Problemy Binance w Wielkiej Brytanii

Zgodnie z informacją opublikowaną przez Financial Conduct Authority (FCA), giełda Binance nie może prowadzić regulowanej działalności na terenie Wielkiej Brytanii.

Ostrzeżenie konsumenckie przygotowane przez FCA nie dotyczy konkretnej usługi, ale całej działalności Binance Group.

Problemowe cyfrowe tokeny akcji

Giełda Binance działa od połowy 2017 roku, ale dopiero ostatnio jej działania zainteresowały europejskich regulatorów. Problemem okazały się cyfrowe tokeny akcji, które giełda wprowadziła w połowie kwietnia. Już dwa miesiące temu opisywaliśmy, że wśród regulatorów sprawdzających dopełnienie wszystkich formalności w związku z wprowadzeniem handlu tokenami akcji, jest między innymi Financial Conduct Authority (więcej informacji znajdziesz w artykule: Binance pod lupą europejskich regulatorów).

Dostęp do usług Binance w UK

Zgodnie z oficjalną wiadomością przygotowaną przez FCA: wszystkie podmioty z Grupy Binance nie mają żadnych licencji ani innych zgód na prowadzenie regulowanej działalności w Wielkiej Brytanii:

„No other entity in the Binance Group holds any form of UK authorization, registration or licence to conduct regulated activity in the UK.”

Na tym jednak ostrzeżenia FCA się nie skończyły. Oprócz poinformowania o 111 firmach związanych z kryptowalutami, które prowadzą działalność bez zezwolenia, regulator zalecił inwestorom zachowanie ostrożności wobec reklam i usług, które obiecują wysokie zyski związane z inwestycjami w kryptowaluty.

Jednocześnie FCA nie reguluje samych kryptowalut, ale związane z nimi instrumenty pochodne oraz te kryptowaluty, które można uznać za papiery wartościowe. Chodzi oczywiście o wspomniane tokeny akcji.

Co to są tokeny akcji Binance?

Tokenizowane akcje to cyfrowe tokeny, których wartość jest powiązana z aktualnym kursem odpowiadających im akcji. Przykładowo token akcyjny AAPL kosztuje tyle, ile pojedyncza akcja Apple. Pozostałe spółki, w jakie można obecnie inwestować dzięki tokenom akcji to Coinbase, Microsoft, MicroStrategy oraz Tesla. Binance zapowiada, że z czasem pojawią się kolejne. Pomijając kwestie związane z ryzykiem trzymania wszystkich inwestycji w jednym miejscu, tokeny akcji można wykorzystać na przykład do tego, aby zainwestować w którąś ze spółek bez potrzeby przenoszenia środków z giełdy kryptowalut na rachunek maklerski.

Komentarze