Hodlerzy! Wiemy kim jesteście i dlaczego trzymacie swoje kryptowaluty

Ostatnie badania na hodlerach kryptowalut w Europie wykazują, że jedna osoba na pięć to kobieta, a powyżej 35 roku życia nawet 40% to kobiety. Inną ciekawostką jest fakt, że 54% posiadaczy jakichkolwiek kryptowalut nie ma uniwersyteckiego wykształcenia. Więcej tego typu informacji znajdziecie w poniższym artykule.

Krajobraz europejskich posiadaczy kryptowalut

W lipcu ukazały się wyniki badań przeprowadzonych na 120 000 unikalnych użytkowników Internetu pochodzących z 17 europejskich krajów, włączając w to Rosję i Turcję. W badaniach wzięły udział osoby w wieku od 16 do 64 lat. Badania podzielono na 3 tury, które odbyły się w 2018 roku. Na 120 000 respondentów, blisko 5 000 okazało się hodlerami (hodl), innymi słowy, inwestorami, kolekcjonerami, posiadaczami kryptowalut.

4% europejskich użytkowników Internetu w 17 krajach posiada kryptowaluty.

Cofnijmy hodlerów do ich rodzimych krajów i przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco z innej perspektywy. Pewnie nikogo nie zaskoczę, jak powiem, że to Szwajcaria wiedzie prym pod względem częstotliwości występowania hodlerów. 7% użytkowników Internetu w Szwajcarii posiada jakieś kryptowaluty, z kolei jest ich aż 14% wśród posiadaczy innych aktywów inwestycyjnych. Zaraz za kryptowalutową doliną plasuje się Austria i Turcja. Polska zaś znajduje się dokładnie w połowie rankingu na miejscu 9.

Wiedzcie, gdzie należy szukać swoich kryptowalutowych pobratymców. Miasto, w którym znajdziemy najwięcej posiadaczy kryptowalut to Londyn, a zaraz zanim Zurych, Dublin, Wiedeń i Sztokholm.
posiadaczy kryptowalut


Demografia hodlerów w Europie

Kolejna garść niezwykle ciekawych danych to demografia europejskich hodlerów. Jak wspomniałem wcześniej, jeden na pięciu respondentów to kobieta, współczynnik płci wynosi mniej więcej 80/20. Powyżej 35 roku życia jednak, kobiety to aż 40% wszystkich respondentów.

Najwięcej posiadaczy kryptowalut urodziło się po roku 83. (60% respondentów), z kolei najpopularniejszy przedział wiekowy wśród hodlerów to 25-34 lata.

W porównaniu do przeciętnego użytkownika Internetu w Europie, hodler to najprawdopodobniej:

  • mężczyzna
  • poniżej 35 roku życia
  • pracuje na pełen etat bądź jest freelancerem
  • ma wykształcenie podyplomowe
  • znajduje się w decylu o najwyższych dochodach
  • oraz mieści się w ramach decylu najbogatszej części społeczeństwa, choć nadal poza 1% najbogatszych

Pozostało nam życie zawodowe respondentów, więc czym oni się zajmują? Nie dziwota, że najwięcej z nich pracuje w IT, potem mamy telekomunikacje, produkcje, inżynierie czy budownictwo. Na szarym końcu znajdziemy usługi i opiekę medyczną.

Badania dostarczone nam przez BitPanda w kolaboracji z GlobalWebIndex zawierają jeszcze ogrom innych informacji na temat europejskich hodlerów, więc także i o Was. Napiszcie w komentarzach, czy macie ochotę je poznać. Poza tym zachęcam do dyskusji na temat wyżej przedstawionych wyników. Braliście może udział w badaniu? Wpisujecie się w przeciętny profil europejskiego posiadacza kryptowalut?
Komentarze