Bitcoin Cash rządzony przez dwóch górników | Atak 51% na BCH – aktualizacja

źródło: pixabay.com

Największe pule wydobywcze, BTC.com oraz BTC.top, wywołały atak wielkościowy 51% na blockchainie Bitcoin Cash. Spowodowali ten „atak”, aby cofnąć podejrzaną transakcję, która miała miejsce w sieci BCH. Precedens ten nie cieszył się poparciem społeczności Bitcoin Cash, pomimo, iż „nie mieli złych zamiarów”. Przejęcie sieci miało na celu cofnięcie transakcji dokonanej przez „atakującego minera”, który wykorzystał lukę w aktualizacji kodu podczas hard forku z 15 maja.

Działania te polegały na przejęciu ponad 51% mocy obliczeniowej, którą uzyskali w wyniku połączenia sił obydwóch mining pooli. Ruch wiąże się z hard forkiem sieci, która nastąpiła 15 maja 2019 roku i wykorzystał ją atakujący miner. Osoba ta wykorzystała lukę w kodzie podczas hard forku, aby zabrać część monet dla siebie.

Utworzenie podwalin pod atak wielkościowy pokazał, że sieć Bitcoin Cash leży w garści dwóch gigantów wydobywczych – BTC.com oraz BTC.top. Ruch jest bardzo kontrowersyjny, gdyż pokazuje, że blockchain nie jest całkowicie niezmienny i zależy od wpływów uczestników sieci.

Poniżej zamieszczamy wydobycie bloków w sieci BCH z ostatnich siedmiu dni. Jak widać na wykresie z portalu CoinDance, górnicy BTC.com oraz BTC.top wydobyli łącznie ponad 35% wszystkich bloków BCH.

bitcoin cash bitcoin kryptowaluty atak 51$
źródło: https://cash.coin.dance/blocks/thisweek

Na czym polega atak 51%?

Atak wielkościowy 51% polega na przejęciu 51% mocy obliczeniowej sieci, dzięki czemu uczestnicy (minerzy) mogą częściowo kontrolować transakcje na blockchainie danej kryptowaluty. Wraz z tym zabiegiem, możliwy staje się tzw. „double spending”, czyli podwójne wydawanie kryptowaluty. Powoduje to znączace trudności dla sieci, szczególnie pod względem bezpieczeństwa, ale także zabicie zaufania w społeczności krypto. Zapewnia to atakującym niespotykaną moc i pomaga w wykonywaniu funkcji, które są zwykle niedostępne. W tym przypadku dwie pule górnicze próbowały przepisać historię transakcji w sieci, aby uniemożliwić minerowi uzyskanie jakichkolwiek monet.

Jak informowaliśmy w styczniu 2019 roku, atak większościowy przeprowadzono na sieci Ethereum Classic. Zgodnie z analizą Coinbase, ponad 220 000 ETC doznało podwójnego wydawania, a straty z tego ruchu szacowano na około milion dolarów.

Aktualizacja (edit: 26.05.2019 19:15)

Temat zainspirował społeczność do podjęcia dyskusji na temat ataku. Zobaczcie, jak całą sprawę tłumaczy jeden z forumowiczów. Jeżeli chcielibyście zgłębić ten temat zapraszamy do przestudiowania wątku na forum bitcoin.pl

I dalej:

Co sądzicie o całej sprawie? Zapraszamy do dyskusji!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze