysokie, ale cena BTC jest niska, ryzyko wygranej lub atrakcyjności Bbitcoina w porównaniu z ryzykiem kupna i utrzymania BTC wchodzi w zielony obszar.

W czasach, gdy zaufanie inwestorów jest niskie, ale cena jest wysoka, ryzyko rezerw przesuwa się w czerwony obszar. Zgodnie z danymi historycznymi, budowanie pozycji Bitcoin, gdy Reserve Risk wchodzi w zieloną strefę, było dobrym momentem na ustanowienie pozycji.

Od 30 września dane z LookIntoBitcoin i Glassnode pokazują, że handel ryzykiem rezerw jest najniższy w historii i poza granicami zielonej strefy.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze