Arabska kryptowaluta

Na ostatnim posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich zainicjowano nowoczesne projekty dla różnych branż. W tym dla sektora bankowego, który będzie prowadził pilotażowy projekt kryptowaluty do płatności transgranicznych między obydwoma krajami.

 

Arabska kryptowaluta


19 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w ramach Rady Koordynacyjnej. Oba państwa nawiązują współpracę, która ma na celu stworzyć nowe rozwiązania dla najważniejszych sektorów gospodarki. Obejmują one rynek finansowy, turystykę, lotnictwo, przedsiębiorczość, bezpieczeństwo itd.Na spotkaniu Ministrowie Arabii i ZEA ogłosili uruchomienie 7 projektów, które mają połączyć funkcjonowanie obu państw. Jeden z nich szczególnie przykuł naszą uwagę.

Pierwsza inicjatywa poruszona na spotkaniu to pilotażowy projekt kryptowaluty ułatwiającej płatności transgraniczne. Kryptowaluta będzie eksperymentem, który ma za zadanie określić rzeczywisty wpływ tej technologii na politykę monetarną i walutę centralną krajów. Wirtualna waluta będzie testowana między bankami, a to pozwoli ustalić standardy technologiczne czy określić ryzyko cyberbezpieczeństwa.

Nie jest jasne, czy powstanie nowa kryptowaluta, czy zostanie zaaplikowany już istniejący system specjalizujący się w tym np. Ripple, Stellar. W każdym razie arabska kryptowaluta jest na razie eksperymentem, którym będą operować tylko banki Arabii i ZEA.

Przymierze


Sojusz i zgoda na współpracę państw arabskich w celu wykorzystania i badania nowych technologii wniosła kilka innych ciekawych rozwiązań.

Poza najbardziej interesującym nas projektem blockchainowym wprowadzono także walor edukacyjny. Program Finansowej Świadomości dla Dzieci (The Financial Awareness Programme for Children) ma na celu edukować osoby w wieku 7-18 lat. Skupia się na rozbudzaniu w młodych ludziach idei prowadzenia własnego biznesu, oszczędzania i mądrego wydawania pieniędzy.

Poza tym wprowadzono projekty takie jak People of Determination w celu osiągnięcia lepszych doświadczeń z turystyki. Dodatkowo mają one obejmować rynek cywilnego lotnictwa czy program bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw.Warto dodać, że Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie  wspólnie tworzą mocarstwo posiadające prawie ⅓ zasobów ropy na świecie. Kapitalizacja tamtejszych firm stawia ich na 17 miejscu w skali globalnej. Czy przyczyni się to do rozwoju tamtejszych kryptowalutowych projektów?

Jak sądzicie, czy arabska kryptowaluta znajdzie swoich zwolenników na bliskim wschodzie? Zapraszamy do komentowania!

Komentarze