Złoto może osiągnąć rekordowy poziom 2,5 tys. dolarów!
Żółty kruszec jest na dobrej drodze do osiągnięcia poziomu 2225 USD za uncję. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie jego cena może wzrosnąć jeszcze bardziej.
Inwestorzy przeszli przez prawdziwy rollercoaster w ciągu ostatnich kilku lat. W 2020 r., kiedy pandemia spowodowała, że wiele osób zaczęło z niepokojem przyglądać się swoim oszczędnościom, złoto utrzymało swój charakter bezpiecznej przystani, a jego cena wzrosła o 17,2 proc. W 2022 r. miały miejsce kolejne wzrosty – po tym, jak rynkami wstrząsnęły rosnące stopy procentowe, inflacja i wojna na Ukrainie, złoto zyskało na wartości o kolejne 11,8 proc.
Złoto dobrze radzi sobie w trudnych czasach
Według Nitesha Shaha, szefa działu surowców i badań makroekonomicznych w firmie WisdomTree, wzrost stóp procentowych jest niekorzystny dla złota. Dzieje się tak, ponieważ inwestorzy rezygnują ze spekulacyjnych zysków z metali szlachetnych na rzecz pewnego zarobku.
– Złoto ma tendencję do osiągania dobrych wyników w czasach napięć gospodarczych – wyjaśnił Shah. – Osiąga też lepsze wyniki niż obligacje skarbowe, które są postrzegane jako konkurencyjne aktywa defensywne – dodał.
Zdaniem analityka WisdomTree złoto może osiągnąć poziom 2225 USD za uncję do drugiego kwartału 2024 r. Przypomnijmy że poprzedni rekord to 2061 USD za uncję – padł on w sierpniu 2020 r.
Podobnego zdania jest Paul Syms, szef działu zarządzania produktami ETF w firmie Invesco. – Uważamy, że złoto pozostaje aktywem, które warto trzymać w swoich zasobach. Zwłaszcza teraz, jeżeli weźmiemy pod uwagę niepewność związaną z zadłużeniem USA, ewentualnym kryzysem bankowym, korektą na giełdach, eskalacją wojny lub innymi obawami geopolitycznymi – powiedział.
Zonacz też: Uwaga, inwestorzy! Oszuści stosują metodę „na złote i srebrne monety”!
Szansa na rekordowy wzrost
Zdaniem Nitesha Shaha, jeśli Rezerwa Federalna rozpocznie ekspansję monetarną jesienią 2023 r., rentowności obligacji będą spadać. Zakładając, że Fed zdecyduje się na podjęcie tego kroku przed Europejskim Bankiem Centralnym, możemy mieć do czynienia z dużo szybszą deprecjacją dolara amerykańskiego. – Zakładając, że obawy o recesję, na które reaguje Fed, są realne, spodziewamy się, że pozycjonowanie kontraktów terminowych na złoto pozostanie na podwyższonym poziomie. W tym scenariuszu złoto może osiągnąć 2490 USD za uncję – dodał.
O komentarz poprosiliśmy też Leszka Koprowicza – eksperta rynku złota w Flyingatom Gold.
Może Cię zainteresować: