Jak uregulowano STO na świecie? Część II

W minionym tygodniu omówiliśmy niezwykle ciekawy aspekt jakim jest nowa forma zbierania kapitału w świecie kryptowalut. Security Token Offering dopiero zaczyna raczkować ale już teraz wielu ekspertów widzi w nim nie tylko nową szansę dla rynku kryptowalut aby przyciągnąć inwestorów ale także zmianę sposobu w jaki dotychczas patrzyliśmy na świat finansów. Wiele krajów niestety nie uregulowało nie tylko STO ale nawet nie określiły prawnego statusu kryptowalut. Jednakże po drugiej stronie bieguna znajdują się innowacyjne nacje, które poprzez przemyślane i przyjazne regulacje chcą przyciągnąć do siebie entuzjastów nowego trendu. Sprawdźmy więc jakie regulacje obowiązują w przypadku STO w wybranych krajach. Czy można upatrywać w nich przyszłego lidera w tym innowacyjnym trendzie?

…Malta

W poprzedniej części mogliście przeczytać, że na Malcie można przeprowadzić prywatne jak i publiczne STO. To pierwsze charakteryzuje się wyższym potencjalnym kapitałem, który można zebrać aczkolwiek potencjalna grupa inwestorów jest ograniczona przez prawo do 50 osób, które należy wyselekcjonować i zgłosić do organów finansowych. Przez wielu Malta jest postrzegana jako blockchainową stolica świata. Nie dla tego, że w kraju tym są setki biznesów z tej branży (choć jest to zapewne jedynie kwestia czasu), ale dlatego, że maltański rząd bardzo rozsądnie podchodzi do regulacji i stara się kształtować je tak aby nie ograniczać rozwoju biznesu. Dodatkowo regulatorzy maltańscy nie ograniczają się jedynie do stanowienia prawa i stania na jego straży. Również aktywnie angażują się w inicjatywy związane z kryptowalutami i blockchainem.

19 lipca 2018 r. Malta Stock Exchange i OKEx – jedna z największych giełd kryptowalutowych podpisały umowę partnerską, która obiecuje dostarczyć nową platformę dla security tokens. Będzie on miał nazwę OKMSX i będzie łączyć fachową wiedzę i know-how giełdy OKEx w zakresie kryptowalut i security tokens z maltańską wiedzą fachową na temat przepisów finansowych i polityki STO. Po podpisaniu partnerstwa pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy. Tim Byun, dyrektor ds. Ryzyka i dyrektor ds. Relacji z rządem OKEx skomentował:

Malta przejmuje kontrolę nad regulacją technologii blockchain i uprawianiem regulowanej kryptowaluty i epicentrum ICO. To wspólne przedsięwzięcie oznacza nasze zaufanie do rządu maltańskiego, a także nasze zobowiązanie do zapewnienia efektywnego, bezpiecznego i przejrzystego środowiska handlowego blockchain klientom na całym świecie. Wierzymy, że OKMSX będzie kamieniem milowym w rozwoju gospodarczym Malty.

Joseph Portelli, prezes giełdy maltańskiej dodał:

Malta staje się centrum doskonałości w globalnym krajobrazie innowacji cyfrowych. Cieszymy się, że możemy nawiązać współpracę z OKEx, liderem w sektorze walut cyfrowych, aby wykorzystać naszą wiedzę na temat zgodności i przepisów, aby być prawdziwym pionierem w sektorze znaczników bezpieczeństwa.

Silvio Schembri, członek parlamentu i młodszy minister w biurze premiera ds. Usług finansowych, gospodarki cyfrowej i innowacji powiedział:

Dzisiaj Malta otworzyła drogę do prawnie wiążącego notowania i obrotu papierami wartościowymi. Jesteśmy dumni z Malta Stock Exchange, aby nawiązać współpracę ze światowym liderem w zakresie podstawowych ofert na blockchainie, takich jak OKEx. Z niecierpliwością czekam na owocną współpracę w przyszłości.

Niemcy

STO w Niemczech jest regulowane przez niemiecką ustawę o obrocie papierami wartościowymi (WpHG), rozporządzenie w sprawie europejskich rynków instrumentów finansowych (MiFIR) oraz rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku europejskim (MAR). Tylko osoby prawne (firmy) mogą emitować security tokens. Zazwyczaj firma musi przygotować prospekt emisyjny, biznesplan, przegląd ryzyka i sytuacji podatkowej, a także prezentację rady nadzorczej, zarządu i kluczowych pracowników. Można ocenić, czy cały proces zatwierdzania może potrwać do 6 miesięcy. Ponadto potencjalny emitent może zostać poproszony przez organy regulacyjne o przygotowanie dodatkowych dokumentów, takich jak Terms of the Token (pol. warunki działania tokenów), Terms of Investor Rights (pol. prawa inwestorów), Terms of the Token Sale (pol. zasady emisji tokenów). Głównym regulatorem w Niemczech, który nadzoruje STO, jest Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (gen. BaFin). W STO nie ma limitów dla metody płatności. Można to zrobić za pomocą waluty fiat lub kryptowalut. Gdy BaFin zatwierdzi prospekt, firma może prowadzić STO. Jedynym późniejszym wymogiem jest aktualizowanie prospektu w przypadku istotnych zmian w działalności. Opłaty za przetwarzanie zależą od każdego przypadku. Im większa firma, albo im wyższe zyski, tym większe opłaty. Można jednak założyć, że koszty STO mieszczą się w przedziale od 25 000 euro do 100 000 euro. Firma, która planuje zrobić STO, nie musi być zarejestrowana w Niemczech. Z drugiej strony, jeśli chce zaoferować swoje security tokens niemieckim inwestorom, musi przestrzegać niemieckich przepisów. Warto wspomnieć, że Niemcy nie tylko uregulowały ICO i STO, ale także uregulowały kryptowaluty. Dlatego start-upy i firmy z branży blockchain i kryptowalut mogą czuć się bezpiecznie i legalnie prowadzić działalność w Niemczech

Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych Komisja ds. Bezpieczeństwa i Giełd (SEC) jest głównym regulatorem rynków finansowych. SEC używa testu Howey do sprawdzania, czy token jest security, czy nie. Test sprawdza, czy token można zaklasyfikować do umowy inwestycyjnej. Jeśli tak, to jest klasyfikowany jako security i podlega przepisom federalnym o papierach wartościowych. Test Howey bada trzy aspekty:

  • Czy ma miejsce inwestycja pieniężna?
  • Czy pieniądze są inwestowane we wspólne przedsiębiorstwo?
  • Czy są oczekiwania zyski oparte na wysiłku innych?

Jeśli na wszystkie trzy pytania zostanie udzielona odpowiedź „tak”, token jest security. W przypadku tokenów emitowanych w STO na wszystkie trzy pytania można odpowiedzieć „tak”, ponieważ inwestorzy inwestują pieniądze. Pieniądze inwestowane są w firmę, która jest wspólnym przedsiębiorstwem. Inwestorzy oczekują zysków w oparciu o inne wysiłki i działania. Dlatego tokeny STO muszą być zgodne z jednym z tych przepisów:

  • Rozporządzenie CF – STO jest formą i musi być przeprowadzane za pośrednictwem zweryfikowanej platformy finansowania społecznościowego certyfikowanej przez SEC lub Urząd Regulacji Przemysłu Finansowego. Istnieje ograniczona kwota, którą każdy inwestor może zainwestować w STO. Ponadto łączna kwota pozyskanego kapitału nie może przekroczyć 1 070 000 dolarów. Tylko obywatele USA i firmy mogą uczestniczyć w tego rodzaju STO.
  • Rozporządzenie D – wymaga od STO zgodności z sekcją 506C, która stanowi, że inwestorzy uczestniczący w STO są akredytowani, a informacje zawarte w white paper są dokładne i nie wprowadzają w błąd. Dodatkowo zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy mogą wykonywać STO. Nie dotyczy to jednak inwestorów, którzy muszą posiadać obywatelstwo amerykańskie. Nie ma ograniczeń dla indywidualnych inwestycji, jak również całkowitego kapitału pozyskanego przez spółkę.
  • Rozporządzenie A + – security token może być oferowany inwestorom nieakredytowanym w formie ogólnej zachęty do inwestycji w wysokości do 50 milionów dolarów. Jednak inwestorzy mogą być tylko amerykańscy lub kanadyjscy.
  • Regulacje S – jeżeli STO jest wykonywane w USA, musi spełniać wszystkie wymagania określone w sekcji 5 ustawy z 1993 roku. Innymi słowy, zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy mogą wykonywać STO w USA zgodnie z prawem amerykańskim. Warto wspomnieć, że zagraniczna firma nie musi być zarejestrowana w USA. Ponadto mogą w nim uczestniczyć zarówno inwestorzy krajowi, jak i zagraniczni. Amerykańskie firmy mogą łączyć to rozporządzenie z rozporządzeniem D, a zatem mogą sprzedawać tokeny inwestorom niekredytowanym zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Ponadto STO musi przestrzegać przepisów dotyczących ochrony konsumentów oraz ustawy o tajemnicy bankowej i amerykańskiej ustawy Patriot Act.

Część pierwszą znajdziecie tutaj.

Maciej Kmita

Komentarze