Do Kwon uważa, że „lunatics” to kretyni

Do Kwon pomysłodawca i założyciel Terraform Labs, odpowiedzialny na stablecoina TerraUSD(UST) i tokena Luna, traktuje swoich inwestorów i fanów jak kretynów a cała społeczność kryptowalutowa ma wierzyć w nieprawdopodobne zapewnienia.

Do Kwon, założyciel Terraform Labs – która zasila blockchain Terra – napisał na Twitterze, że:

„ostatnie kilka dni spędziłem na telefonie, dzwoniąc do członków społeczności Terra”.

Projektanci, członkowie społeczności, pracownicy, przyjaciele i rodzina, którzy zostali zdewastowani przez depegging UST… Jestem załamany bólem, który przyniósł wam mój wynalazek” – powiedział.


„Nadal wierzę, że zdecentralizowane gospodarki zasługują na zdecentralizowane pieniądze – ale jasne jest, że $UST w swojej obecnej formie nie będzie pełniło tej roli”.

Twierdzi, że ani on, ani jego firmy nie skorzystały z rozlewu krwi, ani nie sprzedał żadnych udziałów w żadnej walucie podczas kryzysu.

Luna Foundation Guard (LFG) – odpowiedzialna za utrzymanie powiązania UST z USD – miała według zapewnień Do Kwona uruchomić w ostatni poniedziałek BTC o wartości 1,5 miliarda dolarów, aby zwiększyć płynność ekosystemu. Miała także wypożyczyć monety firmom handlowym i 750 milionów tokenów UST, aby zgromadzić BTC. Ten ostatni ruch został skrytykowany za wpływ inflacyjny.

Do Kwon napisał wówczas na Twitterze:

„Wdrażanie większego kapitału – będzie stabilnie chłopaki”.


„Obecnie pracujemy nad udokumentowaniem wykorzystania rezerw LFG BTC podczas wydarzenia depeggingu. Prosimy o cierpliwość wobec nas, ponieważ nasze zespoły żonglują wieloma zadaniami jednocześnie” – kontynuował jego najnowszy wątek.

„To, co powinniśmy teraz zachować, to społeczność i programiści, dzięki którym przestrzeń blokowa Terra jest wartościowa – jestem pewien, że nasza społeczność wypracuje konsensus w sprawie najlepszej dla siebie ścieżki i znajdzie sposób na odrodzenie”.

Co się stało tuż przed krachem ?

Jak się okazało z opublikowanych dokumentów wynika, że Do Kwon rozwiązał firmę Terra Labs na kilka dni przed krachem.

Do Kwon wyrejestrował swoją firmę tuż przed historycznym krachem Terra Luny i UST.

Według dokumentów Leaked, opublikowanych przez DigitalToday, Do Kwon rozwiązał Terraform Labs na kilka dni przed załamaniem rynku na Terra Lunie i UST.

Wyciek tych dokumentów wywołał dreszcze w społeczności Terra i całej branży kryptograficznej. Nikt tak naprawdę nie sądził, że Do Kwon mógł to zrobić. Jeszcze ciekawsze jest to, że nie powiedział o tym społeczności.

Dalsze szczegóły wycieku zostały opublikowane w poście na Reddicie zawierającym więcej informacji na temat dokumentów związanych z rozwiązaniem Terraform Labs w Korei Południowej.

Według ujawnionych dokumentów, 30 kwietnia Do Kwon złożył wniosek o rozwiązanie firmy.

4 maja wniosek został rozpatrzony pozytywnie i Terraform Labs przestało być podmiotem w Korei Południowej. Jednak Do Kwon przeniósł firmę do Singapuru, ale nie zadał sobie trudu, aby uzyskać tam licencję.

Pojawiające się kolejne szczegóły ujawniają, że Do Kwon, za pośrednictwem Terra Foundation, przekazał 52 189 BTC na giełdę kryptowalut Gemini. Przekazał również kolejne 28 205 BTC na Binance. Przeniesione monety miały łączną wartość 2 miliardów dolarów i były trzymane jako rezerwa na pokrycie ceny LUNA i UST w przypadku krytycznych sytuacji.

Społeczność zastanawia się teraz, czy te kryptowaluty były naprawdę używane zgodnie z ich przeznaczeniem, czy też ich transfer miał na celu oskubanie społeczności Terra pod fałszywym przebraniem.

Niektórzy próbują zrozumieć Do Kwona i mówią, że „z drugiej strony nie można przenieść firmy do innego kraju bez jej uprzedniego rozwiązania. To może być po prostu niefortunny czas dla dyrektora generalnego Terra”.

Awaria Luny, wraz z jej siostrzanym stablecoinem, UST, skłoniła wielu w branży do zakwestionowania siły różnych kryptowalut, aby wytrzymać trudne zmiany na rynku.

Co więcej, ujawniony porządek chronologiczny wydarzeń związanych z Do Kwon postawił branżę kryptograficzną w złym świetle. Wielu przeciwników kryptowalut od dawna postrzega tę branżę jako terror ekonomiczny, na którym roi się od oszustw i naciągaczy.

W chwili pisania tego tekstu Terra Luna wciąż ma kłopoty cenowe. Moneta jest notowana na poziomie 0,0017 USD i zajmuje 212 pozycję wśród kryptowalut.

Zaprojektowanie przez Terra Labs celowo skomplikowanego, trudnego w ocenie przez laików schematu, który okazał się naciąganą wydmuszką i potwornym doświadczeniem doznania straty finansowej dla wielu inwestorów jest karygodne.

Ale jeszcze bardziej oburzające jest zapewnianie swojej własnej społeczności lunatyków (Lunatics – od Luny) o próbach wskrzeszenia upadłych tematów i nawoływanie do dalszej pracy na rzecz nowego finansowania powrotu do żywych. A to wszystko w czasie kiedy Terra Labs jest już dawno rozwiązana, bo już 4 maja, i kiedy nowa firma w Singapurze nie została w pełni uruchomiona. To pokazuje, że Do Kwon traktuje swoją społeczność jak przysłowiową bandę debili.

Bo do kogo należą Bitcoiny (jeśli w ogóle jeszcze jakieś pozostały), które miały stabilizować UST, do firmy, która została rozwiązana, czy do firmy, która jeszcze nie działa ? Czy Do Kwona osobiście ?

Do Kwon już jest wzywany na przesłuchania w Korei więc z pewnością wkrótce dowiemy się więcej.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze