Ranking kryptowalut styczeń 2019

Przedstawiamy ranking kryptowalut na pierwszy miesiąc 2019 roku. Postanowiliśmy zamieścić także kilka statystyk istotnych dla Bitcoina i innych wirtualnych walut.

Kurs BTC

Na początku miesiąca kurs Bitcoina plasował się w przedziale 3800-3900$, żeby 6 stycznia przebić poziom 4000$ i utrzymać się nad nim 4 dni. 10 stycznia nastąpiło lekkie załamanie i cena spadła do przedziału 3600-3750$. Następnie oscylowała wokół wartości 3600$, aby trzy dni przed końcem miesiąca ponownie spaść o 100$ i ostatecznie zakończyć miesiąc poniżej 3500$.

Kapitalizacja rynku kryptowalut

Kapitalizacja rynku odpowiada trendowi BTC. Łatwo zauważyć, że Bitcoin bezsprzecznie „rządzi” rynkiem cyfrowych walut i pociąga za sobą inne kryptowaluty.

Kapitalizacja rynku z wyłączeniem BTC

Dominacja rynkowa BTC

W ciągu stycznia dominacja Bitcoina wzrosła w niewielkim stopniu (dominacja BTC zazwyczaj wzrasta podczas trendu spadkowego) – od 52,06% do 53,37%.

Wykres zmienności BTC

Zmienność kursu BTC spadła z ok. 4,4% do ok. 2,4%. Jest to dobry znak dla inwestorów, jako że może świadczyć o osiągnięciu tzw. „dna”.

Wolumen dziennych transakcji BTC

Źródło: coinmetrics.io

W pierwszej połowie miesiąca wolumen dziennych transakcji BTC wzrósł z 1,4 miliarda do ok. 3,4 miliarda, a zakończyć na wartości 2,8 miliarda transakcji dziennie.

Dzienna liczba transakcji

W ciągu stycznia dzienna liczba transakcji BTC zdecydowanie wzrosła – z 500 tysięcy do 2 250 000.

Wysokość opłat transakcyjnych

Wysokość opłat transakcyjnych wzrosła o ok. 75%.

Średnia wartość przeprowadzonych transakcji

Źródło: coinmetrics.io

Średnia wartość przeprowadzonych transakcji wahała się w przedziale 5-12 tysięcy dolarów i zakończyła miesiąc na poziomie ponad 8,5 tysiąca dolarów.

Google Scholar – liczba artykułów odnoszących się do krypto

W styczniu 2019 roku, według Google Scholar, ukazało się 955 publikacji naukowych odnoszących się do Bitcoina. Frazę „Litecoin” znajdziemy w 112 arytykułach, „Ethereum” – 419, a „Bitcoin Cash” – 43.

Google Trends –  frazy:

  • Bitcoin

W styczniu zainteresowanie frazą Bitcoin było zdecydowanie największe w Nigerii. Na kolejnych miejscach uplasowały się Chiny, Wyspa Świętej Heleny, RPA i Ghana.

  • kryptowaluty

Hasło kryptowaluty najczęściej wyszukiwane było w Ugandzie – potwierdza tezę o rosnącej popularności szczególnie w krajach rozwijających się. W pierwszej piątce znajdują się też państwa borykające się problemami gospodarczymi czy uwikłane w konflikty – Ukraina i Wenezuela.

  • blockchain

Największe zainteresowanie wyszukiwaniem hasła blockchain zanotowano w Chinach. Co ciekawe, kolejny raz w zestawieniu na wysokim miejscu pojawia się Wyspa Świętej Heleny. Kolejne państwa to Malta (znana ze swojej przychylności branży krypto), Korea Południowa i Ghana.

Liczba bitomatów

źródło: statista.com

Liczba bitomatów na koniec stycznia wyniosła 4112. To o 76 więcej niż w grudniu. Mimo zniżkującego rynku, branża bitomatów nadal prężnie się rozwija. Ma na to wpływ m. in. ich rosnąca popularność w Ameryce Południowej, a zwłaszcza w Wenezueli. W kraju dotkniętym trudną sytuacją gospodarczą i szalejąca hiperinflacją, obywatele coraz częściej zwracają ku kryptowalutom.

Picasso:

Styczeń przebiegał na rynku walut wirtualnych niezwykle spokojnie. Większą zmienność na niektórych coinach dostrzec można było bowiem dopiero w drugiej połowie miesiąca. Nie była to jednak zmienność, w skutek której doszło do zmiany ogólnie panującego od dłuższego czasu trendu spadkowego. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach doszło nawet do jego pogłębienia. Okazuje się więc, że przynajmniej z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji. Nie wiele wskazuje bowiem na to, by w najbliższym czasie miało pojawić się jakieś większe odbicie, w skutek którego mogłoby dojść do zmiany ogólnego nastawienia rynku. Jak powszechnie wiadomo, w zdecydowanej większości rynek ten silnie skorelowany jest z kursem Bitcoina. W związku z powyższym, dopiero większe wzrosty na najstarszej z walut wirtualnych mogłyby przyczynić się do aprecjacji całego rynku. Tymczasem, na notowaniach BTC dostrzec można było pod koniec miesiąca dynamiczne wybicie dołem z lokalnej konsolidacji. W praktyce może to więc przełożyć się na kontynuację spadków, dla których w przypadku kursu BTC realnym zasięgiem wydają się rejony 3100 USD.

JPKTraders:

Pierwszy miesiąc w Nowym Roku nie przyniósł inwestorom nadziei na spektakularne zyski. Rynek zastygł i wygląda na to, że potrzebuje jakiegoś zapalnika, abyśmy zobaczyli mocniejszy volumen na wykresie. Cena bitcoina oscyluje poniżej 4000$, jednak jeszcze nie dotarła do technicznego wsparcia 3000$. Patrząc na wykres tygodniowy btc do dolara widzimy pierwsze próby odreagowania mocnych spadków i sygnał kupna w postaci formacji świecy objęcia.

Jednak pamiętajmy, że po tak niedźwiedzim roku, jakim był 2018 upłynie trochę czasu zanim byki zagoją rany i będą gotowe do kolejnych inwestycji.

Wykres tygodniowy

Dominacja Bitcoina w styczniu nie odbiega znacznie od kilku poprzednich miesiący i utrzymuje się na poziomie 52%.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom