Trendy w krypto i Web3, które warto obserwować w 2023

6 982

To był bardzo bogaty w wydarzenia rok dla rynku kryptowalut i Web3 . Nawet osoby wspierające branżę musiały przyznać się do kilku trudnych prawd na temat jej wad. Jednak wiele firm Venture Capital, którze włożyli miliardy dolarów w Web3, nadal mocno wierzy w potencjał technologii blockchain. Chociaż tegoroczny krach kryptowalut był bolesny, przyniósł dobre rzeczy. Sprawdźmy wspólnie trendy w kryptowalutach i Web3, które według funduszy Venture Capital warto obserwować w 2023 r.

Krypto zima nie zniknie z dnia na dzień

Firmy ostrzegają, że obecna krypto zima nie zniknie z dnia na dzień, ale spodziewają się wielkich przełomów w obszarach takich jak finanse czy gry.

„Podwajamy nasze wysiłki i aktywnie zmierzamy w kierunku blockchain, ponieważ wiemy, że najlepsze firmy wyjdą z tej korekty silniejsze niż kiedykolwiek” – powiedział SC Moatti, założyciel i partner zarządzający Mighty Capital.

Nieufność inwestorów

Rosnąca nieufność sprawiła, że inwestycje w kryptowaluty nie przestały spadać w ostatnich miesiącach, a eksperci przewidują, że trendy będą takie same w pierwszej połowie 2023 roku.

„Nie ma wątpliwości, że rok 2022 był niezwykle trudnym rokiem dla ekosystemu kryptowalutowego, co już objawia się spowolnieniem wśród instytucjonalnych inwestorów” – mówi David Pakman, szef venture capital w CoinFund.

Ale inni uważają, że VC mogą ponownie zainteresować się kryptowalutami i Web3 w drugiej połowie 2023 roku. Na przykład Edith Yeung, partner w Race Capitall wskazuje, że przewiduje odbicie finansowania począwszy od sierpnia.

„Podobnie jak na większości rynków niedźwiedzi, inwestowanie w kryptowaluty przyniesie teraz ponadprzeciętne zyski tym, którzy potrafią skutecznie się poruszać” – wyjaśnia Jules Miller, partner w Mindset Ventures i współzałożyciel VC3 DAO.

Duże firmy zaczną wdrażać Web3

Firmy finansowe, takie jak JP Morgan i KKR, wykazały już zainteresowanie adopcją kryptowalut i ich pojawieniem się w Web3. Trendy te prawdopodobnie przyspieszą w 2023 r., mówi Nisa Amoils, partner zarządzający w firmie venture capital A100x.

Dzięki zwiększonym regulacjom więcej firm finansowych będzie czuło się komfortowo, nurkując w świat krypto, dodaje John Wu, prezes firmy Blockchain Ava Labs, która kieruje działem inwestycyjnym Blizzard. „Wszystkie banki z Wall Street i detaliczne zaczną eksperymentować z blockchainami” – podkreśla John Wu.

Dan Abelon, partner w Two Sigma Ventures stwierdził, że wierzy, że te trendy będą się utrzymywały. „Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć więcej eksperymentów, takich jak te na Reddicie i Instagramie w ostatnich tygodniach, które pomogą uczynić Web3 bardziej popularnym” – powiedział.

SC Moatti, założyciel i partner zarządzający Mighty Capital, przewiduje również dywersyfikację większej liczby firm Web3 w kierunku oprogramowania dla przedsiębiorstw.

Aplikacje, które mogą poprawić wydajność biznesową i obniżyć koszty, będą zyskiwać na popularności.

Szum wokół nowych tokenów ucichł

Nawet inwestorzy pro-krypto i Web3 dostrzegli ekscesy rynkowe, które doprowadziły do ​​obecnej zimy kryptograficznej. Wśród nich: pęd niedojrzałych startupów do uruchamiania tokenów, których wartość gwałtownie spadła w tym roku. Inwestorzy przewidzieli, że wiele z tych tokenów zbankrutuje, dlatego możliwe jest, by w 2023 roku pojawiło się znacznie mniej tokenów.

„Około 80% wszystkich kryptowalut w obiegu ulegnie awarii ”, przewiduje Wu. „Jednak będzie to dobre dla branży, ponieważ zbyt wiele projektów było w najlepszym przypadku spekulacyjnych”.

„Inwestorzy kładą większy nacisk na kontrole prawne i ład korporacyjny w sektorze kryptowalut, dlatego będą bardziej sceptycznie patrzeć na tokeny, rozważając transakcje” – mówi Miller.

NFT odrodzą się

Podobnie jak altcoiny, niezamienne tokeny (NFT) miały swój własny cykl wzrostów i spadków w ciągu ostatniego roku. Kilka firm venture capital podkreśla, że ​​choć nowość w postaci zdjęć profilowych z motywem małpy mogła się już znudzić, NFT mogą się rozwijać na inne sposoby.

Firmy takie jak Reddit, Ticketmaster i Starbucks nadal eksperymentują z NFT, nawet jeśli niekoniecznie odnoszą się do nich bezpośrednio, mówi Latif Peracha, partner M13. Na przykład Reddit nazywa je „awatarami kolekcjonerskimi”.

„Myślę, że NFT pojawią się ponownie w inny sposób” — wyjaśnia Peracha. „Nie można ich już nazywać NFT”.

Moatti stwierdził, że potencjał artystów do uzyskiwania większych przychodów ze sprzedaży ich dzieł cyfrowych pozostaje atrakcyjny . „Istnieje nieodłączne zainteresowanie NFT jako sposobem dla twórców na zarabianie na swojej pracy w nowy sposób” – mówi.

Według Adama Strucka, założyciela i partnera zarządzającego Struck Capital, nieruchomości mogą stać się „kolejnym dużym przypadkiem wykorzystania NFT”. Firmy takie jak Roofstock onChain zaczęły tworzyć tokeny nieruchomości, aby ułatwić kupowanie i pożyczanie.

Giełdy kryptowalutowe upadną

Po licznych bankructwach firm kryptowalutowych, które miały miejsce w tym roku, inwestorzy VC najpewniej przygotowują się na impuls regulacyjny w 2023 r., który zmieni sposób, w jaki instytucje finansowe są inkorporowane.

„Myślę, że w 2023 roku szerszy rynek zacznie postrzegać scentralizowane instytucje kryptowalutowe takimi, jakimi są: słabo uregulowanymi tradycyjnymi firmami fintech ” — mówi Andy Kangpan, dyrektor Two Sigma Ventures.

Tyler Griffin, partner zarządzający i współzałożyciel Restive Ventures, zgadza się: „Nieuregulowane scentralizowane giełdy są martwe ”.

Kangpan przewiduje większy nacisk na zdecentralizowane finanse lub DeFi, którego celem jest zapewnienie klientom dostępu do produktów takich jak pożyczki bez przechodzenia przez tradycyjne banki.

Jednak nie wszyscy są przekonani. „Moim zdaniem idea zdecentralizowanych finansów jest ekscytująca i będzie napędzać wiele innowacji w nadchodzących latach, ale ostatecznie się nie spełni” – ocenia Moatti.

Uniwersalne identyfikatory internetowe

Sieci społecznościowe Web 2.0 będą nadal badane, podczas gdy natywne platformy sieci społecznościowych Web 3.0 zaczną zdobywać udział w rynku.

Inni VC, w tym Amoils, Ethan Daly, partner w Shine Capital i Jessica Peltz Zatulove, partner-założyciel w Hannah Grey, mówią, że spodziewają się wzrostu popularności usług Web3, które pozwalają użytkownikom udowodnić swoją tożsamość i poświadczenia online.

Elektroniczne dane uwierzytelniające będą wymuszane w celu weryfikacji umiejętności i reputacji członka społeczności lub wirtualnego pracownika w celu zbudowania większego zaufania

Gry Web3 i technologie pogodowe

Technologia klimatyczna przykuła uwagę inwestorów w zeszłym roku, a firmy takie jak Union Square Ventures zbierały fundusze na inwestycje w tym obszarze. Kilka firm próbowało zastosować technologię blockchain do kwestii klimatycznych, takich jak umożliwienie posiadaczom kryptowalut zrównoważenia ich śladu węglowego. Według Samanthy Lewis, dyrektor Mercury Fund, trendy te nasilą się w przyszłym roku.

Wszyscy mówią o pogodzie. Web3 może odblokować wiele rzeczy, których potrzebujemy.

Lewis i inne firmy venture capital wskazują gry Web3 jako kolejny segment, który ma nabrać rozpędu w 2023 roku. Według Pakmana gracze są już przyzwyczajeni do kupowania wirtualnych towarów, więc dobrze pasują do NFT i innych aplikacji Web3. „Tworzonych jest wiele ekscytujących gier web3” — mówi.

Komentarze