G.Celente: W 2022 r. świat czeka katastrofa finansowa

11 756

Znany amerykański analityk trendów Gerald Celente przewiduje, że trwające działania Rezerwy Federalnej mające na celu powstrzymanie rosnącej inflacji doprowadzą do „największego krachu w historii świata”.

W wywiadzie dla Stansberry Research Celente zasugerował, że obecne dane o inflacji mogą być wyższe, a zaplanowane na przyszły rok trzy kolejne podwyżki stóp procentowych wywołają krach na rynkach finansowych. Analityk podkreślił, że Fed przez długi czas utrzymywała stopy procentowe dość nisko (aby uniknąć krachu), aczkolwiek w obliczu rosnącej inflacji władze nie miały już innego wyjścia.

Celente dodał, że reakcja rządu USA na pandemię w postaci takich działań, jak dawanie ludziom czeków stymulacyjnych i nieprzerwanego :dodruku” dolara, to fundamenty, które zostały podłożone pod prognozowany krach:

„Kiedy patrzysz na inflację widzisz, że jedynym powodem wzrostu rynków są tanie pieniądze. Wszystkie tanie pieniądze poprawiały sytuację w sposób sztuczny. Wszystkie tanie pieniądze pochodzą od rządów, aby sztucznie podtrzymywać rynki. Tak więc cały obraz pozostawał sztuczny. Uważam, że kiedy stopa Fed osiągnie 1,5%, sytuacja pogorszy się do tego stopnia, że będziemy mieli do czynienia z największym krachem w historii świata.”

Zdaniem Celente, rząd USA mógł uniknąć widma realizacji powyższego scenariusza, gdyby nie zdecydował się na lockdown kraju na początku pandemii na początku 2020 roku. Zdaniem analityka, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę przypadków Covid-19, pierwsze lockdowny odegrały minimalną rolę w zakresie poprawy sytuacji, szkodząc za to znacząco przedsiębiorstwom.

Szanse na 2022

W kontekście szans i możliwości na 2022 r. Celente wskazał, że idealną klasą aktywów w obecnym środowisku inflacyjnym są: złoto, srebro i bitcoin. Podkreślił, że złoto jest idealnym store of value, w związku z czym inwestorzy powinni gromadzić i przechowywać go jak najwięcej.

Co więcej, analityk wyraził pozytywne nastawienie do srebra, stwierdzając, że cena tego metalu ma potencjalne szanse na wzrost wartości w odniesieniu do zastosowań przemysłowych. Wskazał na przykład, że srebro będzie wykorzystywane w sektorach skupiających się na zmianach klimatycznych i metaverse.

Celente dołączył do grona innych analityków, którzy uważają, że w odniesieniu do widma krachu na rynku, pozostała już właściwie tylko kwestia: „kiedy”. Znany inwestor Robert Kiyosaki stwierdził niedawno, że przewidywany przez niego wcześniej krach na rynku już ma miejsce tu i teraz. Autor książki „Bogaty ojciej, biedny ojciec” zauważył, że rynek już znajduje się w stanie technicznej depresji opartej na różnicach między wskaźnikami inflacji i wzrostu gospodarczego.

Może Cię zainteresować:

Komentarze