Banki centralne wykonały przełomową transakcję za pomocą blockchainu

1 746

Stało się, banki centralne Singapuru i Kanady, Monetary Authority of Singapore (MAS) i Bank of Canada, wysłały między sobą transakcje, które zawierały waluty cyfrowe przesłane poprzez blockchain. Jest to pierwsza tak udana próba użycia transakcji na blockchainie pomiędzy dwoma bankami centralnymi. Jak stwierdzili, ten pomyślny eksperyment tworzy wielki potencjał, aby płatności transgraniczne i międzybankowe były tańsze, szybsze i bezpieczniejsze. JPMorgan Chase pomogło bankom w całym procesie płatności.

Bez wątpienia jest to przełom pod względem wykorzystania blockchainu do przesyłu środków między instytucjami finansowymi. Banki poinformowały o pozytywnie wykonanej transakcji dzisiaj, tj. 2 maja. Obydwie instytucje współpracują w zakresie wykorzystania rozproszonej księgi rachunkowej (DLT) i potencjalnym emitowaniu walut cyfrowych banku centralnego (CBDC). Zgodnie z oświadczeniem banków, cały proces tej płatności był tańszy, szybszy i bezpieczniejszy od aktualnych rozwiązań. Wiele banków rozważa już wprowadzenie CBDC, a takie eksperymenty płatnościowe tylko potwierdzają praktyczne użycie tej technologii. Niestety, banki nie podały sumy przesłanych środków.

„Płatności transgraniczne są dziś często powolne i kosztowne. Opierają się na sieci banków korespondentów, która jest narażona na ryzyko kontrahenta, nieefektywne zarządzanie płynnością i uciążliwe uzgodnienia. Bank of Canada i MAS współpracują przy wykorzystaniu technologii rozproszonej księgi głównej (DLT) i walut cyfrowych banku centralnego, aby uczynić proces płatności transgranicznych tańszym, szybszym i bezpieczniejszym.” – stwierdzają we wspólnym oświadczeniu

blockchain bank centralny
źródło: pexels/pixabay

Wykorzystali HTLCs – podobnie jak Lighting Network

Do wykonania powyższej transakcji, potrzeba było konsolidacji systemów używanych przez banki centralne, mianowicie Project Jasper i Project Ubin1. Sieci te zbudowano na dwóch różnych platformach DLT. Aby połączyć dwie sieci i umożliwić im dokonywanie płatności bezpośrednio bez pośrednika z zewnątrz, zespoły projektowe wykorzystały technikę zwaną Hashed Time-Locked Contracts (HTLCs), czyli transfer warunkowy. HTLCs stanowią fundamentalne elementy przyszłości finansowania P2P. Głównym wykorzystaniem jest umożliwienie budowy np. Atomic Swap i Lightning Network – alternatyw, które zastępują ograniczenia istniejących form pieniędzy i systemów finansowych.

Co sądzicie o transakcji banków centralnych Kanady i Singapuru? Czy spowoduje to szybszą implementację rozwiązań DLT do bankowości? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze