Ten kraj wprowadzi dodatkową, 20-procentową opłatę za import złota!

Władze Turcji poinformowały o nowej opłacie za import niektórych rodzajów złota. Decyzja ta stanowi najnowszy z szeregu środków, które rząd podjął w celu zaradzenia negatywnemu wpływowi wzrostu importu złota na handel zagraniczny i bilans płatniczy.

Celem tureckiego rządu jest nałożenie kontyngentu na import nieprzetworzonego złota w celu zmniejszenia deficytu na rachunku obrotów bieżących, zwiększenia rezerwy walutowej oraz zachęcenia do krajowej produkcji i eksportu.

Prace nad przepisami trwają

Jak poinformowano w komunikacie, import żółtego metalu szlachetnego pochodzącego z krajów nieposiadających umowy o wolnym handlu i niebędących w Unii Europejskiej zostanie w Turcji obciążony dodatkową opłatą. Obejmie ona produkty i część złotej biżuterii, a także oraz niektóre produkty z metali nieszlachetnych powlekane metalami szlachetnymi.

Warto przypomnieć, że deficyt na rachunku obrotów bieżących Turcji wzrósł głównie z powodu wysokiego importu złota i energii i wyniósł 37,7 mld dolarów w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku, co oznacza wzrost o około 44 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Wiadomo już, że prace legislacyjne nad kontyngentami żółtego kruszcu zostaną wkrótce zakończone przez tureckie Ministerstwo Skarbu i Finansów oraz Ministerstwo Handlu, a kwoty będą miały zastosowanie do importu nieprzetworzonego złota prowadzonego przez brokerów metali szlachetnych, którzy są członkami giełdy papierów wartościowych Borsa Istanbul.

Z danych Ministerstwa Handlu wynika, że import nieprzetworzonego złota w pierwszych siedmiu miesiącach roku wzrósł o 180 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, do 19,4 mld dolarów.

Zobacz też: Czwarty akt oskarżenia pod adresem Trumpa? Nadzwyczajne środki ostrożności!

Limit na import złota

Po trzęsieniach ziemi, do których doszło w Turcji w lutym br., na import żółtego kruszcu nałożono znaczne ograniczenia. Niemniej jednak krajowy popyt na złoto stał się silniejszy, a ujemne zwroty z tureckiej liry były głównym czynnikiem go zwiększającym.

Turecki rząd ustalił, że miesięczne kwoty zostaną ustalone z uwzględnieniem liczby nieprzetworzonych importów złota przeprowadzonych przez brokerów w poprzednich latach. Import dokonany w celu późniejszego eksportu zostanie wyłączony z zastosowania kontyngentu, aby zachęcić do produkcji i eksportu złota.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze