Bank centralny Tajlandii pracuje nad walutą cyfrową

789

Indyjski gigant technologiczny, Wipro Technologies, rozpoczęło współpracę z tajlandzkim bankiem centralnym w celu zbadania i możliwego utworzenia waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Zgodnie z informacjami podanymi przez IndiaTimes, Wipro opracowało prototyp systemu opartego na blockchain we współpracy z firmą R3, zajmującą się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw, która będzie zasilać cyfrowe transakcje dla banków w Tajlandii. R3 to jedna z największych firm w branży, łącząca zarówno zastosowania blockchainu, jak i usług finansowych.

Reputacja R3 przyciąga coraz więcej instytucji finansowych do współpracy nad specjalistycznymi systemami walut cyfrowych. Tym razem, bank centralny Tajlandii połączył siły z R3 oraz Wipro, aby opracować CBDC – walutę cyfrową banku centralnego. CBDC jest cyfrową formą waluty, która stanowi środek płatniczy w formie pieniądza, ustanowioną przez przepisy rządowe lub prawo. Waluta ta miałaby być przetwarzana i użytkowana przez bank centralny oraz osiem banków komercyjnych z Tajlandii. Opracowując to rozwiazanie, bank centralny chce potwierdzić, iż blockchain może stanowić przyszłość płatności krajowych, jak i globalnych.

„Opracowujemy to w formie pierwszej fazy projektu lnthanon. Rozwiązanie umożliwi zdecentralizowane międzybankowe rozliczanie brutto w czasie rzeczywistym (RTGS) przy użyciu waluty cyfrowej banku centralnego. Chcemy udowodnić, że technologia może wykonywać kluczowe funkcje płatności i zwiększać ich wydajność.” – powiedział dyrektor Wipro, Krishnakumar N Menon

blockchain tajlandia cyfrowa waluta
źródło: pexels/pixabay

Firma R3 to gigant w branży blockchain

R3 jest przedsiębiorstwem tworzącym oprogramowania w obrębie technologii blockchain. Rozpoczęło swoją działalność z ambitnymi planami dostarczania rozwiązań DLT dużym bankom inwestycyjnym. Firma pracuje w szerokim ekosystemie członkowskim, liczącym ponad 200 firm i partnerów z wielu branż, zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. R3 współpracuje ze swoją globalną siecią nad rozwojem Corda, blockchainowej platformy zaprojektowanej specjalnie dla firm, banków i instytucji finansowych. Jednym z najważniejszych partnerstw R3 było zawarcie umowy ze stowarzyszeniem SWIFT. Dostawca usług dla sektora bankowego planuje przetestować specjalną bramkę proof-of-concept (PoC) w sieci blockchain na platformie Corda od R3.

Co sądzicie o coraz bardziej realnych planach odnośnie CBDC? Czy jest to przyszłość bankowości? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze