31 faktów o Bitcoinie cz. I

Niedawno obchodziliśmy 9 rocznicę pojawienia się white paper Bitcoina, w którym jego twórca opisuje zasady działania sieci peer-to-peer. Sam Bitcoin jak i inne kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne co ma swoje przełożenie na ich rosnącą cenę. Postanowiliśmy stworzyć dwuczęściową serię, w której przedstawimy najciekawsze fakty o Bitcoinie i innych kryptowalutach. Ten artykuł jest pierwszą częścią serii i opisuje wam 31 mniej lub bardziej znanych faktów na temat Bitcoina.

 1. Twórcą Bitcoina jest Satoshi Nakomoto. Nie wiadomo czy jest to pseudonim jednego programisty, czy może grupy. Pomimo swojej japońsko brzmiącej nazwy, Satoshi Nakamoto prawdopodobniej żył lub nadal żyje w USA. Wnioski takie pojawiły się po przeanalizowaniu czasu publikacji jego postów na forum bitcointalk.com przez innych użytkowników. Posty dodawane przez Satoshiego idealnie wpisywały się w strefę czasową obowiązującą w USA.

 2. Szacuje się, że sam Nakamoto posiada 1 milion Bitcoinów. Co na dzień 25 listopada br. daje majątek o wartości ponad 8 miliardów dolarów. Taki kapitał dałby mu ok. 160 miejsce na liście najbogatszych ludzi Forbes 2017.

 3. W 2015 roku, Szwedzki Bank otrzymała list z nominacją Satoshiego Nakamoto do Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Nakamoto niestety przegrał walkę o tę nominację z Angusem Deatonem, który w swojej pracy opisał relację pomiędzy konsumpcją, biedą i majątkiem.

 4. Żaden rząd ani instytucja finansowa na świecie, nie mają kontroli nad Bitcoinem. Nie ma możliwości, aby wyłączyć Bitcoina, ponieważ wymagałoby to wyłączenia wszystkich jego komputerów, a są one rozproszone po całym świecie w tysiącach sztuk. Również i to mogłoby być niewystarczające, ponieważ na orbicie okołoziemskiej krążą już specjalne satelity, które weryfikują transakcje Bitcoina. Żeby je wyłączyć, trzeba by było je zestrzelić.

 5. Prawie 16.7 miliona Bitcoinów zostało już wydobytych z całkowitej puli 21 milonów. Pierwszy blok został wykopany 3 stycznia 2009 roku.

 6. 1 000 najbogatszych adresów BTC kontroluje ponad 34 % wszystkich wydobytych Bitcoinów. Najbogatszy z adresów posiada 163 719 BTC co daje równowartość 1.3 miliarda dolarów.

 7. Pomiędzy marcem 2015 a lutym 2017 koszty transakcji wzrosły 13-krotnie! Wysokie koszty transakcji są spowodowane najczęściej z sposobu w jaki portfele je naliczają. Zazwyczaj dany portfel sprawdza średnią opłatę transakcyjną potrzebną do umieszczenia transakcji w ostatnim bloku. Do tej wartości dodaje mały procent, aby mieć pewność, że transakcja zmieści się w kolejnym bloku. Taki sposób naliczania opłat transakcyjnych powoduje, że mogą one stale rosnąć, jeżeli portfele będą zwracać uwagę tylko na ostatni blok.

 8. Firma Infosys przeprowadziła ankietę, wg.której 69 % banków biorących w niej udział przyznało się do testowania technologii blockchain w swoich strukturach.

 9. Wartość kapitalizacji rynkowej samego Bitcoina przekracza 130 miliardów dolarów. Odpowiada on za 56 % całkowitej kapitalizacji wszystkich kryptowalut. Kapitalizacja Bitcoina jest wyższa niż tak znanych marek jak np. Volkswagen (80 miliardów), Bayer (90 miliardów), BP (98 miliardów), Nike (97 miliardów) czy Goldman Sachs (90 miliardów).

 10. 64 % wszystkich wydobytych Bitcoinów nigdy nie zostało użytych i prawdopodobnie nigdy nie zostanie. Wiąże się to z faktem, że wiele osób, które kupiły lub kopały Bitcoiny w jego wczesnym stadium rozwoju, zgubiło swoje klucze prywatne i nie ma do nich dostępu. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski wskazało, że istnieją adresy, które posiadają dziesiątki tysięcy BTC, z których nawet jeden nie został wydany.

 11. Jeden z najpopularniejszych portfeli online dla Bitcoina – Blockchain, uzyskał 40 milionów dolarów dofinansowania od Google Ventures i Richarda Bransona(Virgin Group). Warto w tym momencie wspomnieć, że wielu użytkowników doświadczyło sporych problemów z portfelem Blockchain i straciło swoje środki.

 12. Jednymi z największych start upów w branży blockchain są Circle (aplikacja podobna do Messenger czy Whats Up do przesyłania pieniędzy bez opłat), Blockstream (platforma pracująca nad rozwojem płatności Bitcoinem) oraz Digital Asset Holdings (platforma zapewniająca zabezpieczoną infrastrukturę dla finansowych aplikacji).

 13. FBI posiada 1.5 % wszystkich Bitcoinów. Agencja Federalna USA weszła w ich posiadanie poprzez zamknięcie nielegalnej platformy internetowej Slikroad, na której można było kupić narkotyki, broń oraz ludzi za Bitcoiny.

 14. Technologia księgi rozrachunkowej opracowana przez firmę Blockchain, pomogła by zaoszczędzić do 12 miliardów dolarów rocznie, gdyby została użyta w 10 największych bankach świata.

 15. W 2015 roku tylko 802 obywateli USA zdeklarowało swój dochód z Bitcoinów. Aktualnie Bitcoin jak i inne kryptowaluty jest traktowany jako towar w USA i jest objęty podatkiem VAT.

 16. Mt. Gox w 2014 oraz Bithumb w lipcu 2017 są dwoma największymi giełdami, które zostały do tej pory zhakowane. Swego czasu giełda Mt.Gox była największa na świecie pod względem wolumenu, a jej updatek spowodował, że kurs Bitcoina załamał się. Niektóre plotki mówią o tym, że to Japońska organizacja przestępcza – Yakuza, miała w tym swój udział i skonfiskowała część Bitcoinów.

 17. SatoshiDice był pierwszym przejęciem w branży kryptowalut. Wartość transakcji wyniosła 126 315 Bitcoinów w 2013 roku, czyli na dzień dzisiejszy ok. 1 miliard dolarów.

 18. W 2013 roku, na stronie z grami hazardowymi Just-Dice, użytkownik Nakowa wygrał 11 000 Bitcoinów. W momencie wygranej były one warte 1.3 miliona dolarów, dziś 88 milionów dolarów.

 19. Chińskie poole wydobywcze (kopalnie zrzeszające dużą ilość górników w celu zwiększenia szans na wydobycie Bitcoina) odpowiadają za ponad 80 % mocy obliczeniowej sieci. Największe z nich to AntPool, BTC.com, BTC.TOP, ViaBTC, F2Pool, BitFury.

 20. Ze wszystkich wyżej wymienionych pooli, AntPool ma największą moc obliczeniową i odpowiadał za wykopanie 20 % z wszystkich wydobytych bloków Bitcoina w latach 2016 – 2017.

 21. 22 maja 2010 jeden z użytkowników forum bitcointalk.com napisał, że zapłaci 10 000 BTC tej osobie, która zamówi mu dwie pizze. Transakcja faktycznie miała miejsce, a pizze zostały zamówione i dostarczone pod adres użytkownika. Były to prawdopodobnie najdroższe pizze na świecie i dziś kosztowałyby 80 milionów dolarów.

 22. We wrześniu 2017 Bitcoin miał ponad 16 000 repozytoriów i 10 000 forków (aktualizacji) na GitHub.

 23. Transakcje Bitcoina są mierzone w jednostce Satoshi/bajt. Koszt każdej transakcji jest obliczany na podstawie jej wielkości (ilości bajtów). 1 Satoshi to = 0.00000001 Bitcoina (jedna stu milionowa).

 24. Jednym z większych pechowców jest na pewno James Howell, który wyrzucił dysk twardy do śmieci. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na dysku znajdowało się 7 500 Bitcoinów wraz z kluczami prywatnymi do nich. James stracił w ten sposób 60 milionów dolarów.

 25. Co około 4 lata ilość wydobywanych Bitcoinów maleje o połowę. Pierwsze bloki zawierały 50 BTC, następnie 25 BTC i aktualne 12.5 BTC. Po 64 przepołowieniach wszystkie 21 milionów Bitcoinów zostanie wydobytych. Stanie się to w ok. 2140 roku.

 26. Średnio co 10 minut pojawia się nowy blok, który może zawierać do 2 500 transakcji.

 27. Wszystkie transakcje oraz ich wartości są informacjami dostępnymi dla każdego. Można je zobaczyć poprzez stronę Blockchain.

 28. SHA256 jest kryptograficznym hashem funkcyjnym używanym do szyfrowania transakcji Bitcoina i generowania adresów.

 29. Ponad 4 000 BTC zostało przekazanych na działalność Wikileaks, która zajmuje się publikowaniem dokumentów opisujących łamanie prawa oraz malwersacje wielu znanych polityków, sportowców czy finansistów.

 30. Moc obliczeniowa sieci Bitcoina (pochodzi ona z mocy obliczeniowej wszystkich koparek BTC na świecie) jest tak potężna, że nawet 500 superkomputerów połączonych razem nie mogłoby jej dorównać. Superkomputerem możemy nazwać sprzęt, który jest w stanie obliczyć więcej niż 18 trylionów (1018) operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych w ciągu jednej sekundy.

 31. W sieci Bitcoina nie ma możliwość odwołania lub odwrócenia transakcji. Raz wysłane Bitcoiny na inny adres nie mogą być już odzyskane. W 2016 roku program gry bitcoiner (prosta gra online) pomylił się i zamiast 5 $, które miał wysłać jednemu z graczy jako wygraną, wysłał równowartość 137 tys. dolarów w Bitcoinach. Pieniądze nigdy nie zostały zwrócone.

 

Powyższa lista faktów została stworzona na podstawie infografiki ze strony Bitcoinplay.

Maciej Kmita

Komentarze