Abu Dhabi Port uruchamia własny blockchain dla ulepszenia wymiany handlowej

861

Maqta Gateway, podmiot zależny od portu Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, opracował i uruchomił własny blockchain  – Silsal. Jest to pierwszy podmiot w Abu Dhabi, który zdecydował się na uruchomienie systemu blokowego. Silsal połączy technologię blockchain z unikalnymi cyfrowymi tożsamościami użytkowników, aby zapewnić bezproblemowe i bezpieczne połączenie pomiędzy kontrahentami w społeczności handlowej portu.

Blockchain w transporcie międzynarodowym jest już wdrażany na całym świecie. Technologia działa jako otwarta cyfrowa księga główna, która może być wykorzystywana przez podmioty handlowe do rejestrowania i wydobywania szczegółów dotyczących transakcji z jeszcze większym bezpieczeństwem, przejrzystością i wydajnością. To prawdopodobnie dopiero początek implementacji blockchainu przez firmy logistyczne.

Program został opracowany przez spółkę zależną Abu Dhabi Port w celu wypełnienia luki na rynku dla eksporterów i importerów towarów. Program ma zapewniać łatwy i publiczny dostęp do aktualizacji statusu transakcji. Ponadto, Silsal ma zmniejszyć potrzeby wizyt fizycznych w porcie, tj. uwierzytelniania transakcji, czy obawy podczas problemów z towarami w porcie. Silsal przyśpieszy przesył informacji między kontrahentami i poprawi ogólny stan wymiany handlowej w Abu Dhabi.

Blockchain
źródło: pixabay.com

Z racji, iż branża logistyczna szybko akceptuje nowe technologie, blockchain może zaoferować członkom społeczności handlowej znaczne korzyści. Jak donosi ConstructionBusiness.com, według Światowego Forum Ekonomicznego, potencjalne oszczędności sięgają od 20% całkowitych kosztów transportu fizycznego. Ponadto, wykorzystanie blockchainu w branży wysyłkowej umożliwi śledzenie towarów i dokumentów w czasie rzeczywistym, pozwoli na większą oszczędność czasu i przejrzystość systemową przesyłek między krajami i kontynentami.

Blockchain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Pod koniec kwietnia opisywaliśmy implementację blockchainu przez największy bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Narodowy Bank Dubaju, największy bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako pierwszy na Bliskim Wschodzie z powodzeniem wdrożył system czekowy oparty o rozproszoną księgę rachunkową „Check Chain”. Celem systemu jest ograniczenie oszustw związanych z transakcjami czekowymi, poprzez tworzenie odpowiednich kodów QR na blankietach czekowych.  Jak widać, bliski wschód popiera rozwój oraz ideę technologii blockchain.

Co sądzicie o implementacji blockchainu przez port w Abu Dhabi? Czy blockchain będzie normą w przyszłej, globalnej logistyce? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze