Arabia Saudyjska i bank centralny ZEA chcą własnej waluty cyfrowej

Centralny Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich (CBUAE) rozpoczął współpracę z Saudyjskim Urzędem Monetarnym (SAMA), w celu utworzenia i wyemitowania waluty cyfrowej, która posłuży do płatności między obydwoma krajami. Instytucje pracują nad unikalnym projektem opartym na technologii blockchain, dzięki czemu uzyskają niezależność płatności międzynarodowych. Bank centralny oświadczył, iż projekt ten pomoże uzyskać głębsze zrozumienie możliwości rozproszonej księgi rachunkowej i zbada potencjalne możliwości i korzyści waluty cyfrowej. Projekt ma zostać ukończony do IV kwartału 2019 roku.

Projekt stanowi początkową fazę testową, a część portali technologicznych poinformowała, iż kraje zdążyły już rozpocząć płatności z użyciem nowej waluty cyfrowej. W sprostowaniu wysłanym do mediów, bank centralny ZEA poinformował, że obecnie jest na etapie wczesnej współpracy z Saudyjskim Urzędem Walutowym (SAMA) nad wspólnym projektem waluty wirtualnej. Dodali, iż głównym celem współpracy jest wyselekcjonowanie realnych zastosowań i eksperymentowania z technologią blockchain, w celu ułatwienia płatności transgranicznych między Arabią Saudyjską, a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

„To prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy doświadczamy współpracy dotyczącej walut cyfrowych z innymi krajami i mamy nadzieję, że osiągnięcie to przyczyni się do podobnej współpracy w naszym regionie” – powiedział w środę przewodniczący CBUAE, Mubarak Rashed Al Mansouri

Bank
źródło: pixabay.com

Bank centralny ZEA, a emisja waluty cyfrowej

Informacje o współpracy zostały podane podczas wydarzenia Arab Fintex Forum w Abu Zabi. Głos zabrał przewodniczący banku centralnego oraz podał wstępną wizję współpracy z Arabią Saudyjską. Mubarak Rashed Al Mansouri powiedział, iż technologia blockchain jest niewątpliwie innowacyjnym wynalazkiem, a bank spróbuje wykorzystać blockchain dla własnych celów, szczególnie płatności transgranicznych i bezpieczeństwa danych. Strategia krajowego systemu płatności ma na celu stworzenie bezpiecznego ekosystemu płatności, który wspiera cyfrową gospodarkę ZEA i jej cele dla przyszłego społeczeństwa bezgotówkowego, dodał Mubarak Rashed Al Mansouri.

„Jako bank centralny zawsze musimy pamiętać o naszym głównym celu, jakim jest utrzymanie zarówno bezpieczeństwa i dobrej kondycji systemu bankowego, jak i odpowiedniego poziomu ochrony konsumenta. W tym celu, możliwości fintech przedstawiają zarówno wyzwania, jak i możliwości dla konsumentów, usług finansowych i instytucji regulujących.

Co sądzicie o działaniach banku centralnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze