Moskiewska giełda wprowadza projekt ustawy o cyfrowych aktywach finansowych i obrocie papierami wartościowymi

Moskiewska giełda opracowuje projekt ustawy o cyfrowych aktywach finansowych i obrocie papierami wartościowymi

Moskiewska giełda oczekuje, że stanie się zarejestrowaną giełdą aktywów cyfrowych i zacznie handlować zarówno cyfrowymi aktywami finansowymi, jak i cyfrowymi papierami wartościowymi opartymi na aktywach.

Moskiewska giełda (MOEX) przygotowuje projekt ustawy, która pozwoli na handel cyfrowymi aktywami finansowymi (DFA) i opartymi na nich papierami wartościowymi, jak wynika z raportu w rosyjskiej prasie. Giełda przygotowuje projekt ustawy w imieniu Rosyjskiego Banku Centralnego, który nie ma uprawnień do wprowadzania przepisów, poinformowała w czwartek gazeta Wiedomosti.

Przemawiając na konferencji bankowej, przewodniczący rady nadzorczej MOEX, Siergiej Szwecow, powiedział, że przygotowywana ustawa przewiduje obrót zarówno certyfikatami DFA, jak i DFA, które będą przedmiotem obrotu jak papiery wartościowe.

„Giełda i jej spółki zależne wystąpią do regulatora i mam nadzieję, że otrzymają status operatorów giełdowych” do handlu DFA, powiedział Szwecow.

I dodał:

„Chcemy, aby rynek dokonał własnego wyboru między rachunkowością blockchain a rachunkowością depozytariusza, a jeśli prawo zostanie uchwalone, rosyjscy depozytariusze będą mogli przechowywać DFA na swoich rachunkach w blockchain – gdy tylko klient będzie potrzebował aktywów bazowych, zrealizuje certyfikat i otrzyma zasób na swoje konto w łańcuchu blokowym.”

„Kiedy nie wiesz, do kogo zadzwonić, a kogo pozwać, wiele osób nie chce brać w tym udziału”, powiedział, ale „to czysta kartka, na której możemy rysować, co chcemy, zgodnie z potrzebami gospodarki i inwestorzy.”

Shvetsov powiedział, że projekt ustawy jest obecnie analizowany przez rosyjski Bank Centralny. Przewodniczący komisji finansowej Dumy Państwowej i szef Rosyjskiego Stowarzyszenia Bankowego Anatolij Aksakow zasugerował w lipcu, aby MOEX stał się giełdą kryptograficzną, na wzór Toronto Stock Exchange i Deutsche Boerse.

Zobacz także: Kryptowaluty w Republice Środkowoafrykańskiej

Rzecznik MOEX powiedział w sierpniu, że giełda spodziewa się, że będzie mogła handlować DFA.

„Jest to w interesie naszych klientów” – powiedział dyrektor zarządzający MOEX International ds. strategii Artem Zheleznov.

Giełda moskiewska robi co może by przyciągnąć inwestorów i dostosować prawo do politycznych decyzji. Niezależnie od tego całe państwo postawiło na omijanie sankcji poprzez kryptowaluty co widać w szybkości procedowanych regulacji prawnych i aktywności Rosji np. w Afryce gdzie w niektórych państwach zalegalizowano Bitcoina. Np. w Republice Środkowo Afrykańskiej wielkie wpływy uzyskała „Grupa Wagnera”, człowieka Putina, który dowodzi armią prywatnych najemników na Ukrainie.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx