5 osób, które zostawiły wielkie firmy dla kryptowalut

2 663
Praca w firmie takiej jak Apple, Facebook czy Google dla wielu brzmii jak spełnienie marzeń. Jednak coraz więcej specjalistów postanawia opuścić szeregi potentatów, aby zająć się projektami związanymi z kryptowalutami. Co skłania ich do takiej decyzji? Poniżej przedstawiamy 5 profesjonalistów, którzy podjęli wyzwanie i zamienili bezpieczne posady na krypto przedsięwzięcia.

7, apple, google, facebook, netflix, amazon, fang, kryptowaluty

Google

Alex Feinberg jest jedną z tych 5 osób, które najbardziej wzbudziły nasze zainteresowanie. Rozpoczął pracę w Google w 2011 roku i przez ten czas piastował różne stanowiska. Ostatnie z nich związane było z Google Search i Google Assistant. Współpracował wtedy ze znanymi markami, takimi jak NBA czy Bloomberg, integrując zawartość ich stron z wyszukiwarką.

Odszedł w marcu br., aby przyłączyć się do start-upu Petram Security świadczącego usługi dla start-upów opartych na technologii blockchain. Oferuje im ochronę przed złośliwymi programami, czyli m. in. zarządzanie mediami społecznościowymi, audyt infrastruktury czy testy penetracyjne. Następnie został dyrektorem ds. rozwoju biznesu w giełdzie kryptowalutowej OXCoin. Jest to jedna z wiodących platfrom do szybkiej i bezpiecznej wymiany BTC, LTC, ETH, ETC, BCH i inncyh cyfrowych walut. W tym momencie do OXCoin trwa nabór, a zespół powstaje w USA, San Francisco. Na profilu Feinberg’a w LinkedIn możemy przeczytać, że jeśli jesteście pasjonatami blockchain i chcecie stworzyć coś fajnego, to droga do współpracy jest dla was otwarta.

Profil: https://www.linkedin.com/in/alex-feinberg-3baa4116/

Decyzję o opuszczeniu Google podjął po obiedzie ze znajomym, który świętował sukces związany z inwestycjami w wirtualne waluty.

Pomyślałem: osoby spoza Google, którzy mają podobny światopogląd do mojego, radzą sobie zdecydowanie lepiej finansowo niż Ci w Google. Zobaczę więc, gdzie mnie to doprowadzi.

Apple

Alok Kothari jest jednym z inżynierów i współzałożycieli Harmony, czyli zdecentralizowanej platformy kryptowalutowej. Jej głównym celem jest osiągnięcie niewiarygodnej prędkości – 10 milionów transakcji na sekundę i czasu oczekiwania równego 100 milisekund. Harmony ma umożliwić 1000 razy większą pojemność systemu, pozwalając na udział 10 miliardom osób i 100 miliardom urządzeń. W ostatnim czasie projekt uzyskał 18 milionów dolarów dofinansowania i intensywnie rekrutuje nowych pracowników.

Profil: https://www.linkedin.com/in/alokkothari/

Kothari opuścił Apple w czerwcu po 3 latach pracy. Jako specjalista ds. uczenia maszynowego, zajmował się tam rozwojem Siri, czyli asystenta głosowego. Postanowił jednak założyć własną firmę związaną z blockchain.

Przekonałem się, że blockchain zmieni świat. Aby odkryć pełną użyteczność tworzonych na świecie danych, dostęp do nich powinien być demokratyczny i zdecentralizowany.

Kothari twierdzi, że jeśli uda się to osiągnąć, to „każdy na tym skorzysta, i każdy będzie mógł wygrać.”

apple, 5, jobs, krypto

Amazon

Leo Chen jest kolejnym współzałożycielem Harmony, który ma za sobą pracę w jednym z gigantów technologicznych. Opuścił Amazon Web Services, aby skoncentrować się na tworzeniu giełdy o bardzo dużej przepustowości. Chen w rozmowie z CoinDesk zauważył, że zaangażowałby się w nowy projekt znacznie wcześniej, gdyby nie usunął aplikacji Facebook’a z telefonu. Dotarłaby wtedy do niego informacja o Harmony od jej głównego założyciela Stephan’a Tse. W 2012 roku Chen nabył trochę kryptowalut i dobrze na tym zarobił. Niedługo potem zdecydowal się zrezygnować z posady w Amazon i rozpoczął współpracę z Tse.

Osobiscie interesuję się budowaniem infrastruktury i systemów rozproszonych. Poczułem wtedy, że blockchain to technologia, która wzbudza moją ciekawość i którą mogę [i chcę] współtworzyć. [W Amazon Web Services] świadczyliśmy usługi setkom tysięcy klientów na setkach tysięcy maszyn. Doświadczenie, które wtedy zdobyłem, pomaga nam budować wysoce wydajny i bezpieczny łańcuch bloków.

facebook, amazon, apple

Facebook

Kahina van Dyke jest vice prezesem Ripple ds. rozwoju i większość jej dośwadczenia związana jest z płatnościami dużych firm. Trafiła do naszej 5, ponieważ pracowała nie tylko w Facebook’u, ale również w MasterCard i Citibank.

W Facebook’u sprawowała kontrolę nad globalnymi usługami finansowymi oraz budowała sieć partnerstw płatniczych. Wprowadzała finansowe i handlowe rozwiązania dla miliardów użytkowników serwisu. Z kolei w MasterCard kierowała procesem komercjalizacji nowo powstających rozwiązań płatniczych i modeli biznesowych. Jej zadaniem było zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na usługi płatnicze na świecie. Van Dyke przeszła do Ripple w czerwcu. Swoją decyzję uzasadniła tak:

Istnieje powód, dla którego mamy tylko kilku głównych operatorów transakcji pieniężnych. Bez wątpienia, międzynarodowe transakcje są jednym z najbardziej złożonych i wielopostaciowych problemów dotyczących płatności.

Według jej profilu na LinkedIn, Van Dyke pragnie polepszać życie ludzi, społeczności i biznesu na każdym kroku jej kariery.

Profil: https://www.linkedin.com/in/kahinavandyke/

Według niej, Ripple łączy odpowiednią technologię i strategie biznesową, co pozwoli na wyeliminowanie trudności związanych z transgranicznym przesyłaniem pieniędzy.

netflix, 5, amazon, apple, facebook, google

Netflix

Do Consensys Lab, firmy zarządzającej niemal 50 inwestycjami i skupiającej się na ethereum, Ryan Lechner trafił z Netflix. Zajmował się tam rozwijaniem strategii opartej na treści non-fiction. Posługiwał się analizą danych nieuporządkowanych, aby stworzyć narzędzie umożliwiające przewidywanie i monitorowanie wyników produktu. Dobrze pamięta moment, kiedy zdał sobie sprawę, że blockchain jest przyszłością Doliny Krzemowej.

Spacerowałem wzdłuż jeziora Merritt w Oakland i słuchałem Nick’a Szabo i Naval’a Ravikant mówiących o transformacyjnej sile blockchain’a i kryptowalut.

Profil: https://www.linkedin.com/in/ryanlechner/

Pracę w Consensys zaczął pod koniec 2017 roku, przenosząc się do Brooklyn’u. Lechner ma nadzieję, że jego rola w firmie przyspieszy adaptację zdecentralizowanych sieci i modeli biznesowych.

Komentarze