5 największych wygranych i przegranych na rynku kryptowalut w 2022 roku

9 231

5 największych wygranych i przegranych na rynku kryptowalut w 2022 roku

Bitcoin i Ethereum nie znajdują się na liście pięciu najlepszych i najsłabszych kryptowalut w 2022 roku.

W przygotowaniu zestawienia najlepszych i najgorszych kryptowalut 2022 roku zostały wykorzystane aktywa cyfrowe z listy 100 największych pod względem kapitalizacji rynkowej. Do niniejszego rankingu zostały wykorzystane najwyższe i najniższe zwroty od początku roku (YTD) do końca 25 grudnia 2022.

YTD – okres rozpoczynający się 1 stycznia bieżącego roku i kończący w dniu obecnym. Termin YTD używany jest w wielu kontekstach, głównie zaś jako odnotowujący rezultaty aktywności w okresie od początku roku kalendarzowego, ewentualnie podatkowego, do dzisiaj.

Ogólnie rzecz biorąc, Cryptoindex.com 100 (CIX100), indeks śledzący 100 najlepiej radzących sobie kryptowalut, spadł o prawie 68% YTD, co sugeruje, że większość najlepszych monet osiągnęła gorsze wyniki w 2022 roku.

Stablecoiny zostały oczywiście pominięte w zestawieniu. Podobnie, monety śledzące wartość złota i podobnych aktywów głównego nurtu również zostały zignorowane.

Zamiast tego wymienione poniżej zestawienie obejmuje waluty zdecentralizowane, tokeny inteligentnych kontraktów, tokeny wymiany i inne.

Pięć najlepszych kryptowalut 2022 roku

1. GMX (GMX)

Zwrot od początku roku: 111%

Sektor: zdecentralizowana giełda

Kapitalizacja rynkowa: 379,4 mln USD

GMX działa jako narzędzie i token zarządzania w ekosystemie zdecentralizowanej wymiany GMX (DEX) i jest najlepiej działającym aktywem cyfrowym wśród 100 najlepszych monet (z wyłączeniem stablecoinów).

Trend wzrostowy GMX był głównie inspirowany upadkiem FTX, scentralizowanej giełdy i jej notowaniem na popularnych platformach handlowych – w tym Binance i Huobi Global – w 2022 roku. Ponadto token wzrósł imponująco pod koniec listopada po tym, jak jego platforma na krótko przekroczyła swojego głównego rywala DEX, Uniwap, w dziennych opłatach transakcyjnych.

2. Token zaufanego portfela (TWT)

Zwrot od początku roku: 92%

Sektor: Platforma płatnicza

Kapitalizacja rynkowa: 570 mln USD

Trust Wallet Token (TWT) służy jako narzędzie i token zarządzania w ekosystemie Trust Wallet. Token spadł w parze z resztą rynku kryptograficznego, głównie w 2022 r., ale podobnie jak GMX, jego dynamika wzrostowa wzrosła w związku z załamaniem giełdy FTX w listopadzie.

Upadek FTX zwiększył nieufność do scentralizowanych giełd, co mogło skłonić inwestorów do przeniesienia środków do portfeli samoobsługowych, takich jak Trust Wallet. Spekulacja mogła odegrać ważną rolę w podniesieniu wyceny TWT.

3. Unus Sed Leo (LEO)

Zwrot od początku roku: -3,5%

Sektor: Scentralizowana wymiana

Kapitalizacja rynkowa: 3,44 mld USD

Unus Sed Leo (LEO) pochodzi z ekosystemu iFinex. Token poniósł straty w 2022 r., ale przy -3,5% były one niewielkie w porównaniu z większością topowych coinów, w tym z Bitcoinem BTC i ETH, które w tym samym okresie stracił ponad 65%.

Jednym z powodów, dla których firma LEO uzyskała lepsze wyniki niż większość aktywów o najwyższej randze, może być zobowiązanie złożone przez iFinex. Warto zauważyć, że firma zadeklarowała w czasie prywatnej sprzedaży LEO w 2018 r., że przeznaczy 27% swoich przychodów na odkupienie tokenów, dopóki cała podaż 985,24 mln jednostek nie zostanie wycofana z obiegu.

IFinex powiedział również, że wykorzysta środki utracone podczas włamania Bitfinex w sierpniu 2016 r. na zakup tokenów LEO. To wyjaśnia, dlaczego LEO odnotował wzrost o ponad 100% na początku roku, biorąc pod uwagę, że trend wzrostowy nastąpił po tym, jak Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych odzyskał 94 000 BTC od hakerów Bitfinex.

Rajd doprowadził cenę LEO do najwyższego poziomu od początku roku wynoszącego 8,15 USD w lutym. Jednak od tego czasu token spadł o 55%, choć nadal pozostaje jednym z najlepszych w 2022 roku.

4. OKB (OKB)

Zwrot od początku roku: -19%

Sektor: Scentralizowana wymiana

Kapitalizacja rynkowa: 1,38 mld USD

OKB to natywny token giełdy OKX. Zapewnia użytkownikom zniżki na opłaty transakcyjne, dostęp do platformy początkowej oferty giełdowej OKX (IEO) oraz prawa głosu do tokenów, które mają być notowane na giełdzie.

OKB rozwijał się synchronicznie z szerszym rynkiem kryptograficznym w 2022 r., i zanotował 150% odbicie po zanotowaniu dołku na poziomie około 9,50 USD w czerwcu. Bycze odbicie kursu tokena miało miejsce pomimo braku ważnego wydarzenia poruszającego rynek, co sugeruje, że było to głównie spekulacyjne.

Ogólnie rzecz biorąc, niestabilne ożywienie OKB pomogło mu ograniczyć straty od początku roku w porównaniu z większością aktywów.

5. Open Network (TON)

Zwrot od początku roku: -33,5%

Sektor: Inteligentne kontrakty

Kapitalizacja rynkowa: 3,52 mld USD

Open Network to ekosystem blockchain warstwy 1 opracowany przez założycieli Telegrama, Nikołaja Durowa i Pawła Durowa. Jego natywny token, TON, przez większą część 2022 roku miał tendencję spadkową, podobnie jak inne najlepsze aktywa kryptograficzne, ale imponująco poprawił się przed zamknięciem roku.

Okres rekonwalescencji TON zbiegł się z optymistycznymi wiadomościami. Na przykład w październiku Telegram ogłosił, że wykorzysta Open Network do licytacji nazw użytkowników. Podobnie Open Network zbudował bota w następnym miesiącu, który pozwala użytkownikom Telegramów handlować kryptowalutami w aplikacji.

Niemniej jednak firmie TON nie udało się odrobić wszystkich strat, wciąż spadając o 33,5% od początku roku do poziomu 2,36 USD.

Przeczytaj także : Pięć najczęściej wyszukiwanych w Google kryptowalut na świecie w 2022 roku

Pięć najgorszych kryptowalut 2022 roku

1. Terra (LUNA)

Strata od początku roku: -99,99%

Sektor: Inteligentne kontrakty

Kapitalizacja rynkowa: 604 mln USD

Terra LUNA jest wielką porażką sektora kryptowalut po tym, jak jej wycena rynkowa spadła o 99,99% w maju. Implozja algorytmicznego stablecoina TerraUSD (UST) jest jednym z największych upadków w historii branży kryptograficznej. Skłoniła jej założyciela Do Kwona do zasugerowania rozwidlenia, aby ożywić projekt. Ostatecznie Terra przeszła podział łańcucha, przy czym stary łańcuch funkcjonuje jako Terra Classic, a nowy jako Terra 2.0.

Luna Classic (LUNC) wzrosła o prawie 100% po uruchomieniu pod koniec maja 2022 r., podczas gdy LUNA (LUNA2) spadła o około 40% w tym samym okresie.

2. Token FTX (FTT)

Strata od początku roku: -98%

Sektor: Scentralizowana wymiana

Kapitalizacja rynkowa: 307 mln USD

Token FTX FTT służył jako natywny token dla giełdy FTX, która upadła po kryzysie płynności w listopadzie.

Token nadal jest przedmiotem handlu na kilku giełdach, ale towarzyszy mu słaba płynność i wolumen. Jest technicznie „martwy”, biorąc pod uwagę nieistniejący status FTX.

3. Solana (SOL)

Strata od początku roku: -93,35%

Sektor: Inteligentne kontrakty

Kapitalizacja rynkowa: 4,11 mld USD

Solana SOL, protokół blockchain warstwy 1, załamał się o 93,35% YTD z powodu serii złych wiadomości w całym 2022 roku. Solana zaliczyła sześć awarii sieci w ciągu roku, włamanie o wartości 200 milionów dolarów na portfel oparty na Solanie i nieszczęśliwe powiązanie Solany z FTX.

Więcej złych informacji pojawiło się w postaci oskarżeń, że Solana nie jest tak zdecentralizowana, jak twierdzi, w wyniku czego SOL ma jednym z najgorszych wyników w 2022 roku.

4. Axie Infinity (AXS)

Strata od początku roku: -93%

Sektor: gry/metaverse

Kapitalizacja rynkowa: 775 mln USD

Axie Infinity służy przede wszystkim jako token zarządzania dla Axie Infinity, ekosystemu gier typu „play-to-earn” (P2E). Działa również jako prawny środek płatniczy na rynku Axie Infinity, gdzie można kupić niewymienialne tokeny w grze (NFT).

Rynek AXS konsekwentnie wykazywał tendencję spadkową w 2022 r. z powodu rozczarowującej frekwencji graczy (która obniża popyt na tokeny), włamania o wartości 650 milionów dolarów na blockchain Axie Infinity Ronina pod koniec marca oraz obaw związanych z odblokowaniem 8% podaży w październiku.

AXS spadł o około 93% YTD, stając się jednym z najgorzej radzących sobie aktywów podczas obecnej bessy.

5. Sandbox (SAND)

Strata od początku roku: -92,50%

Sektor: gry/metaverse

Kapitalizacja rynkowa: 690 mln USD

Podobnie jak Axie Infinity, Sandbox to wirtualna platforma, na której użytkownicy mogą tworzyć, posiadać i zarabiać na swoich umiejętnościach w grach za pomocą NFT i The Sandbox. Jednak pomimo początkowego sukcesu platforma ma obecnie mniej niż 500 unikalnych użytkowników, zgodnie z danymi z DappRadar.

Niższa frekwencja wpłynęła na brak popytu na tokeny SAND na giełdach spot, co z kolei obniżyło jego cenę o 93,50% YTD, jak pokazano poniżej. Inne czynniki stojące za spadkiem oprocentowania obejmują ogólny brak popytu na bardziej ryzykowne aktywa w środowisku wyższych stóp procentowych.

Inne tokeny, które spadły o ponad 90% YTD to Fantom FTM, Lawina AVAX, Algorand ALGO, Decentraland MANA, BitTorrent (BTT) i inne.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze