Bitcoin, złoto, akcje wkrótce się załamią – nic nie zadziała

Mamy problem – Bitcoin, złoto, akcje wkrótce się załamią, nic nie zadziała, ostrzega ekonomista Alfonso Peccatiello

Przy rosnących stopach procentowych, zakłóconych globalnych łańcuchach dostaw i spodziewanym zmniejszeniu łącznego popytu, inwestorzy mogą spodziewać się, że ryzykowne aktywa, takie jak akcje i kryptowaluty, a także tradycyjne bezpieczne lokaty, takie jak złoto, dramatycznie spadną w tym roku, powiedział Alfonso Peccatiello, autor The Kompas makro.

„To środowisko, w którym nie masz się gdzie schować. Nie powinieneś kupować akcji, nie powinieneś kupować złota, nie powinieneś kupować Bitcoina” – powiedział Peccatiello Davidowi Lin, w wywiadzie dla Kitco News.

Zarządzający miliardowym portfelem wielu aktywów, który stał się autorem własnego biuletynu, zauważył, że dzisiejsze makro środowisko jest podobne do tego z 2018 roku, w którym wszystkie aktywa spadały równocześnie.

„To, co musisz posiadać, to tylko gotówka w dolarach i pewna ochrona aktywów ryzyka, więc trochę zmienności, trochę VIX i trochę gotówki w dolarach. Wszystko inne, przepraszam, ale nie będzie działać” – powiedział.

Indeks VIX jest powszechną miarą zmienności cen opcji Indeksu S&P 500 według modeli wyceny opcji. Wskaźnik VIX odzwierciedla oczekiwania (stąd bierze się nazwa „indeks strachu”) i w ten sposób stanowi miarę podatności na wahania na rynku na kolejne 30 dni.

Peccatiello zajmuje krótkie pozycje, w szczególności akcje spółek technologicznych, i widzi w tym roku poziom S&P 500 o 10% niższy od obecnych poziomów.

Chociaż złoto może cieszyć się pewnymi względami przemawiającymi za wzrostem w dalszej części roku, ryzyko dla tego metalu w przewidywalnej przyszłości może się pogorszyć, powiedział.

„Problem polega na tym, że oczekiwania inflacyjne zaczynają się mocniej rozwijać. Zaczynamy mieć traderów, którzy wyceniają ze znaczącym prawdopodobieństwem, że inflacja będzie wynosić powyżej 5% w ciągu najbliższych pięciu lat. Jeśli jesteś decydentem, nie lubisz tego — powiedział.


„Twierdzę, że jesteśmy w punkcie, w którym jeśli inflacja stanie się zaraźliwa, wówczas decydenci zareagują w sposób nieliniowy. Naprawdę upewnią się, że stopy procentowe zostaną podniesione do znacznie wyższych poziomów, a wtedy to będzie bardzo bolało”.


Oczekuje się, że Rezerwa Federalna przyspieszy tempo podwyżek stóp w tym roku, co byłoby negatywne dla sektorów o wysokim poziomie beta, takich jak technologia. Ponieważ Bitcoin ma bardzo ścisłą korelację z akcjami technologicznymi, Peccatiello spodziewa się, że Bitcoin również spadnie, nawet do 26 000 $ za sztukę.

Jest to jeden z głosów stawiających na znaczny spadek ceny BTC. Znany spekulant Rafał Zaorski już kilka dni temu zawierał krótkie pozycje na kryptowalutach i liczy na zarobek na spadku rzędu 10 mln USD.

Po lekkim optymizmie w zeszłym tyogdniu i sygnałach kupna nie ma już śladu. Rynek nie poszedł do góry więc raczej mieliśmy do czynienia z pułapką. Nic nie pomaga rosnąć a nieprzewidywalność Rosji w wojnie z Ukrainą i całym demokratycznym światem powoduje stany zwątpienia i obawy o przyszłe miesiące. Prawdopodobnie konsolidacje i tworzenie się nowego trendu będziemy doświadczać na innych poziomach cenowych i jeszcze nie tak szybko jakbyśmy sobie tego życzyli.

Lepiej pozostać poza rynkiem. Oczywiście nie jest to porada inwestycyjna.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx