Alexander Vinnik (BTC-e) skazany na 5 lat więzienia

3 993

Operator byłej giełdy kryptowalut BTC-e został skazany na 5 lat więzienia. Prawnicy Vinnika obawiają się, że greckie władze będą chciały, aby jego kłopoty z prawem nie skończyły się bynajmniej na jednym wyroku.

Vinnik „dostał 5 lat”

Sąd apelacyjny w Paryżu podtrzymał wyrok pięciu lat więzienia w sprawie przeciwko operatorowi BTC-e Alexanderowi Vinnikowi.

Sąd utrzymał w mocy wyrok z grudnia 2020 r. i wyrok pozbawienia wolności, uznając, że Vinnik/BTC-e dopuścił się prania pieniędzy w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i podawał fałszywe informacje na temat pochodzenia dochodów.

Paryski sąd odrzucił kilka wniosków obrońców Vinnika, w tym prośbę o zbadanie kopii dowodów dostarczonych przez FBI. Sąd zwolnił również Vinnika z grzywny w wysokości 100 000 euro, która pierwotnie towarzyszyła grudniowemu wyrokowi.

Vinnik został pierwotnie oskarżony o oszukanie prawie 200 osób przy użyciu oprogramowania ransomware, ale w grudniu sąd oczyścił go z zarzutów dotyczących ataku z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. Jak podaje rosyjski państwowy serwis informacyjny TAAS, prokuratura zażądała mniejszej grzywny, wyrażając wątpliwości, czy skazany byłby w stanie zapłacić ofiarom.

Historia zatrzymania i wniosków ekstradycyjnych w sprawie Alexandra Vinnika

Vinnik został pierwotnie zatrzymany podczas wakacji w Grecji w lipcu 2017 r. na prośbę Stanów Zjednoczonych. USA oskarżyły go o wypranie ponad 4 miliardów dolarów podczas obsługi nieistniejącej już giełdy kryptowalutowej BTC-e.

W styczniu 2020 r. Vinnik został wydany władzą francuskim, które w grudniu skazały go na pięć lat więzienia. Prawnik Vinnika, Frédéric Bélot, obawia się, że władze greckie mogą chcieć, aby po wydaniu wyroku został on odesłany do Grecji w celu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych pod podobnymi zarzutami.

Rosja złożyła również wniosek o ekstradycję, powołując się na względy humanitarne. Po tym, jak Vinnik rozpoczął strajk głodowy w Grecji w listopadzie 2018 r., rosyjska rzeczniczka praw człowieka Tatiana Moskalkowa zwróciła się o pomoc do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w celu zagwarantowania powrotu Vinnika do Rosji. Zwracała wówczas uwagę pogarszający się stan zdrowia zarówno Vinnika, jak i jego żony.

Doniesiono jednak, że wniosek Rosji o ekstradycję może być motywowany chęcią uniemożliwienia dostania się wrażliwych danych dotyczących jej operacji wywiadowczych w ręce zagranicznych adwersarzy. Niektórzy analitycy sugerują, że rosyjskie agencje wywiadowcze mogły wykorzystać BTC-e do pozyskania bitcoinów do tajnych operacji.

W przypadku ekstradycji, Vinnik spotkałby się w Rosji najpewniej z lżejszym wymiarem zarzutów „oszustw w dziedzinie informacji komputerowych”.

Dwa słowa o BTC-e

BTC-e była platformą handlu kryptowalutami, dopóki rząd USA nie przejął ich witryny internetowej. Została założona w lipcu 2011 r. przez Alexandra Vinnika i Alexandra Bilyuchenko, a od lutego 2015 r. obsługiwała około 3% całego wolumenu wymiany bitcoin. Do 25 lipca 2017 roku umożliwiała handel między walutami dolara amerykańskiego, rubla rosyjskiego i euro, a kryptowalutami bitcoin, litecoin, namecoin, novacoin, peercoin, dash i ethereum.

BTC-e była obsługiwana przez ALWAYS EFFICIENT LLP, zarejestrowaną w Londynie.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych próbował zamknąć BTC-e 26 lipca 2017 r., kiedy oskarżył Vinnika i BTC-e w 21-punktowym akcie oskarżenia za prowadzenie rzekomego międzynarodowego programu prania pieniędzy i rzekomego prania funduszy z włamania do Mt. Gox.

BTC-e powstała w lipcu 2011 roku, obsługując kilka par monet, w tym Bitcoin / USD. Do października 2011 roku obsługiwali wiele różnych par walutowych, w tym Litecoin na dolary, Bitcoin na ruble i RuCoin na ruble.

W 2013 i 2014 roku BTC-e miało wiele przestojów związanych z rozproszonymi atakami typu DDoS. Później zaczęli używać usługi odwrotnego proxy CloudFlare, aby złagodzić te ataki, skracając czas przestoju giełdy.

Witryna BTC-e przestała działać 25 lipca 2017 r. po aresztowaniu pracowników BTC-e i zajęciu sprzętu serwerowego w jednym z ich centrów danych. Wydarzenia te doprowadziły do ​​zamknięcia usługi BTC-e.

W dniu 28 lipca 2017 r. władze USA przejęły nazwę domeny BTC-e.com i 38% wszystkich środków klientów. Aby spłacić swoich klientów, BTC-e stworzyło tokeny WEX, które były używane do reprezentowania przejętego kapitału klientów. Tokeny WEX stanowiły 1 USD i zostały wydane w celu uwzględnienia wartości kryptowalut klientów w momencie zajęcia.

Z archiwum Bithub:

Komentarze