Najlepsze inwestycje minionej dekady | Jak zarobić 15 000 000% w 10 lat?

Za 7 dni skończy się rok 2019. Rok, w którym wydarzyło się tak wiele, że może stać on się porównaniem do najbardziej szalonych czasów. To właśnie w tym roku wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA zmieniła się od zażartej walki do poważnych rozmów na temat podpisania ugody. To właśnie w tym roku złoto zaliczyło swój rajd, tak długo wyczekiwany przez inwestorów od lat. To także rok największego w historii IPO – Saudi Aramco, które zdeptało konkurencję pod względem wartości debiutu. To w końcu rok, w którym Bitcoin miał się odrodzić i w końcu ruszyć z kopyta w kierunku nowych szczytów. Niestety, w przypadku króla kryptowalut sprawa ma się zgoła inaczej. Co nie zmienia jednak faktu, że wraz z minioną dekadą to jedna z najlepszych inwestycji na świecie. W co więc warto było zainwestować w 2010 roku aby dziś liczyć astronomiczne zyski? Przedstawiamy najlepsze inwestycje minionej dekady.

W najgorszej formie posłać konkurencję na deski

Mimo, że znacznie spadły w porównaniu do rekordowych poziomów z końca grudnia 2017 r., kryptowaluty o największej kapitalizacji miały fenomenalny rok i pozostają jednym z największych sukcesów inwestycyjnych dekady. Sytuując się jako wiodąca na świecie klasa aktywów pod względem rocznej wydajności, kryptowaluty znacznie wzrosły powyżej rocznych zwrotów z amerykańskich rynków akcji, towarów i obligacji w 2019 r. Ryan Alfred, prezes i współzałożyciel firmy Digital Assets Data powiedział:

Duże aktywa kryptograficzne mają znacznie wyższe zyski w porównaniu z tradycyjnymi rynkami w tym roku. Patrząc wstecz na wyniki dziesięciu największych spółek o dużej kapitalizacji (Bitwise 10) w porównaniu do innych głównych klas aktywów, widzimy ich specjalną sygnaturę.

Badania przeprowadzone przez Digital Assets Data pokazują, jak tegoroczna wydajność 10 najlepszych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej wypadła w porównaniu z innymi głównymi klasami aktywów, takimi jak złoto, ropa i akcje. I nikt się pewnie nie zdziwi, że pobiły je na głowę. Oczywiście 2019 nie zaczął się w ten sposób.

W lutym, 10 najlepszych kryptowalut zaczęło dość ponuro, pozostając znacznie poniżej wszystkich innych tradycyjnych klas aktywów, patrząc na ich zwrot z inwestycji. Jednak nastroje zaczęły wyraźnie rosnąć w marcu i do połowy roku kryptowaluty znacznie wyprzedzały inne aktywa. Luka ta zaczęła się zmniejszać, gdy akcje, obligacje i towary zaczynają zwiększać swoją wiodącą pozycję.

Jednak kryptowaluty znacznie wyprzedzają wszystkie inne klasy aktywów z końcem roku. Duża część tego rajdu miała miejsce dzięki uprzejmości Bitcoina. Pierwsza na świecie kryptowaluta wzrosła obecnie o 100 procent od początku roku. Tymczasem Ethereum, drugie co do wielkości krypto na świecie, rośnie o 35 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, chociaż XRP spadł o 25 procent w stosunku do ceny, w której był wymieniany 1 stycznia 2019.

Kryzys = szansa na najlepsze inwestycje

Indeksy giełdowe

Na rok przed rozpoczęciem tej dekady świat przeżywał kryzys finansowy. Od tego czasu rynki odbiły się. Od czasu załamania na rynku w marcu 2009 r. do chwili obecnej S&P 500 zyskał znaczące 369 %. Podobnie, inny wskaźnik skupiający się na przemyśle Dow Jones również odnotował dobry wzrost, 326 % w ciągu 10 lat. Polski WIG20 w ciągu 10 lat wypracował 11% starty. Niewiele ponad skromne 1% straty rocznie. Japoński Nikkei 225 dał zarobić 127% w ciągu 10 lat. Ponad 12% rocznie. Bardzo przyzwoity wynik. Niemiecki DAX osiągnął podobny wynik, a dokładnie 123 % w dekadę. Również należy go pochwalić. Europejski Euro Stoxx 50 mógł rozczarować, z racji faktu, iż wzrósł jedynie o 26% w ciągu 10 lat.

Metale szlachetne

Ukochane przez wielu złoto dało zaledwie 35% zwrotu w ciągu 10 lat (ledwie 3.5% rocznie!). Piszę niewiele, ponieważ nie można zapominać o inflacji, która jednak przynajmniej w Polsce kształtowała się w minionej dekadzie na poziomie 2-3%. Czyli tak naprawdę przejadała większość zysków.

Posiadacze srebra mogli liczyć w zasadzie na zerowy zysk z inwestycji w minionej dekadzie. Srebro rozpoczęło ją z ceną w okolicach 17.5 USD by kończyć dekadę z wyceną na nawet delikatnie niższym poziomie.

Jeszcze gorzej wypadła platyna, która bardzo rozczarowała swoich inwestorów. W ciągu 10 lat wypracowała ona 37% straty!

Ostatni z czwórki najpopularniejszych metali szlachetnych to już zupełnie inna historia. Inwestycja w pallad okazała się dużo bardziej zyskowna niż w srebro czy złoto. Na początku dekady uncja tego kruszcu wyceniana była na 386 USD, dziś jest to 1 885 USD. Zysk 388%, czyli prawie 40% rocznie. Jest to bardzo dobry wynik.

Król króli | Najlepsze inwestycje noszą znak BTC

Jednak BTC przebił te liczby, znacznie przekraczając oszałamiające 12 milionów procent zwrotu z inwestycji (tak, chodzi o 15 000 000 %) w okresie krótszym o rok, począwszy od marca 2010 roku. Wtedy cena 1 BTC wynosiła około 0,05 USD. Dziś najpopularniejsza kryptowaluta jest wyceniana na około 7 500 USD.

Sukces kryptowalut można prawdopodobnie przypisać jego najbardziej definiującym cechom: wysokiej zmienności i płynności, umożliwiając uczestnikom rynku szybkie i łatwe dokonywanie transakcji między walutami cyfrowymi a walutami fiducjarnymi. Lorenzo Pellegrino, CEO Skrill, platformy płatności transgranicznych wykorzystującej krypto powiedział, że aktywa cyfrowe przypominają powstający rynek. Podskakujące ceny w szalony sposób pozwalają klasie aktywów przewyższyć wszystkie inne w oparciu o irracjonalne nastroje i niskie bariery wejścia:

Gdy kryptowaluty dojrzeją, powinniśmy zacząć widzieć zwiększoną stabilność, a podstawowe fundamenty staną się bardziej widoczne.

1 000 USD w 2010, a dziś?

Powyżej mogliśmy przeczytać analizę tego, jakie zwroty przyniosły różne formy inwestowania w minionej dekadzie. Przeliczmy to teraz na pieniądze. Ile byśmy mieli dzisiaj pieniędzy, jeżelibyśmy na początku 2010 roku zainwestowali 1 000 USD w następujące opcje:  

Aktywo Zwrot % od 2010 roku Dzisiejsza wartość zainwestowanego kapitału
S&P 500 369% 4 690 USD
Dow Jones 326% 4 260 USD
WIG 20 -11% 890 USD
Nikkei 225 127% 2 270 USD
DAX 123% 2 230 USD
Euro Stoxx 50 26% 1 260 USD
Złoto 35% 1 350 USD
Srebro -1% 990 USD
Platyna -37% 630 USD
Pallad 388% 4 880 USD
Bitcoin ~15 000 000% ~150 000 000 USD

Oczywiście musimy pamiętać, że wszystkie wyżej wymienione aktywa oprócz Bitcoina to znane od kilkunastu, kilkudziesięciu, kilkuset lub nawet kilku tysięcy lat aktywa inwestycyjne, a więc i początkowy boom mają już za sobą. Możemy być pewni, że także Bitcoin nie osiągnie już tak astronomicznych wzrostów, w przeciwnym razie musiałby kosztować ponad milion dolarów za sztukę. Z drugiej strony perspektywy dla króla kryptowalut na następną dekadę są lepsze niż na tę ubiegłą. Czy Bitcoin pozostanie najlepszą inwestycją? Zobaczymy.

Z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, chciałbym życzyć Wam wraz z całym zespołem Bithub.pl radosnych, spokojnych i magicznych chwil w gronie najbliższych. Obyście pod choinką znaleźli to, o czym marzyliście.

Maciej Kmita

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx