Audyt stablecoina TrueUSD – czy TUSD mają pełne pokrycie?

Stablecoiny związane z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1 zapewniają wymianę tokenów na wspomnianą walutę w każdej chwili. Co jednak, jeśli przedsiębiorstwo, które wyemitowało tokeny, nie ma odpowiednich rezerw finansowych? Stablecoin, który nie ma pokrycia w walucie, nie może reprezentować wartości. Ostatnio przeprowadzony audyt stablecoina TrueUSD (TUSD) wykazał, że jego posiadacze nie mają podstaw do niepokoju.

TrueUSD

Przedsiębiorstwo TrustToken opublikowało wyniki audytu ich stablecoina TrueUSD (TUSD). Pojawiły się 8 kwietnia na blogu firmy. Audyt wykazał, że nie tylko wszystkie tokeny TUSD mają pokrycie, ale zabezpieczone są w dolarach amerykańskich. To zdecydowanie odróżnia TrustToken od Tether, jeśli przypomnimy sobie ostatni skandal związany ze zmianami na stronie internetowej firmy. Zamiast zapewnienia o pokryciu każdego USDT dolarem, teraz możemy przeczytać taką informację:

Każdy tether jest zawsze w 100% pokryty dzięki naszym rezerwom, w skład których wchodzą tradycyjne pieniądze oraz ekwiwalenty gotówki. Czasami też mogą zawierać inne aktywa i należności z pożyczek do osób trzecich (…). Każdy tether jest również związany z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1, dlatego jeden USDT jest zawsze wyceniany przez Tether na 1 dolara amerykańskiego.

TrueUSD

Według raportu przygotowanego przez certyfikowaną firmę rachunkową Cohen & Company, na dzień 31 marca 2019 roku rezerwy dolara amerykańskiego TrustToken wynosiły $199 063 885. Z kolei wartość wszystkich wyemitowanych i będących w obiegu tokenów TUSD była równa 198 982 291 TUSD. Od początku emisji stablecoinów ich wartość nie przekraczała zgromadzonych rezerw waluty.

W ostatnim miesiącu TrueUSD ogłosiło nową współpracę z firmą księgową Armanino. Dzięki ich rozwiązaniu, traderzy będą w stanie obserwować saldo tokenów TUSD oraz monitorować zabezpieczone fundusze.

Armanino zapewnia bezpośredni dostęp do [wartości] depozytów dolara amerykańskiego, które zabezpieczają tokeny TrueUSD. Wykorzystują także własne węzły Ethereum, aby podawać dokładną wielkość podaży tokenów TUSD.

Posiadanie odpowiednio wysokich rezerw w walucie to bardzo istotna kwestia dla przedsiębiorstw, które emitują stablecoiny. Zabezpieczenie w innych aktywach nie daje gwarancji wymiany tokenów klientów na pieniądze. Inwestorzy podejrzewają, że niektóre stablecoiny mają zgromadzone niedostateczne depozyty w tym celu.

Zapraszam do dyskusji!

Komentarze