8chan – popularne forum internetowe powraca dzięki blockchainowi!

8chan to anarchistyczne forum internetowe, które zniknęło z sieci w sierpniu. W ostatni weekend pojawiło się znowu pod nazwą 8kun. Tym razem udało się to za sprawą zdecentralizowanego hostingu strony internetowej. Forum ma zamiar zostać w sieci na stałe, niezależnie od tego, jak bardzo kontrowersyjnie będzie na jego łamach.

Jak to się zaczęło?

8chan zniknął z sieci z powodu wypowiedzenia usług przez Cloudflare. Dostawca hostingu uzasadnił działanie negatywnym charakterem portalu. “8chan na codzień posługuje się mową nienawiści i podjudza do przemocy, wszystko to w pełni anonimowo”. Negatywnie o stronie wypowiedział się sam CEO, Matthew Prince. W ślady Cloudflare poszedł także Tencent i Alibaba. Decyzja ta podjęta została zaraz po niedawnej strzelaninie w El Paso.

Mimo to tam, gdzie wiele osób widziało w 8chan chaos, grupa jego zwolenników traktowała forum jako bastion wolności słowa. 

Założyciele nie poddali się

“Znajdujemy się na froncie walki z deplatformizacją. Rozwijamy narzędzia i techniki, których inne strony mogą używać, gdy zostaną zdjęte”

Tak sprawę komentował Ron Watkins, administrator 8chan. Głos w sprawie działań zabrał także właściciel strony – Jim Watkins:

“W przeciwieństwie do innych platform, które doświadczyły bana, 8chan ma zamiar stuprocentowo związać się z obietnicą zawartą w Pierwszej Poprawce (dot. wolności słowa)”

Pod przykrywką

Trzy miesiące po upadku 8chan, programiści odwrócili się od usług tradycyjnych ISP (ang. Internet Service Provider) i stworzyli otwartego, zdecentralizowanego i odpornego na cenzurę hosta dla swojego forum.

Centralnym punktem nowego systemu jest protokół o nazwie Lokinet, który już niedługo zostanie podłączony do blockchaina. Sieć, która opiera się o fork monero o nazwie Loki działa jak chroniąca prywatność sieć Tor. Zadaniem Lokinet jest ułatwienie możliwości hostowania stron internetowych odpornych na cenzurę i deplatformizację. Oparcie struktury o ten system znacznie ułatwiło etap testów.

Walka o odrodzenie forum nie jest jednak tak prosta. Jeden z byłych założycieli portalu – Brennan, aktywnie stara się przedstawić przeciwnikom idei odrodzenia portalu sposoby na jego ponowną eliminację – czy to poprzez ataki DDoS, czy inne wrogie aktywności. Dodatkowo grupa związanych z forum osób starała się nakłonić innych dostawców do odwrócenia się od 8chan. Dodatkowo, zaledwie 20 minut po uruchomieniu 8kun, rozpoczęły się zmasowane ataki na portal.

Viktor Shpak, CTO VisibleMagic, firmy świadczącej usługi konsultingowe w obszarze blockchaina odniósł się do aspektów technologicznych funkcjonowania 8kun. Jego zdaniem, adopcja protokołu Loki może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie młodej platformy. Ograniczona liczba węzłów spowoduje, że 8kun będzie widoczny w sieci, a także podatny na ataki ze strony hakerów i rządu.

Odrodzenie

“Pierwsza fala odwiedzających naszą stronę całkowicie zmiażdżyła nasze serwery.”

Tak skomentował powrót 8kun Watkins. Ten spektakularny sukces frekwencyjny po raz kolejny uświadamia technologiczne wyzwania projektu. 

“Ryzyko, że nie będziemy w stanie obronić się przed atakami będzie pojawiać się i znikać do momentu aż wymyślimy, jak się bronić”.

Mimo tego, twórca pozostaje optymistycznie nastawiony do przyszłości projektu. Jak sam podkreśla, zarządza małym zespołem idealistów, która toczy wojnę o wolność słowa w czasach dziwnej kampanii opartej o pomówienia.

Niezależnie od kontrowersji otaczających 8chan, reaktywacja platformy przy wykorzystaniu blockchaina jest krokiem niezwykle odważnym. Kazus ten najprawdopodobniej pokaże, czy blockchain na tym etapie rozwoju jest w stanie technicznie utrzymać wolność słowa i prywatność w Internecie.

Komentarze