Analityk radzi Tesli, aby sprzedała BTC i odkupiła akcje swojej firmy

Gary Black z Goldman Sachs zamknął swoją pozycję w TSLA po tym, jak firma kupiła BTC za 1,5 miliarda dolarów, unikając 28% krachu. Teraz wzywa firmę do zrzutu nabytych bitcoinów w celu odkupienia akcji.

Były CIO Goldman Sachs wywołał ożywioną dyskusję na Twitterze po tym, jak zasugerował Tesli, aby sprzedała swoje bitcoiny i odkupiła akcje własnej firmy.

8 lutego pojawiła się wiadomość, że Tesla dokonała zakupu BTC o wartości 1,5 miliarda USD. Cena akcji TSLA spadła o 28% z 863,42 USD do 621,44 USD.

Akcje MicroStrategy radziły sobie jeszcze gorzej. Firma, na czele której stoi Michael Saylor zakończyła 3 marca ostatnią transzę zakupową BTC wartą 15 milionów dolarów w BTC. Od tamtej pory akcje firmy spadły o 50% w stosunku do rekordowego poziomu 1315 dolarów z 9 lutego.

Tesla ma problem?

Problemy Tesli na rynku akcji prawdopodobnie wynikają z wielu czynników. Na początku lutego poinformowano, że Tesla otrzymała reprymendę od chińskiego rządu w związku z problemami z kontrolą jakości po otrzymaniu skarg konsumentów. Szerszy rynek akcji również doświadczył zmienności. S&P 500 spadł o 4,1% w ciągu ostatnich 30 dni.

Tweet Gary’ego Blacka, który ma kilkadziesiąt lat doświadczenia w zarządzaniu finansami, wywołał debatę na temat tego, czy zakup przez Teslę bitcoinów wartych 1,5 miliarda dolarów przyniósł inwestorom jakiekolwiek korzyści:

„Nie chcę, aby odkupowali akcje” – powiedział użytkownik Twittera Techgnostik. „Chcę, aby inwestowali we wzrost i zarabiali kolejny miliard na swojej pozycji w BTC”.

Black zasugerował, że TSLA przyciągnie więcej zarządzających funduszami z programem odkupu akcji, uznając je za bardziej wartościowe dla inwestora niż kupowanie BTC „z nadwyżką gotówki”.

I tak… i nie…

Niektórzy użytkownicy Twittera zgodzili się, że wykup akcji wydaje się bardziej odpowiednim sposobem wykorzystania środków, podczas gdy inni uważali, że zbyt wiele uwagi poświęca się temu, co Tesla zrobił z 8% ich rezerw gotówkowych.

Nie jest łatwo ustalić rzeczywisty poziom wpływu zakupu BTC na wyniki finansowe firmy. Mimo, że cena akcji MicroStrategy spadła w ciągu miesiąca właściwie o połowę, MSTR wzrosło o 340% (z 146,63 USD do 645,66 USD), od kiedy firma ogłosiła pierwszy zakup 21 454 BTC (11 sierpnia 2020 r.).

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł, ani w całości, ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadn ego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx