Hodlerzy! Wiemy kim jesteście, dlaczego trzymacie swoje kryptowaluty i gdzie | cz.2

1 950
Kontynuujemy dziś wykaz badań przeprowadzonych na europejskich hodlerach kryptowalut. Przedstawimy Wam mindset, sposób myślenia tego typu inwestora, ale również jego zachowania, nawyki i preferencje wobec różnych produktów finansowych.

Kryptowaluty wśród innych inwestycji

Badania, których dalszą część omówimy poniżej, zostały przeprowadzone na blisko 5 000 posiadaczy jakichkolwiek kryptowalut z siedemnastu europejskich rynków. Zadawano im wiele pytań, a udzielone nań odpowiedzi pozwalają nam zajrzeć w głąb umysłu kryptowalutowego inwestora. Więcej na temat metodologii dowiecie się z pierwszej części artykułu.

Pierwszy odcinek badania z zakresu nawyków, stosunku do finansów i inwestycji w ogóle dotyczy hierarchii inwestycji. Całą pulę respondentów podzielono na 4 grupy: 25% najmniej majętnych, 50% średnio majętnych, 25% i 10% najbogatszych. Tym razem wszystkich respondentów, czyli użytkownikach Internetu, nie tylko hodlerów, których wzięło udział w badaniu 120 000.

Wyraźnie widzimy, iż kryptowaluty plasują się na jednym z ostatnich miejsc w hierarchii inwestycyjnej. Na pierwszym miejscu znajdziemy gotówkę, oszczędności i emeryturę, następnie złoto i nieruchomości.

Co ciekawe, 25% najuboższych respondentów posiada średnio 1,3 różnego typu aktywów, z kolei najbogatsza grupa 2,4. Z badań wynika, że wraz ze wzrostem dochodu, jesteśmy bardziej skłonni do inwestowania w mniej popularne aktywa, w tym kryptowaluty.

Portfolio hodlera

Przyjrzyjmy się teraz portfelowi inwestycyjnemu typowego posiadacza kryptowalut w Europie.

Wedle badań, najpopularniejsza forma oszczędzania czy inwestowania pieniędzy to świadczenia emerytalne, akcje, udziały, złoto i nieruchomości. Faktem jest również to, że 1 na 3 hodlerów posiada wyłącznie kryptowaluty, poza emeryturą i oszczędnościami w gotówce. 

Wartość finansowa

Kolejna porcja danych z badań nad umysłem inwestora kryptowalut, ale również posiadaczy przynajmniej dwóch innych aktywów.

56% posiadaczy kryptowalut aktywnie inwestuje swoje pieniądze, z kolei 41% posiadaczy innych aktywów również to zadeklarowała. Ów wynik ma się identycznie, co do podejścia do ryzyka. Z badań możemy wywnioskować, że inwestor kryptowalut to osoba pewna siebie, pełna optymizmu wobec swoich finansów, jak i również globalnych.

inwestor kryptowalut mindset portfolio

Inwestor kryptowalut – mindset

Sposób myślenia, w nieco bardziej przyjaznej wersji, poznamy dzięki poniższej grafice. Produkty finansowe, w jakich posiadaniu są inwestorzy kryptowalut to, nic zaskakującego, konto w banku (92%), karta kredytowa (74%), krótkoterminowa pożyczka (29%).

W planach zakupowych na najwyższym miejscu znajdują się obce waluty i ubezpieczenia, przede wszystkim na samochód, życie, podróż czy zdrowie.

inwestor kryptowalut mindset portfolio

Ostatnie, co chcielibyśmy Wam w tejże części przedstawić to top najpopularniejszych banków wśród krypto hodlerów. 

inwestor kryptowalut mindset portfolio
Komentarze