31 faktów o Bitcoinie cz. II

W październiku obchodziliśmy 9 rocznicę pojawienia się white paper Bitcoina, w którym jego twórca opisuje zasady działania sieci peer-to-peer. Sam Bitcoin jak i inne kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne co ma swoje przełożenie na ich rosnącą cenę. Postanowiliśmy stworzyć dwuczęściową serię, w której przedstawimy najciekawsze fakty o Bitcoinie i innych kryptowalutach. Ten artykuł jest drugą częścią serii i opisuje wam 31 mniej lub bardziej znanych faktów na temat Bitcoina.

Część pierwszą naszej serii możecie znaleźć tutaj.

 1. Przewiduje się, że 17 milionów Bitcoinów będzie używanych w perspektywie 10 lat. Najpopularniejsza kryptowaluta może być używana np. do międzynarodowych transferów pieniężnych, których koszt nie wynosi więcej niż 5 dolarów. Znaczenie ma również czas transakcji, który jest krótszy niż w przypadku standardowych transferów między bankami w różnych krajach i zajmuje maksymalnie kilka godzin.
 2. W roku 2140 powinien zostać wydobyty ostatni Bitcoin. Nie wiadomo jeszcze jak będzie funkcjonowała sieć, w przypadku gdy górnicy nie będą otrzymywać nagrody z bloków w postaci Bitcoina. Na dzień dzisiejszy ich motywacja do przetwarzania transakcji bierze się głównie z otrzymywanych Bitcoinów co 10 minut.
 3. Austin Craig i Beccy Bingham’s nagrali film, w którym ukazują życie przez 90 dni tylko na Bitcoinach. Wszystkie należności, rachunki czy zapłaty były regulowane w kryptowalucie. Film ten dobrze obrazuje fakt, że Bitcoinem można płacić już w zwykłych sklepach i restauracjach.
 4. W przeciągu tylko 14 miesięcy wirusy typu pishing – Alphabay pisher oraz Phishkingz, ukradły Bitcoiny o wartości miliona dolarów.
 5. Uniwersytet w Nikozji na Cyprze był pierwszą uczelnią wyższą na świecie akceptującą Bitcoiny. W Polsce jeszcze żadna uczelnia nie akceptuje kryptowalut. Nie mniej jednak, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oferuje studia podyplomowe z kryptowalut i technologii blockchain.
 6. Firma Virgin Galactic, która planuje rozszerzyć swoją ofertę o komercyjne loty suborbitalne, akceptuje Bitcoiny.
 7. Za Bitcoiny można nabyć wiele dóbr i usług. Kryptowalutę akceptują Overstock (jeden z liderów handlu e-commerce), Dell (producent komputerów), Expedia (jedno z największych biur podróży na świecie), Microsoft (jedno z największych przedsiębiorstw z branży technologii informacyjnych), Dish Network (druga co do wielkości platforma cyfrowa w USA).
 8. Do końca roku 2017 ponad 300 000 punktów sprzedaży w Japonii będzie akceptować Bitcoiny.
 9. Oprócz Bitcoina dwie pozostałe waluty z top 3 na coinmarketcap.com również powiększyły swój wolumen i kapitalizację . Druga najpopularniejsza kryptowaluta – Etherum, ma kapitalizację 81 miliardów dolarów, a trzeci Bitcoin Cash 39 miliardów.
 10. Aktualna kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi ponad 300 miliardów dolarów. Jest to więcej niż wartość PKB Irlandii (293 miliardy), Finlandii (237 miliardów), Ukrainy (93 miliardy), Bułgarii (53 miliardy) czy Węgier (125 miliardy).
 11. 90 % adressów Bitcoina posiada mniej niż 0.1 BTC.
 12. Roger Ver z majątkiem 52 milionów dolarów, Charlie Shrem z 45 milionami i Dave Carlson z 35 milionami to tylko niektórzy z Bitcoinowych milionerów.
 13. Jedna transakcja przy użyciu Bitcoina pochłania prawie cztery razy więcej energii niż transakcja przy pomocy karty kredytowej.
 14. Od 1 kwietnia 2017 Bitcoin jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w Japonii. Władze kraju Kwitnącej Wiśni uznają go na równi z amerykańskim dolarem, brytyjskim funtem czy polską złotówką.
 15. Tylko pomiędzy 7 a 14 sierpnia 2017 roku, kapitalizacja Bitcoina wzrosła o 15 miliardów dolarów.
 16. Na dzień 14 sierpnia 2017 roku japoński Jen odpowiadał za ponad 40 % światowego wolumenu na Bitcoinie.
 17. W 2014 roku, organ skarbowy FPS w Belgii zniosły podatek VAT dla Bitcoina.
 18. W tym samym roku, organ skarbowy CBT w Finlandii zniósł podatek VAT dla Bitcoina i uznał go jako towar.
 19. Bitcoin jest zwolniony z podatku od wartości dodanej w Belgii.
 20. Również Szwajcaria zniosła podatek VAT dla Bitcoina a szwajcarski bank Falcon, był pierwszy na świecie, sprzedając Bitcoiny swoim klientom.
 21. Niewielkie miasteczko w Kraju Helwetów – Chiasso, zacznie akceptować podatki w Bitcoinach od 2018 roku. W Niemczech już dzisiaj można regulować rachunki za energię w Bitcoinach, a w Austrii kupić znaczki pocztowe.
 22. Bitcoin jest nielegalny w Arabii Saudyjskiej, Boliwii, Kirgistanie, Ekwadorze, Bangladeszu oraz Wenezueli. Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że w większość kraje z problemami ekonomicznymi i niestabilną sytuacją polityczną delegalizują kryptowaluty.
 23. W 2013 roku Bank Narodowy Tajlandii zabronił używania kryptowalut. Aczkolwiek, 3 lata zmienił decyzję i uznał, że nie jest on nielegalny.
 24. Obecnie na świecie jest ponad 1 400 Bitomatów (bankomatów bitcoinowych), w których można sprzedać lub kupić kryptowalutę.
 25. Firmy Genesis Coin (posiada 50 % rynku) oraz General Bytes (posiada 20 % rynku) są największymi producentami Bitomatów.
 26. Trzy na cztery Bitomaty znajdują się w Ameryce Północnej, a głównie w USA.
 27. Liberland – mikro naród, którego każdy może zostać obywatelem, przyjmuje dotacje w Bitcoinach i traktuje je jako walutę rezerwową.
 28. Kod źródłowy Bitcoina stworzony przez Satoshiego Nakamoto miał 3 tysiące linijek. Obecny kod rozwijany przez deweloperów Bitcoin Core posiada ich ponad 100 tysięcy.
 29. Częstym pytaniem, które zadaje sobie wiele osób jest co się stanie gdy wszystkie Bitcoiny zostaną wykopane i górnicy nie będą już otrzymywać nowych monet za swoją pracę. Najczarniejszy scenariusz mógłby zakładać odłączenie dziesiątek tysięcy komputerów od Bitcoina i podłączenie ich do sieci innej kryptowaluty. Jednakże, najpopularniejszy scenariusz zakłada, że górnicy będą przetwarzać transakcję w zamian za opłaty transakcyjne płacone przez użytkowników. Przed 2140 rokiem, problem ten jednak nas nie będzie dotyczył.
 30. Firma Megaupload v2. założona przez Kim’a Dotcom’a, jest jedną z wielu, która przetwarza i umożliwia mikropłatności w Bitcoinach.
 31. Kupując Bitocoiny za 100 dolarów w lipcu 2010 roku, mielibyśmy teraz 35 milionów dolarów.

Powyższa lista faktów została stworzona na podstawie infografiki ze strony Bitcoinplay.

31 faktów o Bitcoinie – część I

Maciej Kmita

 

Komentarze