Amerykański regulator: banki powinny uważać na krypto

Banki mają uważać na kryptowaluty
4 883

Banki to zdaniem amerykańskiego regulatora podmioty, które powinny szczególnie uważać na krypto

Czołowy amerykański regulator, Biuro Kontrolera Waluty zaapelowało w ostatnim raporcie, aby banki wykazały szczególną ostrożność względem rynku kryptowalut, powołując się na ostatnie sytuacje stresowe i niespodzianki (w domyśle zapewne także spadki). Nie da się ukryć, że sytuacja w branży jest aktualnie nie ciekawa, a wszystko za sprawą niedawnego bankructwa giełdy FTX, która pociągnęła za sobą na dno szereg powiązanych podmiotów. Sentymentu inwestorów z pewnością nie poprawia fakt, że Sam Bankman-Fried pozostaje bezkarny i przebywa w swojej rezydencji na Bahamach, z dala od amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Docelowo jednak, postępowanie w jego sprawie ma się już toczyć. Tak czy inaczej, ciężko w zasadzie dziwić się takiemu podejściu regulatora zza oceanu, który mówi, że banki powinny teraz bardzo uważać na powiązania z aktywami cyfrowymi.

Zdaniem OCC banki powinny zapewnić odpowiednie praktyki zarządzania ryzykiem

Biuro Kontrolera Waluty stwierdziło, iż banki powinny przed zaangażowaniem się w branżę aktywów cyfrowych lub przed rozszerzeniem istniejącej już działalności, dokładnie przeanalizować stopień ryzyka i wprowadzić odpowiednie praktyki zarządzania wspomnianym. Stwierdzono także, iż podmioty finansowe powinny omawiać wszelkie nowe plany związane z rynkiem kryptowalut z organami regulacyjnymi USA. Biuro nadmieniło też, że aktualnie praktyki zarządzania ryzykiem w branży nie są jeszcze dojrzałe, gdyż problemy jednej firmy mogą przenieść się na wiele innych. Ciężko się z tym nie zgodzić, przecież to właśnie pokazała sytuacja niedawnego upadku FTX, a jeszcze wcześniej bankructwo ekosystemu Terra Luna. We wspomnianym raporcie, OCC zaznaczyło ponadto, że miliony konsumentów doświadczyły w tym roku straty związanej z tokenami, gdyż nie byli oni świadomi i przygotowani na stres i nieprzewidywalne sytuacje, jakie cechuje aktualnie ten segment rynków finansowych.

Zobacz także: Celsius musi oddać inwestorom 44 miliony dolarów

OCC radzi, aby banki omawiały plany wejścia w Web 3.0 z organami regulacyjnymi

O ile powyższe zdanie nie wskazuje jeszcze na przesadne zainteresowanie regulatorów rynkiem kryptowalut, tak kolejne stwierdzenie z raportu, gdzie powiedziano, iż banki powinny potencjalnie nawet prosić o zezwolenie na niektóre działania, mimo że nie są one jeszcze usankcjonowane prawnie – już tak. Obserwujemy w ostatnim czasie globalny trend regulatorów z poszczególnych państw całego świata, którzy chcą zwiększyć swoją siłę oddziaływania na cyfrowe aktywa i przyjąć niejako rolę dominanta, tak jak dzieje się to od dawna w przypadku rynków tradycyjnych. Problem jednak w tym, że kryptowaluty to coś zupełnie innego, i deregulacja oraz decentralizacja to rzeczy bezdyskusyjnie wpisane w DNA. Pytanie, jak daleko można brnąć w regulację tej branży, oraz jakie może przynieść to skutki?

Komentarze