W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki odnośnie tego, jak – nie wychodząc z przestrzeni kryptowalut – pozyskać środki na zdobycie bitcoina. Masz chęć na darmowe bitcoiny? Przygotuj się, że będziesz musiał trochę popracować:).
Chociaż złote czasy bitcoinowych kraników Gavina Andresena odeszły na dobre, nadal istnieje kilka sposobów na to, aby „przytulić” niewielką część bitcoina bez większego wysiłku (ok, czasem trzeba się jednak trochę postarać ;).
Jak zdobyć darmowe bitcoiny?
Jako, że bitcoin jest najpopularniejszą i najbardziej wartościową kryptowalutą świata trudno oczekiwać, że nie znajdą się osoby, które zechcą posiąść go w możliwie jak najbardziej darmowy sposób. Okazuje się, że rynek nadal oferuje kilka metod, dzięki którym nie jest to wyłącznie pusta deklaracja. Nie ma jednak takiego sposobu, który zapełniłby Twój portfel bitcoinami, podczas gdy Ty nie musiałbyś robić w tym celu zupełnie nic.
Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowego omówienia tematu, oto lista najbardziej popularnych sposobów, dzięki którym możliwe jest zdobycie darmowych bitcoinów:
- Wiele platform oferuje bitcoiny jako nagrody za wykonanie określonych zadań.
- Coinbase Earn oferuje Ci poznanie różnych kryptowalut i płaci określoną liczbę monet danej kryptowaluty.
- Wiele firm płaci BTC za marketing afiliacyjny.
- Możesz zarabiać pieniądze na tradingu handlu i wykorzystywać je do kupowania bitcoinów.
- Jeśli posiadasz bitcoiny, możesz uzyskać niemały zwrot, pożyczając je innym.
- Partycypując w airdropach, możesz zamieniać pozyskane coiny na BTC.
- Niektóre platformy oferują bitcoiny jako nagrody za zakupy na platformach partnerskich.
- Możesz wykonywać zadania online, takie jak wypełnianie ankiet.
- Wiele platform gamingowych oferuje bitcoiny za granie w ich gry.
- Możesz zacząć pisać o kryptowalutach jako bloger lub dziennikarz lub podjąć pracę w branży kryptowalut.
1. Coinbase Earn
Coinbase to jedna z najbardziej znanych platform handlu kryptowalutami. Oferuje też możliwość skorzystania z platformy e-learningowej dla początkujących, którzy chcieliby dowiedzieć się o kryptowalutach nieco więcej. Jeśli zatem masz braki w tej materii, zachęcamy do zajrzenia do Coinbase Earn. Po ukończeniu określonych kursów, otrzymasz nieco cyfrowych monet.
Jak wyjaśnia Coinbase w poście na swoim blogu:
“Tradycyjnie, dwa sposoby, w jakie ludzie pozyskują kryptowaluty, to wydobywanie lub kupowanie. Mining zazwyczaj oznacza wysokie koszty konfiguracji i konieczność posiadania wiedzy technicznej, natomiast zakup kryptowaluty wymaga dysponowania wolnymi środkami przeznaczonymi na zakup kryptowaluty, co w jakimś stopniu ogranicza dostęp. Zarabianie kryptowaluty to trzecia opcja “
Oto lista niektórych aktywów cyfrowych, które możesz zdobyć ucząc się o kryptowalutach i rozwiązując quizy edukacyjne na platformie Coinbase Earn:
Więcej na temat Coinbase Earn przeczytasz tutaj:
2. Marketing afiliacyjny
Platformy tradingowe i inne produkty oparte o kryptowaluty zapewniają swoim użytkownikom mozliwość wzięcia udziału w ich programach partnerskich. Firmy płacą marketerom za promowanie ich platformy.
Oto kilka sugestii platform zapewniających maksymalne korzyści (to nie są linki referencyjne):
- Bitsgap oferuje boty tradingowe i zapewnia jeden z najlepszych programów marketingu afiliacyjnego kryptowalut z prowizją do 30%.
- Quadency to kolejny dostawca botów, który oferuje do 200 USD za pozyskanie nowego klienta.
- CryptoHopper płaci jedną z najwyższych prowizji od marketingu afiliacyjnego na rynku.
Możesz także zarabiać, rejestrując innych traderów na platformie handlowej takiej jak Pionex. Platformy te zapewniają procent zysków wypracowanych przez handlowców, których wprowadzasz na forum.
Jeżeli zaciekawił Cię temat botów tradingowych, zajrzyj w wolnej chwili do poniższego artykułu. Znajdziesz tam o wiele więcej interesujących i godnych uwagi platform, które dają zarobienia na afiliacji. Pamiętaj, że programy tego typu oferuje także większość kryptowalutowych giełd.
3. Trading
Jednym z bardziej zauważalnych trendów ostatnich kilkunastu miesięcy jest copy trading. Umożliwia zarabianie darmowych bitcoinów i pomaga zarobić. Aby osiągać zyski musisz jednak zainwestować. Pamiętaj, że trading niesie ze sobą ryzyko. Inwestuj zawsze tylko tyle środków, ile możesz pozwolić sobie stracić.
Istnieją platformy handlu kopiami, które pozwalają inwestorom budować siatkę followersów i zarabiać poprzez udostępnianie strategii handlowych. Trader-ekspert zyskuje z procentu, jaki pobiera od traderów, którzy kopiują jego zagrania.
Niektóre platformy nie wypłacają prowizji w bitcoinach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wypracowane środki zamienić na BTC we własnym zakresie.
Oto jedne z najlepszych serwisów oferujących copy-trading:
- Bityard to nowość w branży. Zapewnia usługi copy-tradingu na rynkach kontraktów.
- Ava-trade: Są jedną z najlepszych platform handlu forex na świecie. Ich platforma copy-tradingowa umożliwia kopiowanie zagrań giełdowych w czasie rzeczywistym.
4. Pożyczanie bitcoinów
Jeśli posiadasz już bitcoiny, możesz zarejestrować się w serwisach lendingowych. Operatorzy tych serwisów płacą do %15 odsetek od Twojego bitcoina w skali roku, które są parkowane na Twoim koncie w interwałach tygodniowych.
Niektóre z najlepszych serwisów pożyczkowych to:
5. Zdobywanie bitcoinów przez airdropy
Czasami nowe projekty kryptowalut oferują darmowe monety, aby uzyskać wstępną uwagę inwestorów lub zwiększyć świadomość publiczną.
Jedną z najbardziej popularnych platform do śledzenia airdropów jest airdrops.io

Większość airdropów na tej platformie to dropy typu „bounty”, które nagradzają Cię tokenami za wykonanie prostych zadań w mediach społecznościowych (dołączenie do grupy Telegram, retweetowanie itp.). Tego rodzaju oferta tworzy scenariusz korzystny dla wszystkich, ponieważ firma otrzymuje bezpłatny marketing, a Ty otrzymujesz darmowe krypto. Inne airdropy nagrodzą cię za zwykłe trzymanie określonej monety bez oczekiwania na jakiekolwiek wzajemne korzyści.
Dlaczego projekty kryptograficzne i ICO rozdają tokeny za darmo?
Kryptowaluty mają wartość tylko dlatego, że ludzie w nie wierzą i rozpoznają ich potencjał. Im więcej osób posiada kryptowalutę, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostanie ona powszechnie przyjęta do użytku, a tym samym jej wartość wzrośnie. Airdropy są skuteczne ze względu na efekt posiadania – zjawisko, w którym ludzie przypisują wartość rzeczom tylko dlatego, że je posiadają.
Przeprowadzając bounty airdrop, startup DeFi może stworzyć masową świadomość na temat swojego projektu, sprzedaży tokenów lub pre-ICO przy minimalnych kosztach. Kampanie w mediach społecznościowych sprawiają, że projekt staje się widoczny dla osób, które w innym przypadku mogłyby nigdy nie dowiedzieć się o jego istnieniu. Airdropy mogą również stworzyć rozległą sieć użytkowników, którzy są zmotywowani do wspierania sukcesu projektu.
Nagradzając właścicieli tokenów darmowymi zrzutami cyfrowych monet, projekty mogą również zachęcać użytkowników do trzymania (HODL) ich monety przez długi czas. Może to skutecznie obniżyć presję sprzedaży monety. Holder airdrops okazały się popularną taktyką wśród niektórych z najbardziej udanych projektów kryptograficznych, takich jak NXT, WAVES, Bitcore i inne.
Jak pozyskać darmowe krypto z airdropów?
Proces ten różni się w zależności od projektu. Niektóre holder dropy automatycznie wrzucają tokeny do portfeli użytkowników, którzy posiadają określoną monetę. Inne projekty są oparte na snapshotach i mogą zostać pozyskane tylko przez użytkowników, którzy posiadali wymagany token w określonym czasie/bloku.
Przykładem takiego dropu jest Byteball, który początkowo był dystrybuowany wśród posiadaczy Bitcoina. Zrzucili również pewną liczbę monet do portfeli posiadaczy Byteball proporcjonalnie do ilości BTC/GBYTE, które użytkownicy posiadali podczas zrzutu. Tego typu airdropy mogą wywołać podekscytowanie, które często skutkuje znaczącym poruszeniem price action dla konkretnej monety.
Aby wziąć udział w airdropach, prawdopodobnie będziesz potrzebować aktywnych kont w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i Telegram. Powinieneś również mieć konto Bitcointalk.org, ponieważ niektóre z akcji wymagają od uczestników opublikowania dowodu własności w wątkach na forum. Większość inicjatyw będzie wymagać dołączenia do grupy Telegram i udostępniania postów na Facebooku i Twitterze. Po wykonaniu wymaganych kroków, będziesz musiał wypełnić formularz z nazwą użytkownika i adresem portfela, na który przelane zostaną Twoje tokeny.
6. Rób zakupy i zarabiaj darmowe bitcoiny
Istnieją różne platformy internetowe, takie jak chociażby Lolli, które pozwalają zarabiać bitcoiny za zakupy. Lolli zapewnia niewielką liczbę bitcoinów jako cashback za każdy zakup dokonany online.
Wszystko, co musisz zrobić, to zarejestrować się w Lolli i dodać jego rozszerzenie Chrome. Za każdym razem, gdy robisz zakupy w jednym z ponad 500 sklepów partnerskich, otrzymasz nagrody.
Niektóre z tych platform oferują nawet karty debetowe do zakupów online. Takie karty można doładowywać, a im więcej zakupów zrobisz za ich pomocą, tym więcej otrzymasz nagród.
Inne platformy oferujące podobną usługę to Foldapp i Cryptocom.

7. Wykonywanie zadań online
Wiele platform, takich jak Timebucks, oferuje bitcoiny w zamian za wykonanie niektórych zadań.
Określone typy zadań mogą różnić się od siebie w zależności od modelu funkcjonowania firmy i jej aktualnych potrzeb.
Możesz zostać poproszony o przetestowanie jakiejś strony internetowej, wypełnienie ankiety i wykonanie wielu podobnych zadań. Za ich wykonanie zostaniesz wynagrodzony niejednokrotnie w BTC.
8. Gry online
Wiele gier online oferuje darmowe bitcoiny po osiągnięciu określonego poziomu lub wykonaniu danej misji. Zrobią to jednak poprzez różne reklamy w grze.

Oto lista jednych z najbardziej popularnych gier, w których możesz zarobić bitcoin bądź środki na jego zakup:
Jeżeli interesuje Cię temat kryptowalut w grach, zachęcamy do lektury poniższego artykułu:
9.Praca za krypto
Załóżmy, że interesujesz się kryptowalutami i charakteryzuje Cię niebywały głód nauki i ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Możesz rozpocząć swoją przygodę z pisaniem artykułów na ten temat. Możesz zostać dziennikarzem lub blogerem (w zależności od swoich preferencji).
Istnieje wiele rodzajów pracy w przestrzeni kryptowalut. Możesz aplikować do kadry firm związanych z tą branżą i otrzymywać wynagrodzenie w BTC. Istnieją również różne strony internetowe, które są swoistymi agregatorami ogłoszeń o pracę w branży. Oto one:
10. Kopanie bitcoinów
Mining to kolejny sposób na zarabianie bitcoinów. Wydobywanie BTC jest jednak bardzo kosztownym procesem, a powodzenie w tym sektorze zależy od jakości i wydajności sprzętu oraz kosztów energii do jego zasilania. Skłania to wielu górników do współpracy i korzystania z puli wydobywczej.
Jako, że mining jest kosztownym i czasochłonnym procesem, wiele osób nie jest w stanie się tego podjąć. Jeśli jednak interesuje Cię wydobywanie bitcoinów, oto kilka platform, na których możesz rozpocząć swoją podróż:
- Trade Block: Jest to jedna z najbardziej transparentnych puli wydobywczych, która wydobywa bitcoiny od 2011 roku.
- Slush Pool: Jest to pierwsza na świecie pula wydobywcza, która od momentu powstania wydobyła ponad 1,2 mln BTC.
- Bitclub Network: Oferuje swoje usługi w handlu bitcoinami, a także w ich wydobywaniu.
Darmowe oprogramowanie do wydobywania bitcoinów
Różne firmy oferują również swoje oprogramowanie do wydobywania bitcoinów. Oto przykłady:
- CGminer: Jest to oprogramowanie typu open source, a jego kod jest dostępny na GitHub.
- BTCminer: Ich celem jest umożliwienie każdemu wydobycia BTC.
- Easy Miner: Oferują niezwykle bezpieczną platformę typu open source do wydobywania kryptowalut.
Niemal niemożliwe jest kontynuowanie procesu wydobycia bitcoinów bez żadnych inwestycji. Dlatego jest to najmniej preferowany sposób zarabiania lub kupowania bitcoinów, chyba że masz zasoby.
Jeśli jesteś nowy w krypto, nigdy nie umieszczaj swoich kluczy prywatnych w żadnej witrynie ani aplikacji. Pamiętaj, że usługi, które obiecują bardzo wysoki zwrot i reklamują programy, jak szybko się wzbogacić, najczęściej okazują się oszustwem.
11. Kraniki Bitcoin
Kraniki bitcoin (bitcoin faucets) to serwisy internetowe lub aplikacje, które rozdają odwiedzającym niewielkie ilości darmowej kryptowaluty (dosłownie „kapią” z nich niewielkie ilości bitcoinów i altcoinów). Darmowe monety otrzymujesz, klikając przycisk i wypełniając captcha. Monety powoli gromadzą się na Twoim koncie w witrynie, aż osiągniesz minimalny limit wypłat (waha się on często od 0,0001 do 0,001 BTC). W tym momencie wypłacisz swoje skumulowane zarobki do osobistego portfela. Niektóre strony z kranikami pozwalają na odbiór co 15 minut, inne co godzinę, a niektóre tylko raz dziennie. Częstotliwość, z jaką możesz zlecić wypłatę, jest związana z jej wielkością. Im częściej witryna pozwala na jej zlecenie, tym mniej BTC otrzymujesz.
Większość ludzi spotyka się z kranami na początku swojej bitcoinowej przygody. Dzochodzi do tego, zanim zdołają dobrze zrozumieć, jak zdobywać, używać i handlować kryptowalutami. Problem polega na tym, że strony z kranikami zarabiają na licznych reklamach i wyskakujących okienkach, które wypełniają ich serwisy. Niewielkie płatności w BTC są sposobem na przyciągnięcie ludzi do witryny. Wiele reklam dotyczy operacji wyszukiwania w chmurze obiecujących zwroty zbyt dobre, aby mogły być prawdziwe. Pojawiają się też reklamy tak zwanych witryn inwestycyjnych, które również obiecują nierealne zyski.
Bądź ostrożny!
Podczas gdy korzystanie z kranu porywa twój procesor, a krany oparte na reklamach próbują zwabić cię do kliknięcia w reklamy, trzecia kategoria stron z kranikami jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Są to witryny, które przedstawiają się jako usługi portfela online, które wpłacają niewielkie ilości kryptowalut do portfela na swojej stronie w zamian za codzienne logowanie. Niestety, w rzeczywistości są to zawsze jawne oszustwa. Jeśli skierujesz tam środki, może stać się jedna z dwóch rzeczy: niczego nie uda Ci się wypłacić, bądź strona po prostu zniknie, zabierając ze sobą wszystkie zdeponowane przez Ciebie monety.
Kraniki mogą też wysysać czas z twojego życia, co nie jest współmierne z ilością krypto, które otrzymasz w zamian. Na początku wydaje się, że to nie problem. Każdy claim zajmuje tylko kilka minut. Jednak w rzeczywistości może to być bardzo uciążliwe. Z kranami wiąże się przymus zgłaszania jak największej liczby klików na tak wielu różnych stronach, jak to tylko możliwe.
Przyczynia się do tego fakt, że wiele stron z kranami oferuje bonusy za codzienne logowania lub jako procent claimów zgłoszonych w ciągu ostatnich kilku dni. Wywołuje to poczucie konsekwencji w zaangażowaniu, aby zmaksymalizować strukturę wypłat przy jak największej liczbie klików.
Oznacza to, że jeśli kran zezwala na zgłaszanie zleceń co 15 minut, daje to cztery zgłoszenia na godzinę. Kiedy budzisz się rano, myślisz o wykonaniu akcji na stronie kranu. Kiedy idziesz na spacer z dziewczyną, Twój czas zajęty jest tym samym. Wykonywanie tych zadań w codziennej pracy również staje się męczące. To wszystko kumuluje się i w większości przypadków prowadzi do tego, że ludzie rezygnują z korzystania z kranów.
Kraniki mają również swoje zalety
Legalne krany odgrywają ważną rolę w świecie kryptowalut. Są bramą dla wielu nowych adeptów kryptowalutowej sztuki. Pozwalają ludziom zapoznać się z koncepcją waluty cyfrowej przed podjęciem jakiegokolwiek ryzyka finansowego. Krany dają szansę przetestowania portfeli i poczytania o technologii blockchain przed próbą zakupu bitcoina za własne pieniądze.
Jeśli wpadłeś w kranikową „pułapkę”, z czasem możesz być gotów do uruchomienia swojego pierwszego portfela sprzętowego lub otwarcia konta na giełdzie kryptowalut.
Słowem podsumowania
Istnieje kilka sposobów na zarabianie bitcoinów w Internecie. Prawdą jest jednak, że wszystko ma swoją cenę i nie ma nic za darmo. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie wyszczególnione wyżej metody sprawiają, że pracujesz (w taki czy inny sposób).
Jeśli zdecydujesz się na przetestowanie niektórych z nich pamiętaj, że pewnikiem nie zarobisz zbyt dużo. Z pewnościa pomoże Ci to jednak rozpocząć fascynującą przygodę z kryptowalutami.
Materiał został opracowany na podstawie artykułu Coinmonks; źródło: link
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.