Nano opis kryptowaluty

NAZWA I LOGO

Nano (wcześniej Raiblocks)

Znalezione obrazy dla zapytania nano cryptocurrency

OPIS KRYPTOWALUTY

Nano jest kryptowalutą charakteryzującą się dużą szybkością na poziomie 7000 tps. Charakterystyczne jest również to, że każdy w ramach własnego portfela tworzy osobisty blockchain, a to zwiększa przepustowość sieci i jej skalowalność. Każdy zatem przetwarza swoje własne transakcje bez uczestnictwa tych obcych Głównym zadaniem Nano są szybkie płatności między użytkownikami. W ramach Nano też można korzystać z wielu portfeli. Głównym elementem kryptowaluty też jest protokół POW będący ochroną przed spamem w sieci. Wielkim atutem jest brak opłat transakcyjnych.

SPECYFIKACJA

 Nano składa się z komponentów takich jak konto, block, główny rejestr i węzeł. Struktura tych komponentów jest inna niż w większości kryptowalut jako tzw. block-lattice, czyli każde konto ma swój własny łańcuch bloków. Nano osiąga konsensus przez głosowanie saldem wagowanym przy konfliktowych transakcjach. Każdy łańcuch zatem jest kontrolowany przez właściciela konta a to powoduje usprawnienie działania całej sieci.

Źródło: https://nano.org/pl/whitepaper

Na rodzaje bloków składają się cztery rodzaje (otwarcia, wysłania, odbioru, zamknięcia). Taki zapis jest korzystny dlatego, że dokonuje się ich segregacji a to też wpływa na obciążenie sieci, izolowanie transakcji nierozliczonych od rozliczonych czy też sekwencjonowanie transferów przychodzących będących asynchronicznymi. Tworzenie konta wynika z bloku otwarcia, którą można otworzyć przy pierwszym transferze tokenów. Aby transakcja została potwierdzona musi: nie posiadać duplikatu, być podpisana przez właściciela, posiadać otwarte konto w bloku, obliczony hash będzie wypełniał warunki progu PoW. W ramach Nano zastosowano protokół UDP, który został zastosowany do zminimalizowania ilości obliczeń przy działalności sieci. Wiadomości są tak zaprojektowane aby mieścić się w pojedynczym pakiecie UDP. Dodatkowo zostanie w przyszłości zaimplementowany protokół IPv6 co da możliwość elastyczności węzłów. Zastosowanie PoW ma charakter zabezpieczenia przed spamem w sieci. Węzły mają różnych priorytety i tak węzeł-przedstawiciel jest weryfikatorem bloków, głosującym oraz twórcą podpisów. Węzeł-obserwator w sieci nie generuje własnych podpisów. Węzeł zaufania wykonuje obserwacje głosowania od jednego przedstawiciela. Lekki węzeł to także węzeł zaufania ale obserwuje tylko ruch kont, którymi się interesuje. Ostatnim rodzajem jest węzeł ładowania początkowego obejmującego część lub całość rejestru głównego dla węzłów, które przenoszą się w tryb online. Sieć nie wymaga sprzętu górniczego o wysokiej mocy. Nano jest  też zabezpieczony przed wieloma atakami jak np. atak przez większość sił głosowania w sieci, ataku Sybil czy powodzi transakcyjnej. W przyszłości wspomniane już cztery rodzaje bloków zostaną zastąpione jednym uniwersalnym, co powoduje mniejszą pracę programistów, większą przepustowość i bezpieczeństwo. Na obecną chwilę wydobycie bloku zajmuje około 2 sekund, co stanowi jeden z najszybszych wyników na rynku.

Szybkość sieci przedstawia poniższa animacja, co pokazuje że jest jedną z najszybszych na obecną chwilę.

Źródło: https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/comments/7jj68u/raiblocks_speed_comparison/

Maksymalna ilość monet: 133,248,289 NANO (133 miliony)

Wydobytych monet: 133,248,289 NANO (133 miliony)

Liczba bloków: 7,150,030

Średni czas pomiędzy blokami: ok. 2 sekund

Nagroda w bloku: brak danych

Rozmiar Blockchain: brak danych

Ilość masternodów: brak danych

Algorytm: brak danych

DYSTRYBUCJA

Nie odbyło się ICO, dystrybucja tokenów została w całości już wypuszczona. Wszystkie 133 miliony są już wydane a pozostałe zostały spalone.

 CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?

Wykopanych monet 16,247,731 BTC  133,248,289 NANO
Czas wykopania bloku 10m ok. 2 sekund
Liczba bloków 460,858 7,150,030
Wielkość blockchain 129.87 GB Brak danych
Algorytm SHA256 Brak danych
Prywatność Do używania Bitcoina (i innych walut) wystarczy mieć jedynie klucz publiczny i prywatny, które nie zawierają żadnych danych o użytkowniku takich jak dane personalne czy adres zamieszkania. Teoretycznie więc zapewniona jest anonimowość. W praktyce jednak trzeba się sporo natrudzić gdyż wszystkie transakcje i adresy publiczne są ogólnodostępne w sieci – na czym zresztą polega istota Bitcoina. Prześledzenie historii transakcji nie jest niemożliwe i przy odpowiedniej determinacji można powiązać adres z użytkownikiem np. analizując jego działania w sieci z użyciem adresów Bitcoin (zakupy, wpisy na forach) i adres IP. By zmniejszyć taką szansę należy trzymać środki na większej ilości adresów, transakcji dokonywać z różnych adresów, a w ostateczności skorzystać z serwisów oferujących mieszanie monet – jest to jednak powierzanie Bitcoinów stronie trzeciej. Tak samo jak w przypadku innych kryptowalut zastosowano klucze prywatne jako podpisy do transakcji.
Szybkość Czas potwierdzenia jest stosunkowo długi i wynosi czasami ponad kilka godzin. Obecnie z powodu narastającej Bardzo szybka sieć spowodowana jest dużą skalowalnością i rozwiązaniem opartym na blockchain’ie u każdego użytkownika. Dzięki temu osiąga aż 7000 tps.
Inne Całość nagrody trafia do górników. Skutkiem tego jest dość kosztowne utrzymanie węzłów.Bitcoin  oparty jest tylko o mining Nano bazuje częściowo na PoW jako zabezpieczenie przed spamem w sieci. Dodatkowo każdy posiada własny blockchain i weryfikuje transakcje. Mining nie występuje, gdyż wszystkie tokeny zostały włączone do dystrybucji.

ROADMAP

2018 – rozwój light wallet, algorytmu przycinania łańcucha bloków, eksploratora sieci Nano i transakcji w nich zawieranych.

PORTFELE

Windows

https://github.com/nanocurrency/raiblocks/releases/download/10.0.1/rai-10.0.1-win64.exe

MAC

https://github.com/nanocurrency/raiblocks/releases/download/10.0.1/rai-10.0.1-Darwin.dmg

Linux

https://github.com/nanocurrency/raiblocks/releases/download/10.0.1/rai-10.0.1-Linux-x86_64.tar.bz2

MINING

Nie występuje zjawisko miningu, ponieważ PoW wykorzystywane jest wyłącznie do ograniczania spamu w sieci. Wszystkie tokeny są wypuszczone.

TWÓRCY ORAZ DEWELOPERZY

Imię i nazwisko Rola
Colin LeMahieu
Twórca i główny deweloper
Mica Busch
Developer systemu kontrolnego
James Coxon
Software Developer
Zack Shapiro iOS Developer
Devin Alexander Torres
Software Developer
Russel Watters
Core Wallet Developer
Troy Retzer Public Relations
Tito Vecchione Designer
Josh Kleiman Doradca
Brian Pugh Developer
George Coxon Partnerstwa

MEDIA

Oficjalna strona

https://nano.org

Twitter

Discord

https://chat.nano.org/

Github

https://github.com/nanocurrency

Reddit

https://reddit.com/r/nanocurrency

KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/Cardano

BLOCKCHAIN EXPLORER

https://www.nanode.co/

GIEŁDY

https://www.binance.com/

https://www.bit-z.com/

https://www.rightbtc.com/

https://www.kucoin.com/

https://mercatox.com/

https://www.okex.com/

Komentarze