Barclays zablokował przelewy na Binance

Brytyjski bank Barclays wstrzymał możliwość przelewania środków na popularną giełdę kryptowalut. Decyzja o zawieszeniu współpracy z Binance wiąże się z ostrzeżeniem konsumenckim, jakie Financial Conduct Authority opublikowało niedawno w sprawie Binance.

Swoją decyzję bank argumentuje chęcią zwiększenia bezpieczeństwa środków należących do klientów. Jednocześnie wstrzymanie przelewów nie dotyczy wypłat z giełdy na konto bankowe.

Ostrzeżenie Financial Conduct Authority (FCA)

Kilka tygodni temu Financial Conduct Authority wydał ostrzeżenie, które argumentował brakiem dopełnienia formalności niezbędnych do tego, aby giełda Binance mogła świadczyć swoje usługi na terenie Wielkiej Brytanii.

O sprawie pisaliśmy w artykule problemy Binance w Wielkiej Brytanii. Warto jednak zwrócić uwagę, że ostrzeżenie FCA nie dotyczyło tylko Binance, ale również ponad 100 innych firm, których działalność jest związana z kryptowalutami. Podobne kontrole przeprowadzono również w innych krajach, gdzie chodziło przede wszystkim o dodanie do platformy możliwości handlowania tokenami akcji (zobacz: Binance pod lupą europejskich regulatorów).

Klienci banku są niezadowoleni z rzekomej ochrony

Zablokowanie przelewów wychodzących na giełdę wzbudziło niezadowolenie u wielu klientów banku. Widać to szczególnie na Twitterze, gdzie pod #Barclays można znaleźć tego typu komentarze:

„After nearly 20 years I’ll be closing my #Barclaycard account today.”

Po prawie 20 latach zamykam dziś swoje konto #Barclaycard.

Niektórzy zwracają uwagę na brak logiki w działaniach banku, który tłumacząc się bezpieczeństwem klientów, blokuje możliwość zasilania rachunku na giełdzie kryptowalutowej, a jednocześnie umożliwia korzystanie z usług hazardowych:

„#Barclays happy to block payments to #crypto exchange #Binance to keep my money safe but I can still YOLO it on gambling/stock/booze/any other industry that doesn’t threaten their institution.”

„#Barclays jest zadowolony z zablokowania płatności na giełdę kryptowalut #Binance w celu ochrony środków, a jednocześnie pozwala klientom korzystać z rynku akcji, hazardu i innych usług, które nie zagrażają jego instytucji.”

Odpowiedź Binance w sprawie blokady ze strony Barclays

W odpowiedzi giełdy można przeczytać, że Binance jest rozczarowany działaniami Barclays i chciałby podjąć dialog w celu omówienia ewentualnych obaw banku.

Komentarze