Bank of China dołącza do deweloperskiego projektu blockchain

741

Bank of China, jedna z największych instytucji finansowych w Chinach, dołączyła do kooperacyjnej grupy deweloperskiej, której celem jest utworzenie zintegrowanej platformy nieruchomości – opartej o technologię blockchain. Przedsiębiorstwo New World Development połączyło siły z Instytutem Badań Naukowo-Technicznych w Hongkongu, aby uruchomić platformę blockchain o nazwie PropTech. Przy współpracy BoC, platforma ma przyspieszyć procesy kupna i sprzedaży nieruchomości o aż 8 godzin, podało New World Development.

Platforma ma na celu zredukowanie znaczenia tradycyjnej dokumentacji i zastąpienią ją rozwiązaniami technologicznymi, między innymi blockchainem. Wśród rozwiązań, jakie są możliwe w obszarze DLT, jest m.in. zatwierdzanie umów sprzedaży i zakupu, bądź wniosków o kredyty hipoteczne. Pozwoli to użytkownikom przesłać autoryzowaną, zaszyfrowaną i podpisaną cyfrowo umowę tymczasową do wybranych banków. Deweloper oszacował, że PropTech zaoszczędzi nabywcom domów aż osiem godzin czasu. Klienci zaoszczędzą swój czas i nerwy na długich i żmudnych procedurach tradycyjnej administracji.

Bank of China jest jednym z czterech największych państwowych banków komercyjnych w Chinach. Według raportu opublikowanego w 2009 r., był to drugi co do wielkości kredytodawca w Chinach oraz piąty największy bank na świecie pod względem wartości kapitalizacji rynkowej.

blockchain chiny bank of china
źródło: pixabay.com

Bank of China – zaangażowanie we wdrażaniu technologii blockchain

W sierpniu ubiegłego roku, Bank of China poinformował o zainteresowaniu się wykorzystaniem technologii blockchain w świadczeniu usług mobilnych płatności. Bank of China i China UnionPay podpisały umowę współpracy w zakresie płatności mobilnych i ogłosiły rozpoczęcie testowych płatności w chmurze banku, z użyciem blockchainu. Obie firmy starały się przeanalizować rozproszoną księgę rachunkową, aby wdrożyć swoje produkty do bankowości mobilnej. W szczególności przedsiębiorstwo China UnionPay miało plany zaprojektowania zunifikowanego i zintegrowanego systemu usług finansowych dla urządzeń mobilnych. Ideą takiego systemu jest fakt, że posiadacze kart kredytowych będą mogli dokonywać transakcji za pomocą kodu QR.

Warto również wspomnieć o innowacyjnym projekcie ze stycznia 2019 roku. China Banking Association, chińska organizacja związana z regulacjami sektora bankowego, ogłosiła uruchomienie platformy opartej na blockchain. Dzięki nowej platformie, CBA zamierza zbudować nowy ekosystem finansowania handlu i poprawić efektywność usług finansowych w chińskim sektorze finansowym.

Co sądzicie o zaangażowaniu Bank of China w technologię blockchain? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze