AI w parze z blockchainem – czemu nie? Kryptowaluty AI wyznaczają nowe kierunki rozwoju

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Trudno byłoby wyobrazić sobie aż dwie tak nowoczesne technologie jak sztuczna inteligencja (AI) i kryptowaluty. Nic zatem dziwnego, że oba trendy postanowiły połączyć siły, i tak powstały kryptowaluty AI.

W tym artykule przyglądamy się z bliska wybranym tokenom z tej kategorii. Na dzisiaj wybraliśmy takie coiny jak Injective, The Graph, Render, yPredict i Ocean Protocol. Zacznijmy jednak od krótkiej definicji kryptowalut AI. Co to właściwie jest?

fot. materiały partnera

Czym są kryptowaluty AI?

Sztuczna inteligencja i blockchain mają wiele wspólnych cech: są to powstające technologie, które istnieją już od jakiegoś czasu, przy czym obie zajmują się danymi i wartościami. Blockchain zapewnia bezpieczne rozwiązanie do przechowywania i udostępniania danych, z kolei sztuczna inteligencja analizuje je i generuje spostrzeżenia, które tworzą wartość.  Kryptowaluty AI łączą w sobie wszystkie te właściwości. To nie do końca tak, że sztuczna inteligencja zastąpi ludzi w handlu kryptowalutami, ale na pewno pomoże inwestorom w procesie podejmowania decyzji. 

Projekty, które dzisiaj przedstawiamy, oferują wartość dodaną i przypadki użycia, jakich dotąd nie widziano. Warto się nimi zainteresować choćby jako innowacyjną ciekawostką i zwiastunem kolejnych zmian na rynku krypto. Oto altcoiny, które mają szansę wyznaczyć nowe kierunki w świecie tradingu.

Injective ($INJ)

Kapitalizacja: 2,6 miliarda USD

Injective (INJ) to projekt, którego celem jest zapewnienie narzędzi do budowania aplikacji w obszarze zdecentralizowanych finansów (DeFi). Oferuje inwestorom możliwość handlu z dźwignią, obrotu instrumentami pochodnymi i kontrakty Forex futures, a wszystko to wspiera technologią blockchain.

Natywny token projektu jest wykorzystywany do walidacji transakcji w sieci. Posiadacze mogą też głosować w sprawie dalszych kierunków rozwoju platformy, dzięki czemu nabiera ona bardziej społecznościowego charakteru. W tej chwili cena $INJ wynosi ponad 31 USD.

The Graph ($GRT)

Kapitalizacja: ponad 1,5 miliarda USD

The Graphto protokół do indeksowania danych z blockchainów i wysyłania zapytań, przy czym sposobem działania przypomina indeksację i zapytania Google. Indeksowanie danych w blockchainie to trudne zadanie, ale projekt The Graph chce to zmienić, rozbijając dane na mniejsze jednostki. 

Natywny token projektu to oparty na Ethereum $GRT. W tej chwili kosztuje 0,17 USD i od pół roku odnotowuje stabilny wzrost.

fot. materiały partnera

Render ($RNDR)

Kapitalizacja: 1,6 miliarda USD

Render pozwala artystom wykorzystać moc obliczeniową niezbędną do renderowania grafiki. Projekt umożliwia zdecentralizowane tworzenie, udostępnianie i remiksowanie materiałów 3D przy użyciu technologii blockchain. Moc obliczeniową uzyskuje się od podmiotów zajmujących się kopaniem kryptowalut. Takie firmy są coraz częściej skłonne wynajmować część posiadanych jednostek przetwarzania graficznego (GPU). Projekt ruszył w roku 2017.

$RNDR to natywna waluta platformy, przy pomocy której użytkownicy mogą wykupić niezbędną moc obliczeniową i skorzystać z wynajmowanych kart graficznych. System oparty jest na mechanizmie Proof-of-Work.

W chwili jeden token $RNDR jest wart około 4,8 USD.

yPredict ($YPRED)

Kapitalizacja:  brak danych – przedsprzedaż jeszcze trwa

yPredict to jedyny token w naszym zestawieniu, który jeszcze nie jest notowany, ponieważ jego przedsprzedaż jeszcze trwa. Twórcy projektu chcą udostępnić zaawansowane narzędzia do analityki rynku krypto, budując w tym celu wyspecjalizowane modele AI. Modele te mają agregować, analizować i w transparentny sposób przedstawiać sygnały rynkowe, dzięki czemu inwestorzy będą mogli jeszcze szybciej reagować na zmienną sytuację na rynku.

Oprócz przetwarzania tradycyjnych sygnałów, yPredict oferuje też analizę sentymentu w czasie rzeczywistym, automatyczne rozpoznawanie wzorców na podstawie wykresów, oraz szereg innych właściwości. Na chwilę obecną cena $YPRED wynosi w przedsprzedaży 0,011 USD. 

fot. materiały partnera

Ocean Protocol ($OCEAN)

Kapitalizacja: ponad 300 milionów USD

Ocean Protocol to platforma na blockchainie Ethereum, na której firmy i inwestorzy detaliczni mogą wymieniać dane oraz związane z nimi usługi, a także zarabiać na tym procesie. Może to obejmować na przykład udostępnianie danych do badań odpowiednim podmiotom czy też startupom.

Platforma działa na zasadzie open source, gdzie dostęp do danych podlega kontroli społeczności, a nie jest ograniczany przez wąską grupę jednostek. Na dzień dzisiejszy $Ocean jest wart 0,5 USD.

Jak można kupić kryptowaluty AI?

Zainteresowani inwestorzy mogą zaopatrzyć się w kryptowaluty AI na znanych platformach handlowych. Niektóre z tych tokenów – jak wspomniany wyżej yPredict – są jeszcze dostępne w przedsprzedaży, a informacje o tym można znaleźć bezpośrednio na stronie projektu. 

Czy kryptowaluty AI są bezpieczne?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo inwestycji, wyżej wymienione altcoiny nie różnią się od innych kryptowalut. Są tak samo podatne na zmienną sytuację na rynku czy na ataki hakerów. Tego typu ryzyko akceptuje jednak każdy kryptoinwestor. Technologie proponowane przez twórców wymienionych projektów uwzględniają kwestie bezpieczeństwa. Na uwagę z pewnością zasługuje wartość użytkowa każdego z tych tokenów. Entuzjastów nowinek technologicznych kusić też będzie możliwość znalezienia się w awangardzie rozwiązań na miarę XXI wieku.  

Wiadomo, że większym zaufaniem społeczność darzy kryptowaluty, które już jakiś czas funkcjonują na rynku i są notowane na renomowanych giełdach. Wśród takich rekinów trudno czasem przebić się nowym projektom. Doświadczeni inwestorzy są wyczuleni na sygnały, które pozwalają rozpoznać perspektywiczne tokeny. Pozostali mogą jednak liczyć na to, że już wkrótce będzie można oprzeć się na modelach AI, które wspomogą nawet początkujących w analizie rynkowej. 

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.