Alexei Moiseev: kryptowalutowe karty są legalne w Rosji

691
Używanie kryptowalutowych kart kredytowych nie jest sprzeczne z rosyjskim prawem – twierdzi rosyjski wiceminister finansów Alexei Moiseev. W wypowiedzi dla lokalnych mediów oznajmił, że transakcje wykonywane przy pomocy takich kart są w pełni legalne. Jako uzasadnienie swojego zdania przytoczył ważny argument – sprzedający przy okazji takiej umowy otrzymuje ruble. W tym wypadku najpierw dochodzi do konwersji cyfrowych walut na dolary, a następnie na walutę obowiązującą w Rosji. Dzięki temu nie dochodzi do złamania przepisów.

Alexei Moiseev

Gaidar to forum ekonomiczne, na którym co roku zbierają się politycy, naukowcy oraz przedsiębiorcy z całego świata.  Jego celem jest omówienie i dyskusja na temat współczesnych wyzwań oraz możliwości rosyjskiej gospodarki. Podczas tegorocznej edycji, rosyjskie ministerstwo finansów przyznało, że otrzymało wiele zapytań dotyczących wirtualnych walut oraz możliwości ich stosowania. Alexei Moiseev, wiceminister finansów, jako przykład podał osobę, która skazano za dokonanie opłaty w kawiarni za pomocą karty połączonej z krypto rachunkiem. Według niego, transakcja była w pełni legalna, ze względu na ostateczną konwersję na rosyjskie ruble. Kawiarnia w rezultacie otrzymała zapłatę w pieniądzu fiducjarnym, więc była zgodna z obowiązującymi przepisami. Odniósł się do tego Ivan Tikhonov, założyciel kryptowalutowego serwisu informacyjnego Bitsmedia.

Przy pomocy takich kart można płacić legalnie. To, co nie powinno mieć miejsca, to utrzymywanie zagranicznego konta bez wykazywania podstaw podatkowych i regularnego przenoszenia funduszy. Za to grozi odpowiedzialność w ramach Code of Administrative Offenses.

Alexei Moiseev

Kryptowalutowe kart debetowe

W Ameryce Północnej i Europie dostępnych jest wiele kryptowalutowych kart debetowych. Zazwyczaj są one zintegrowane z portfelami cyfrowych walut oraz platformami obsługującymi ich wymianę na walutę fiat. Umożliwia to zakupy na tej samej zasadzie co przy pomocy tradycyjnych kart kredytowych. Podczas konferencji, Alexei Moiseev zakomunikował, że branża wirtualnych walut zmierza w dobrym kierunku. W ostatnim czasie przestała już wykazywać znamiona piramid finansowych. Rosyjski wiceminister finansów dodał, że anonimowość kryptoaktyw i blockchain’owych transakcji to iluzja. W wywiadzie dla News.ru wyraził swoje zdanie na ten temat.

Piramidy finansowe były kwestią, którą do tej pory poruszałem w stosunku do tego zagadnienia. (…) Jednak teraz, moim zdaniem, nie obserwujemy takich oznak.

To na pewno pozytywna wiadomość dla zwolenników kryptowalut w Rosji. Miejmy nadzieję, że pogląd wiceministra podzielą jego koledzy w rządzie.

Komentarze