Binance odmawia przejęcia FTX. JPMorgan czeka na Bitcoina przy 13 000 USD

Sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. Jeszcze niedawno FTX szedł na dno, następnie miał być ocalony przez przejęcie Binance, a ostatecznie… Binance wycofuje się z umowy. Zamiast Binance wchodzi Departament Sprawiedliwości USA i Komisja Ds. Papierów Wartościowych i Giełd z federalnym śledztwem.

Taki jest finał biznesów Sama Bankmana-Frieda. Oto część wyjaśnień, jakie złożyło Binance:

„Na początku naszą nadzieją była możliwość wsparcia klientów FTX w celu zapewnienia płynności, ale problemy są poza naszą kontrolą lub możliwością pomocy. Za każdym razem, gdy główny gracz w branży zawodzi, konsumenci detaliczni będą cierpieć. Widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, że ekosystem kryptowalutowy staje się bardziej odporny i wierzymy, że w czasie, że outlery, które nadużywają funduszy użytkowników, zostaną odsiane przez wolny rynek. W miarę rozwoju ram regulacyjnych i dalszej ewolucji branży w kierunku większej decentralizacji, ekosystem będzie rósł w siłę.”

Wciąż nie jest jasne czy Binance bierze pod uwagę ewentualne przejęcie amerykańskiego oddziału FTX US, którego według ustaleń kondycja jest lepsza ze względu na fakt, że oddział musiał spełnić dość restrykcyjne wymagania SEC. Według Bloomberga regulatorzy przyglądali się praktykom pożyczkowym FTX od miesięcy.
To szerszy komentarz ze strony szefa Binance Chanpenga Zhao, którym podzielił się z pracownikami. CZ podkreslił, że upadek FTX nie jest wygraną Binance ponieważ zaufanie wobec branży spadło i może ona spodziewać się jeszcze bardziej agresywnych, uzasadnionych kontroli regulatorów. Ciężej będzie również otrzymać międzynarodową licencję giełdy co może zwiastować dominacje Binance przez długie lata, jeśli nie na zawsze. Zhao podkreslił, że Binance musi znacznie zwiększyć swoją transparentność, udowodnić rezerwy i zabezpieczenia, przy czym należy oczekiwać, że wiele w tym zakresie zostanie zrobione w najbliższym czasie. Możemy spodziewać się, że w ciągu kilku kolejnych nocy CZ będą dręczyć koszmary w których śnić mu się będzie 'run na bank’ na giełdzie Binance. Pewne jest jedno. Gdy klienci masową rzucają się do wypłat, nie ma na to odpornych instytucji. W ciągu kilku poprzednich kryzysów w USA, nawet w przeszłej dekadzie upadały banki z których ludzie masowo zaczęli (często na fali bezpodstawnej paniki) wypłacać pieniądze mimo, że odpowiednio zarządzały ryzykiem i co najważniejsze posiadały zabezpieczenia! Zatem Binance szczególnie musi zadbać o najwyższy poziom zaufania klientów.

Bank JP Morgan wskazuje, że rynek kryptowalut wciąż nie doświadczył w pełni kaskady margin calli tj. wezwań do pokrycia depozytu po tym jak cała branża doświadczyła krachu. Według JP Morgan kryzys może potrwać nawet kilka tygodni:

Co Bloombergowi przekazał zespół JP Morgan?

Analitycy JPMorgan wskazali, że kryptowaluty stoją w obliczu „kaskady” wezwań do pokrycia depozytów. Dotyczy to zarówno funduszy venture capital jak i właścicieli projektów oraz ich podmiotów inwestycyjnych. Według JP Morgan proces delewarowania całego rynku kryptowalut potrwa kilka tygodni, a Bitcoin zaliczy potencjalne dno przy 13 000 USD. Zespół kierowany przez Nikolaosa Panigirtzoglou napisał w notatce, że kaskada margin call jest w trakcie, ale wciąż nie widać jego końca. Giełda FTX posiadała (zbyt) bliskie z funduszem Alameda Research oraz resztą całego ekosystemu kryptowalutowego. Stratedzy 'morganów’ dodali, że „to, co sprawia, że ta nowa faza delewarowania kryptowalut wywołana przez pozorny upadek Alameda Research i FTX jest bardziej problematyczna, to fakt, że liczba podmiotów z silniejszymi bilansami zdolnymi do ratowania tych, którzy mają niski kapitał i wysoką dźwignię, kurczy się”. Ogłoszenie bankructwa przez FTX może doprowadzić do ostatecznego upadku wielu firm kryptowalutowych.

Według JP Morgan sposobem na oszacowanie dalszej skali spadków jest sprawdzenie kosztu produkcji BTC na które składa się przede wszystkim cena i zużycie energii elektrycznej potrzebne do uruchomienia 'koparek’, które tworzą sieć BTC. Obecnie koszty produkcji wskazują na 15 000 USD ale JP Morgan szacuje, że prawdopodobnie spadną do 13 000 USD, które widziane ostatnim razem były latem tego roku. Ostatni duży wstrząs miał miejsce w maju, kiedy to implodował stablecoin TerraUSD i jego siostrzany token Luna. Co pocieszające, zespół JPMorgan powiedział, że tym razem uderzenie w ogólną wartość rynku kryptowalutowego będzie prawdopodobnie mniejsze, ponieważ epizod TerraUSD już wywołał awersję do ryzyka i wymusił zmianę zarządzania ryzykiem na wielu podmiotach z branży crypto.

Najnowsze doniesienia The Wall Street Journal wskazują, że Binance wycofało się z pomocy FTX.
Binance wskazało, że mogłoby pomóc FTX ale nie jest w stanie tego zrobić, prawdopodobnie z powodu wszczętego juz przez Departament Sprawiedliwości śledztwa w sprawie upadku giełdy. Z osobnym śledztwem ruszył już SEC i CFTC.
https://twitter.com/Fxhedgers/status/1590506292296429569
Według najnowszych ustaleń Bloomberga, Departament Sprawiedliwości wszczął już śledztwo w sprawie Bankmana-Frieda i upadającej giełdy FTX.
Większość działu prawnego FTX odeszła po tym jak Departament Sprawiedliwości USA, SEC i CFTC wszczęły śledztwo.
Na Twitterze zaczyna być publikowana coraz większa ilość kompromitujących Sama Bankmna-Frieda korespondencji i informacji świadczących o jego potencjalnie zamierzonej nieuczciwości.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx