500 000 000 transakcji Bitcoin

1 952
W ciągu minionej dekady przeprowadzono pół miliarda transakcji w sieci bitcoin.

Kilkanaście godzin temu wraz z wydobytym blokiem o numerze 616 064 w sieci bitcoin wybrzmiała pięciuset milionowa transakcja. Entuzjaści cyfrowych walut, bitcoinowcy celebrują ten kamień milowy i zwracają uwagę na wagę tego wydarzenia. 

bitcoin transakcje
Statoshi.info

Użytkownik Rhythm, popularny komentator rzeczywistości kryptowalutowej na świecie podkreśla tę prawdziwą moc bitcoina. Otóż nie zapominajmy, że niniejsze pół miliarda potwierdzonych transakcji przeprowadzono z pominięciem stron trzecich, rządów i banków. “Nikt nie może tego zatrzymać, gdyby nawet chciał.”

Hodlonaut zaś przypomina nam, że to tylko kolejny blok w sieci. Bitcoin na to nie zważa, bitcoin jest i będzie.

To dopiero początek…

Od 2009 roku do dziś dokonano ponad 500 milionów transakcji bitcoin. Z każdym kolejnym rokiem pojawiało się coraz więcej transakcji, poza jednym wyjątkiem – 2018. Był to rok, mocny cios, otrzeźwienie dla branży po bańce kryptowalutowej z roku poprzedniego.

Jednakowoż już rok następny okazał się najobfitszy ze wszystkich. W 2019 roku potwierdzono ponad 111 milionów transakcji w bitcoinowym systemie. Średnio każdego dnia dokonywano w ubiegłym roku 300 tys. transakcji, a szczyt (ATH) odbył się 14 grudnia, kiedy to potwierdzono ich pół miliona.

Dla porównania przywołajmy rok 2011. Wówczas przeprowadzono jedynie dwa miliony transakcji, zaś średnia dzienna wyniosła pięć tys. transakcji. Widzicie różnicę?

Co warto zaanonsować, pół miliarda transakcji bitcoin ma się nijak do ilości przeprowadzanych transakcji przez użytkowników takich serwisów jak np. Alibaba (Aliexpress). Tam trzy razy tyle transakcji dokonuje się tylko jednego dnia!

Inny przykład – Indie – zunifikowany, scalony interfejs płatności w tamtym rejonie świata odpowiada za 500 milionów transakcji w ciągu zaledwie jednego kwartału. Nieźle. Choć bitcoin i tak wypada dobrze, przede wszystkim zważając na to, że ma dopiero 11 lat, a użytkowników szacunkowo ma co najwyżej 30 milionów. Hindusów jest 50 razy tyle. 

Komentarze