3 transkacje, 3 miliony $, 0.002 $ opłat | Czy każdy pies boi się burzy?

Dogecoin (DOGE) to kryptowaluta, która powstała w 2013 roku dla żartu jako alternatywa dla bitcoina. Są tacy, którzy twierdzą, ze wyprzedza Bitcoin Lightning Network jako metodę płatności.

Niedoceniany Dogecoin jest cały czas w pierwszej 30-tce pod względem kapitalizacji rynkowej i można go kupić na prawie wszystkich giełdach kryptowalut. To jednak nie wszystko. Ostatnio za Dogecoinem przemawiają liczby, które naprawdę robią wrażenie.

Dogecoin na ringu z Bitcoin Lightning Network?

Kilka dni temu przeniesiono 20 milionów dolarów w DOGE. Ta liczba nie wydaje się tak uderzająca, ale nabiera innego znaczenia, biorąc pod uwagę fakt, że jest ona ponad dwukrotnie większa niż maksymalna pojemność Bitcoin Lightning Network (około 10 milionów $).

W zeszłym tygodniu trzy transakcje Dogecoin przetransferowały ponad 3 miliony $, a opłaty były równe 1 DOGE (0,002$) za transakcję.

Ten wykres pokazuje oceny głównych kryptowalut w oparciu o wskaźnik akceptacji przez traderów. Dogecoin jest jeszcze bardziej używany niż Ripple (XRP).

Cryptwerk opracował stale aktualizowaną listę najlepszych sklepów, które akceptują DOGE. Według ich badań ponad 600 firm akceptuje płatności w DOGE, w porównaniu do 200, które akceptują Bitcoin LN.

Jak rozwija się Lightning Network i czym tak naprawdę jest?

Rozwiązanie drugiej warstwy Bitcoin wciąż walczy o start. Potwierdza to historia LNBIG, która zarządza lwią częścią całej pojemności Bitcoin Lightning Network (LN).

statystyki lightning network
źródło: 1ML

W porównaniu z początkiem roku widoczny jest jednak znaczny rozwój Lightning Network. Liczba węzłów wzrosła z nieco ponad 2000 do obecnych 9747, a także znacznie wzrosła pojemność. Jednak biorąc pod uwagę statystyki od kwietnia, pojemność spadła z 1080 bitcoinów do obecnych 851 głównie z powodu LNBIG, który, jak sami potwierdzili, relokowali część swoich funduszy, zamykając rzadko wykorzystywane kanały.

Jednym z głównych mechanizmów na którym opiera się technologia LN, jest sieć tzw kanałów transakcyjnych którymi są tak naprawdę w odpowiedni sposób powiązane ze sobą „numery kont Bitcoinowych”. Sposób w jaki one funkcjonują jednak wcale nie jest skomplikowany, gdyż mechanizm ten znamy z tradycyjnej bankowości podczas korzystania np. z firm oferujących natychmiastowe przelewy krajowe czy nawet międzynarodowe. W tradycyjnym systemie bankowym gdy ktoś chce przelać środki do znajomego, bez czekania na kolejną sesję bankową, może skorzystać właśnie z takiego procesora będącego jednocześnie pośrednikiem. Firmy świadczące tego typu usługi chcące zrealizować taki przelew muszą mieć więc pootwierane rachunki w większości krajowych lub nawet międzynarodowych banków. Dzięki temu przekazywane przez nich przelewy w całości odbywają się podczas bankowych sesji wewnętrznych co zajmuje zazwyczaj kilka minut.

Zarówno otwieranie jak i zamykanie kanałów w sieci Lightning jest bardzo proste. Wystarczy zeskanować kod QR od osoby z którą chcemy mieć wspólny kanał i dokonać pierwszej transakcji. Gdy otrzyma ona odpowiednią ilość potwierdzeń z sieci Bitcoin natychmiastowe przelewy będą już możliwe. Podobnie jest z resztą przy zamykaniu kanałów transakcyjnych. Wystarczy bowiem jedno kliknięcie i stan konta zostaje aktualizowany, wysyłany do tzw pełnych węzłów sieci (komputerów przetrzymujących pełną historię transakcji w sieci Bitcoin) i tam czeka na kolejny blok transakcyjny który będzie uwiarygodnieniem naszego stanu konta w przyszłości.

źródło: tutaj

Coraz więcej biznesów coraz częściej akceptuje Dogecoin niż Bitcoin Lightning Network

Ostatnio coraz częściej można przeczytać komentarze, że łatwiej jest płacić za pomocą doge niż za LN. Dlaczego? Trustnodes odpowiada w następujący sposób:

[…] ponieważ nie potrzebujesz dodatkowego kroku otwierania lub zamykania kanałów, a następnie trzeciego kroku płacenia watchtowers, aby zabezpieczyć coś, co można nazwać umową o płatności, a następnie czwartego kroku zapłaty dostawcy usług płynnościowych za przeniesienie krypto […]

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zachęcam do dyskusji.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze