Analityk z Wall Street: FED kontroluje ceny kryptowalut i akcji

W poniedziałek (20.06) gościem podcastu „Best Business Show” autorstwa Anthony’ego Pompliano był doświadczony analityk z firmy Cubic Analitycs, Caleb Franzen. Franzen wypowiadał się przede wszystkim na temat tego, jak FED kontroluje ceny kryptowalut i akcji poprzez prowadzenie kontrowersyjnej polityki monetarnej.

Senior analityk z Cubic Analitycs przyznał, że rentowność oraz ceny aktywów mają odwrotną korelację.

„Podczas gdy FED zacieśnia politykę monetarną, a rentowność obligacji skarbowych rośnie, aktywa na całym świecie są wyprzedawane i ich cena spada”

Franzen poinformował, że w obecnym środowisku ekonomicznym zdeterminowanym przez ruchy FED’u, naturalnym jest proces wyprzedawania aktywów przez ich posiadaczy niezależnie od tego czy mówimy o akcjach, czy kryptowalutach.

Większość analityków jest zgodna co do tego, że by mówić o mocnej poprawie na rynku krypto, FED musi zapanować wreszcie nad obecną sytuacją makroekonomiczną. Niestety zdaniem Franzena nie zanosi się na szybką poprawę – „FED będzie dalej podnosić stopy procentowe”, dodaje.

„Dopóki nie zobaczymy formalnej zmiany w środowisku rentowności, nie ma co liczyć na rynek byka”

Zdaniem Franzena zjawiskiem, które może skłonić FED do zmiany kierunku polityki monetarnej może być kumulacja danych o inflacji, gdy okaże się, że jest ona znacznie wyższa niż jest to oficjalnie przedstawiane.

Jest zbyt wcześnie by mówić o „krypto-wiośnie”

Jeśli porównać obecną sytuację na rynku krypto do tej, którą pamiętamy z roku 2018 – dno bessy miało wtedy miejsce w grudniu zaraz po tym, gdy FED wstrzymał podwyżki stóp procentowych. Według Franzena na razie nie zanosi się na taki ruch FED’u dlatego jest zdecydowanie za wcześnie na to, by mówić o „krypto wiośnie”.

Rynek padał ofiarą mniejszych krachów, np. w marcu roku 2020, kiedy to FED zapewniał swoje nieskończone wsparcie dla systemu finansowego i monetarnego. I odwrotnie – kiedy FED ogłosił „tapering” (tzw. „odwrotność drukowania”) w listopadzie 2021, rynek kryptowalut osiągał szczyty. Zdaniem Franzena jest to „bardzo prosta i prymitywna miara, określająca kierunek, w którym pójdą ceny aktywów. Jak dotychczas metoda była bardzo dokładna”. Według niego nie ma więc na razie co liczyć na odwrócenie trendu i duże wzrosty.

Cały program Best Business Show Marka „Pomp” Pompliano możecie zobaczyć klikając >>>tutaj<<<. Dla zainteresowanych – wywiad z Calebem Franzenem rozpoczyna się w 20 minucie.

Może Cię zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx