Rozważasz zakup nieruchomości w Warszawie? Koniecznie przeczytaj ten raport!

Z najnowszej analizy rynku nieruchomości przeprowadzonej przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że na przestrzeni I i II kw. 2023 roku w stolicy naszego kraju spadła liczba inwestycji mieszkaniowych.

Jak podaje portal, od stycznia do marca br. liczba aktywnych projektów wynosiła 285, natomiast w II kwartale była ona już o 12 niższa. W wielu dzielnicach nie wprowadzono nowych inwestycji, a w niektórych ich nawet ubyło. Tak było na Pradze-Południe (-4), Bielanach (-3) i Wilanowie (-3).

„Bezpieczny Kredyt” dał impuls rynkowi

W drugim kwartale br. na stołecznym Wilanowie powstało 11 osiedli domów, na Wawrze – 10, na Ursynowie i Białołęce po 7. W pozostałych rejonach Warszawy liczba budowanych osiedli domów jest nieznaczna.

Pierwszy miesiąc funkcjonowania programu „Bezpieczny Kredyt 2%” udowodnił, że zapotrzebowanie na mieszkania jest ogromne. „Do tej pory deweloperzy podchodzili ostrożnie do rosnącego popytu, prawdopodobnie czekając na dowody, że sytuacja ze zwiększonym zainteresowaniem nie jest przejściowa. Wydaje się, że otrzymali oni już dostateczny dowód, a zapotrzebowanie na nowe M będzie tylko rosło” – czytamy w portalu.

W II kwartale br. największy wybór lokali miały osoby kupujące mieszkanie na Białołęce (1638). Jednak w porównaniu z I kwartałem liczba nowych mieszkań spadła w tej dzielnicy aż o 421 sztuk. Od stycznia do marca stosunkowo dużą podażą charakteryzował się także Ursus (1300 mieszkań), Mokotów (1253) i Wola (1167).

Wnioski? Biorąc pod uwagę wszystkie dzielnice w Warszawie, liczba dostępnych mieszkań spadła o ponad tysiąc (porównując I kw. 2023 do II kw. 2023 roku).

Prawie 15 tys. za metr

W lipcu mieszkania w Warszawie drożały – jednak ich średnia cena w przeliczeniu na mkw. pozostała na niemal tym samym poziomie. Było to możliwe, ponieważ w ofercie deweloperów pojawiła się duża pula lokali z ceną poniżej średniej w dotychczasowej ofercie. I tak w lipcu średnia cena za mkw. nowego mieszkania wynosiła 14 849 zł, podczas gdy w czerwcu było to 14 903 zł.

– Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Warszawie średnia cena mkw. utrzymała się na tym samym poziomie co w czerwcu – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl – Co więcej, także w czerwcu średnia cena mkw. nie poszła do góry. Najprawdopodobniej warszawscy deweloperzy budują obecnie mieszkania już nie tylko w segmencie premium, ale także w segmencie popularnym, z myślą o tych, którzy posiłkują się kredytem – uważa analityk.

Zobacz też: Metale szlachetne: przyglądamy się ich aktualnym cenom

Co czeka stołeczny rynek nieruchomości?

Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach koszt zakupu warszawskich nieruchomości będzie rósł ze względu na duże zainteresowanie nie tylko segmentem popularnym, ale także tym premium. W ciągu ostatniego roku z 24 do 36 proc. wzrosła liczba lokali ze średnią ceną za mkw. powyżej 15 tys. zł.

Należy też zauważyć, że wśród nabywców mieszkań w dalszym ciągu najpopularniejsze są mieszkania dwu- i trzypokojowe o metrażu od 35 do 55 mkw. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że ponad 38 proc. stołecznych mieszkań w ofercie ma metraż od 30 do 50 mkw., a powierzchnia 35 proc. lokali waha się od 50 do 70 mkw.

Może Cię zainteresować:

Komentarze